Gmina Strumień - oficjalna strona

Urząd Gminy Strumień

POMOC DLA UKRAINY

 Centra wsparcia finansowego dla uchodźców z Ukrainy

UNHCR, Agencja ONZ ds. Uchodźców otworzyła w Krakowie i Warszawie centra wsparcia finansowego dla uchodźców z Ukrainy. Kwalifikujący się uchodźca może otrzymać świadczenie w wysokości 700 zł na 1 osobę + 600 zł na kolejną osobę w rodzinie (limit osób wynosi 4) przez trzy miesiące.

Aby skorzystać z pomocy, konieczne jest wcześniejsze zgłoszenie się przez stronę www.help.unhcr.org/poland/   , www.help.unhcr.org/poland/uk/  (zakładka: Informacje dla osób pochodzących z Ukrainy). Każda osoba otrzyma wiadomość z informacją o wyznaczonej dacie i godzinie wizyty w punkcie.


UNHCR Przedstawicielstwo w Polsce
ul. Przemysłowa 30
00-450 Warszawa
tel. 22 628 69 30

TAURON Arena Kraków
ul. Lema 7,
31-571 Kraków
Punkt jest czynny w godz. 8.00–16.00, w foyer hali (wejście nr 1, od strony ul. Lema)

„Celem programu wsparcia finansowego prowadzonego przez UNHCR jest uzupełnienie krajowych wysiłków na rzecz przyjmowania i wspierania uchodźców, zapewniając im możliwość zaspokojenia ich niezbędnych i najpilniejszych potrzeb po przybyciu do Polski” – powiedział przedstawiciel UNHCR w Polsce, Marin Din Kajdomcaj.


Szczegółowe informacje oraz procedury dotyczące uzyskania świadczenia dostępne w załączonych grafikach oraz w poniższym linku w języku polskim i ukraińskim.

https://www.krakow.pl/aktualnosci/259164,26,komunikat,pomoc_finansowa_unhcr_dla_obywateli_ukrainy_________________________________________________.html 

 

Informacje dla osób pochodzących z Ukrainy - UNHCR Poland 

 

 

 


 

Szukasz ratunku przed wojną?
Chcesz wesprzeć uchodźców?

Tu znajdziesz pomoc lub jej udzielisz -> https://pomagamukrainie.gov.pl/

 

 POWIAT CIESZYŃSKI - WSPARCIE DLA UKRAINY <- link do zakładki


 

 

DEKLARACJA UDZIELENIA POMOCY UCHODŹCOM Z UKRAINY - do pobrania


 

Pesel dla obywateli Ukrainy


 Świadczenie pieniężne z tytułu zapewnienia zakwaterowania i wyżywienia obywatelom Ukrainy

 

Szukasz pracy – Informacje z Powiatowego Urzędu Pracy w Cieszynie

Szukasz pracy na terenie Polski, zgłoś się  do Powiatowego Urzędu pracy w Cieszynie, tam otrzymasz pomoc i niezbędne informacje o możliwości zatrudnienia i rejestracji jako osoby bezrobotnej.

Więcej informacji TUTAJ.

 


 

Miasto Lublin we współpracy z organizacjami oraz Lubelskim Społecznym Komitetem Pomocy Ukrainie opracowało wzór umowy bezpłatnego wynajmu mieszkań/pomieszczeń w języku polskim i ukraińskim.

Wzór umowy do pobrania

umowa bezpłatnego użyczenia lokalu (doc)

umowa bezpłatnego użyczenia lokalu (pdf)

___________________________________________________________

 #zgłoś przemoc# Śląski Urząd Wojewódzki informuje o utworzeniu strony o przeciwdziałaniu próbom wykorzystania uchodźców

 

________________________________________________________

 Informacje dotyczące pomocy humanitarnej przekazane przez Ślaski Urząd Wojewódzki w Katowicach

_______________________________________________________

  • Informujemy, iż dla obywateli Ukrainy, których pobyt na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej jest uznawany za legalny,  przysługuje pomoc w postaci jednorazowego świadczenia pieniężnego w wysokości 300 zł na osobę, przeznaczonego na utrzymanie, w szczególności na pokrycie wydatków na żywność, odzież, obuwie, środki higieny osobistej oraz opłaty mieszkaniowe. Wniosek o wypłatę jednorazowego świadczenia pieniężnego jest dostępny w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Strumieniu i tam też musi być złożony. Opracowany on jest w wersji dwujęzycznej. Wniosek może być złożony na rzecz dzieci przez rodziców, przedstawiciela ustawowego, opiekuna tymczasowego ustanowionego przez polski sąd oraz przez osobę sprawującą faktyczną pieczę nad dzieckiem.

    Bardzo ważne: możliwość złożenia wniosku mają tylko te osoby, które przekroczyły bezpośrednio granicę polsko – ukraińską od 24 lutego 2022 r. oraz uzyskały numer PESEL.

 

  • Uchodźcy posiadający zaświadczenie wystawione przez Straż Graniczną RP lub też w dokumencie podróży mają odcisk stempla Straży Granicznej RP z datą od 24.02.2022, mogą bezpłatnie korzystać z polskiej opieki medycznej i służby zdrowia.

 

  • Z uwagi na liczne deklaracje osób chętnych przyjąć i pomóc uchodźcom z ogarniętej wojny Ukrainą Urząd Miejski w Strumieniu informuje, że jeśli zdecydują się Państwo na przyjęcie ww. osób pod swój dach musicie być świadomi, że pomoc ta może być długofalowa i dotyczyć wielu płaszczyzn (noclegu, wyżywienia, kosztów utrzymania, wzrostu kosztów rachunków, opłat za śmieci, itd.)

 

  • Na ten moment nie istnieją żadne regulacje prawne umożliwiające gminie Strumień wsparcie finansowe osób, które zdecydują się przyjąć uchodźców.

 

  • Aktualnie wszystkie osoby, które zgłaszają się do punktów recepcyjnych (rządowe punkty rejestracji uchodźców) kierowane są do wojewódzkich ośrodków noclegowych, w dalszej kolejności do powiatowych ośrodków noclegowych.

 

 

 

 Dodał: AB
 
Pomoc dla ukrainyPomoc dla ukrainy Punktem szczepieńPunktem szczepień


Gminny portal MapowyGminny portal Mapowy Jakość powietrza - strona zostanie otwarta na nowej karcieJakość powietrza Elektroniczna administracja Gminy Strumień - strona zostanie otwarta na nowej karcieElektroniczna administracja Gminy Strumień Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Strumieniu - strona zostanie otwarta na nowej karcieMiejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Strumieniu
biblioteka w strumieniu - strona zostanie otwarta na nowej karciemapa Sport w strumieniu - strona zostanie otwarta na nowej karcieSport w Strumieniu

Kalendarz

Przejdź do wersji tekstowej kalendarium imprez
maj 2022
PN WT ŚR CZ PT SB ND
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          

Lista dni w które odbywają się imprezy w miesiącu: maj

2022/05/7 2022/05/8 2022/05/19 2022/05/21
galeriagaleria zdjęć

Współpracujemy

lokalna grupa działania cieszyńska kraina stowarzyszenie rozwoju i wspolpracy regionalnej śląski związek gmin i powiatów związek gmin wiejskich rzeczpospolitej polskiej związek miast polskich lokalna grupa rybactwa zabi kraj fundacja zdrowia slaska cieszynskiego hufiec ziemii cieszynskiej polska sieć odnowy o rozwoju wsi