Gmina Strumień - oficjalna strona

Urząd Gminy Strumień

O gminie

Gmina Strumień (województwo śląskie) jest najbardziej na północ wysuniętą częścią powiatu cieszyńskiego. W jej granicach administracyjnych leży sześć miejscowości: Bąków, Pruchna, Drogomyśl, Strumień, Zabłocie i Zbytków. Ze względu na obecność licznych stawów i akwenów wodnych gmina jest nazywana „Żabim Krajem”. W gminie mieszka prawie 12,5 tys. mieszkańców, w samym Strumieniu ponad 3,5 tys. To jedno z najmniejszych miast województwa śląskiego z najstarszym ratuszem na rynku.

Położenie
Przez gminę przebiegają dwie ważne drogi: międzynarodowa do przejścia granicznego w Cieszynie oraz krajowa Katowice-Ustroń-Wisła, popularnie zwana Wiślanką (DK 81). Gmina otoczona jest dużymi miastami. Należą do nich Żory, Cieszyn, Bielsko-Biała, Jastrzębie Zdrój i Pszczyna.

Kultura i rekreacja
W niewielkim Strumieniu życie płynie spokojnie, ale nie brakuje ważnych dla gminy wydarzeń kulturalnych. Tu prężnie działa Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury, który współpracuje z różnymi organizacjami i stowarzyszeniami działającymi na terenie gminy. Jedną z większych, sztandarowych imprez organizowanych przez MGOK jest Staromiejska Wiosna w pierwszy weekend czerwca. Ale to nie wszystko. Imprezy odbywają się przez cały rok. Marzec już tradycyjnie jest miesiącem kobiet. Przyjeżdżają tu ze swoimi koncertami ogólnopolskie gwiazdy (Czesław Śpiewa, Raz Dwa Trzy, De Mono, Carrantouhill).

W kulturalne inicjatywy chętnie włączają się mieszkańcy. To dzięki ich ogromnemu zaangażowaniu mają miejsce liczne spektakle, festiwale czy wydarzenia. Wiosną organizowane są pasje wielkanocne. W grudniu największa w województwie żywa szopka przyciąga rzesze turystów. To właśnie ze Strumienia wywodzi się słynna mezzosopranistka liryczna Izabela Kopeć, tu śpiewa chór Lutnia, który koncertuje ze Stanisławem Sojką, także stąd pochodzi Emilia Michalska poetka i artystka.

W Parku Miejskim w Strumieniu, zlokalizowanym zaledwie 4 km od Wiślanki, zmęczeni drogą turyści znajdą ukojenie w iście nadmorskim klimacie. W parku znajduje się fontanna solankowa, w której płynie oryginalna Solanka z Zabłocia. Dzięki niej w całym parku panuje morski klimat, z bardzo wysoką zawartością jodu. Plac zabaw z piaskownicą i plenerowe szachy pomogą odpocząć najmłodszym.  W upalne dni można skorzystać z odkrytego basenu.

Zabytki
W Strumieniu znajduje się m.in. najstarszy w województwie śląskim ratusz z 1628 r., w nim galeria Pod Ratuszem. Kilkaset metrów  dalej stoi barokowe sanktuarium św. Barbary z 1790 r. naprzeciw którego jest najstarsza na Podbeskidziu cukiernia U Szostka. Rynek otoczony jest urokliwymi kamieniczkami  z XVIII i XIX wieku. Na środku stoi pomnik Jezusa Chrystusa z 1886 r.

Gmina jest bogata w zabytki, które znajdują się nie tylko w mieście ale również w sołectwach. Drogomyśl może pochwalić się dworem baronów Kaliszów zbudowanym w barokowo-klasycystycznym stylu, w którym aktualnie znajdują się Warsztaty Terapii Zajęciowej.  W Pruchnej przy głównej drodze do Cieszyna stoi krzyż pokutny z 1645 r., który w owym czasie zabójca postawił w miejscu zbrodni.

Szkolnictwo i edukacja

W każdej miejscowości gminy Strumień znajduje się przedszkole. Jest tu pięć Szkół Podstawowych (Bąków, Drogomyśl, Pruchna, Strumień, Zabłocie). Dzieci mogą bawić się na placach zabaw, które powstają w ramach akcji „Plac zabaw w każdej wsi”. Za tę inicjatywę Burmistrz Strumienia Anna Grygierek otrzymała gratulacje od Rzecznika Praw Obywatelskich Marka Michalaka.
 
Ponadto dzieci i młodzież wolny czas mogą spędzać w świetlicach środowiskowych zlokalizowanych w Bakowie, Drogomyślu, Pruchnej, Zabłociu i Zbytkowie.  Świetlice realizują wiele projektów i ciekawych inicjatyw.

Współpraca z zagranicą
Strumień rozwija współpracę z zagranicznymi partnerami zarówno po czeskiej jak i słowackiej stronie granicy. Wspólnie realizowane są zarówno duże projekty inwestycyjne np. wraz z województwem Żylińskim utworzono Galerię Pod Ratuszem w podziemiach Urzędu Miejskiego, jak i projekty kulturalne czy sportowe m.in. z Petrvaldem, Senovem, Dolni Domaslavice, Dolni Hricov czy Muzeum w Czadcy.

 



Dodał: Admin
 



Gminny portal MapowyGminny portal Mapowy Jakość powietrza - strona zostanie otwarta na nowej karcieJakość powietrza Komunikaty i ostrzeżeniaKomunikaty i ostrzeżenia Program czyste powietrzeJakość powietrza Cyfrowa GminaCyfrowa Gmina Elektroniczna administracja Gminy Strumień - strona zostanie otwarta na nowej karcieElektroniczna administracja Gminy Strumień Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Strumieniu - strona zostanie otwarta na nowej karcieMiejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Strumieniu
biblioteka w strumieniu - strona zostanie otwarta na nowej karciemapa Sport w strumieniu - strona zostanie otwarta na nowej karcieSport w Strumieniu

Kalendarz

Przejdź do wersji tekstowej kalendarium imprez
maj 2024
PN WT ŚR CZ PT SB ND
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    

Lista dni w które odbywają się imprezy w miesiącu: maj

2024/05/2 2024/05/12 2024/05/14 2024/05/18 2024/05/20 2024/05/22 2024/05/23 2024/05/24 2024/05/25 2024/05/29
galeriagaleria zdjęć

Współpracujemy

lokalna grupa działania cieszyńska kraina stowarzyszenie rozwoju i wspolpracy regionalnej śląski związek gmin i powiatów związek gmin wiejskich rzeczpospolitej polskiej związek miast polskich lokalna grupa rybactwa zabi kraj fundacja zdrowia slaska cieszynskiego hufiec ziemii cieszynskiej polska sieć odnowy o rozwoju wsi