Gmina Strumień - oficjalna strona

Urząd Gminy Strumień

Segreguj olej

 

 

Czy wiesz, że praktycznie wszystkie oleje jadalne i tłuszcze używane w domu mogą być poddane recyklingowi, dzięki któremu mogą zostać wykorzystane ponownie? Niestety, często spotykaną praktyką jest wylewanie zużytego oleju do zlewu – może to spowodować zatkanie się rury kanalizacyjnej, a także jest to szkodliwe dla naszej planety. W jaki sposób prawidłowo i ekologicznie segregować oleje jadalne?

 

 

Jakie rodzaje olejów powinniśmy segregować?

 

Poddajemy recyklingowi każdy tłuszcz, którego używamy do przygotowania posiłków. Mogą to być oleje słonecznikowe, rzepakowe, sojowe, palmowe, oliwa z oliwek, a także tłuszcze stałe, jak masło, margaryna czy smalec.

 

Jak poprawnie przygotować oleje i tłuszcze do segregacji?

Zużyte oleje i tłuszcze wystarczy zlać do jakiejkolwiek butelki typu PET. Nigdy nie należy wlewać gorącego oleju do butelki PET, może się stopić i spalić.

 Do butelki można wlewać wszystkie rodzaje olejów i tłuszczy, nie ma znaczenia, że zawierają resztki przypraw czy cząstki jedzenia.

 Pełną, szczelnie zamkniętą butelkę wrzuć do najbliższego pojemnika przeznaczonego do segregacji oleju.

 

Lokalizację pojemników można sprawdzić na stronie https://www.segregujolej.pl/mapa/ .

 

 

Dlaczego segregacja oleju jest korzystna?

 

Olej zatyka zarówno rury w domu, jak i w całej sieci kanalizacyjnej. Usuwanie usterek spowodowanymi olejem w rurach, może być bardzo czasochłonne i kosztowne. Co więcej – oleje i tłuszcze nie są całkowicie usuwane w oczyszczalniach ścieków.

Oczyszczony i poddany recyklingowi olej ponownie staje się cennym surowcem do dalszego przetwórstwa przemysłowego. Służy jako dodatek do biopaliw drugiej generacji lub jako surowiec do produkcji paliwa lotniczego pochodzącego wyłącznie z recyklingu.

Dzięki recyklingowi oleju, zmniejsza się konieczność uprawy roślin oleistych do celów przemysłowych, ponieważ jeden olej jest używany dwukrotnie.

Wreszcie, proces ten oszczędza CO2. Segregacja 4 litrów zużytego oleju to jak posadzenie nowego drzewa. Jedno drzewo filtruje 10 kg CO2 w ciągu 1 roku.

 

 Dodał: AB
 
Obrazek domyslny serwisu strumien.pl

Ekologiczny projekt segregujolej.pl w gminie Strumień !

Olej jest naturalnym produktem, od lat stosowanym do przygotowania posiłków w kuchni na całym świecie. Raz użytego oleju nie powinno się podgrzewać ponownie, ponieważ wytwarza wtedy niebezpieczne dla naszego zdrowia substancje. Co zatem zrobić z olejem, który pozostał po przygotowaniu posiłków? Artykuł powstał w ramach uczestnictwa naszej gminy w ekologicznym projekcie segregujolej.pl. 

Obrazek domyslny serwisu strumien.pl

Segregacja zużytych olejów jadalnych w gminie Strumień

Nasza gmina bierze udział w ekologicznym projekcie segregacji zużytych olejów jadalnych. Dajemy naszym mieszkańcom możliwość zbierania kolejnego odpadu. Służą do tego 240-litrowe czarno-pomarańczowe pojemniki

Obrazek domyslny serwisu strumien.pl

Segreguj z nami oleje jadalne - poradnik dla konsumentów

Gmina Strumień dołączyła do EKO projektu segregacji kolejnego odpadu, jakim jest zużyty olej jadalny w związku z tym prosimy o zapoznanie się z krótkim poradnikiem dla konsumentów. 

Obrazek domyslny serwisu strumien.pl

Segreguj olej w gminie Strumień

Gmina Strumień przystąpiła w tym roku do akcji "Segreguj olej". Na terenie gminy ustawione zostały kosze, do których mieszkańcy mogą oddawać zużyte oleje jadalne.

Obrazek domyslny serwisu strumien.pl

EKO projekt w gminie Strumień

Gmina Strumień dołączyła do EKO projektu segregacji kolejnego odpadu, jakim jest zużyty olej jadalny. Na terenie gminy pojawiło się 5 pojemników przeznaczonych do segregacji zużytego oleju i tłuszczu jadalnego.                        

Gminny portal MapowyGminny portal Mapowy Jakość powietrza - strona zostanie otwarta na nowej karcieJakość powietrza Komunikaty i ostrzeżeniaKomunikaty i ostrzeżenia Program czyste powietrzeJakość powietrza Cyfrowa GminaCyfrowa Gmina Elektroniczna administracja Gminy Strumień - strona zostanie otwarta na nowej karcieElektroniczna administracja Gminy Strumień Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Strumieniu - strona zostanie otwarta na nowej karcieMiejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Strumieniu
biblioteka w strumieniu - strona zostanie otwarta na nowej karciemapa Sport w strumieniu - strona zostanie otwarta na nowej karcieSport w Strumieniu

Kalendarz

Przejdź do wersji tekstowej kalendarium imprez
lipiec 2024
PN WT ŚR CZ PT SB ND
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        

Lista dni w które odbywają się imprezy w miesiącu: lipiec

2024/07/6 2024/07/7 2024/07/13 2024/07/14 2024/07/21 2024/07/25 2024/07/28
galeriagaleria zdjęć

Współpracujemy

lokalna grupa działania cieszyńska kraina stowarzyszenie rozwoju i wspolpracy regionalnej śląski związek gmin i powiatów związek gmin wiejskich rzeczpospolitej polskiej związek miast polskich lokalna grupa rybactwa zabi kraj fundacja zdrowia slaska cieszynskiego hufiec ziemii cieszynskiej polska sieć odnowy o rozwoju wsi