Gmina Strumień - oficjalna strona

Urząd Gminy Strumień

Gminy partnerskie

Partnerzy Gminy Strumień ze Słowacji:

 

 

Województwo Żylińskie –Uchwała Nr XXV/201/2008 Rady Miejskiej w Strumieniu z dnia 28 sierpnia 2008 r. w sprawie: nawiązania współpracy z Województwem Żylińskim.

Województwo Żylińskie leży na północnym zachodzie Słowacji i graniczy z Polską. Mieszka w nim ponad 690 tys. osób.  Żylina to stolica województwa. Na terenie województwa można spotkać liczne zamki i pałacyki. Najpiękniejszym z nim jest Zamek Orawski. Turysta odwiedzający te okolice zachwyci się również licznymi ruinami chociażby w Strecznie czy Likavie. Wiele tu zabytków architektury ludowej i drewnianych kościołów. Kuracje uzdrowiskowe oferują Rajeckie Cieplice, Turczańskie Cieplice oraz Lucky.
Miłośnicy wędrówek górskich mogą tu wejść na Małą i Wielką Fatrę i przejść przez Tatry Zachodnie oraz Niskie. Liczne jaskinie, jeziora zaporowe oraz parki wodne.

Wraz z Województwem Żylińskim gmina Strumień zrealizowała projekty pn.:
- Budatin-Strumień: Rewitalizacja i rozwój dziedzictwa kulturowego
- Budatin- Strumień: współpraca na pograniczu- etap 2.

 http://www.zilinskazupa.sk/pl/

 

Krajské kultúrne stredisko (Wojewódzki Ośrodek Kultury) w Žilinie- list intencyjny pomiędzy Gminą Strumień a Wojewódzkim Ośrodkiem Kultury w Žilinie zawarty w dniu 11.04.2014 r. 

Wojewódzki Ośrodek Kultury w Żilinie organizuje oraz realizuje imprezy kulturalno-towarzyskie oraz edukacyjne, które mają na celu rozwój lokalnej kultury, zachowanie i rozwój narodowego dziedzictwa kulturowego, a także kształcenie specyficznych grup społecznych regionu žilinskiego. Efektem jego działalności są znaczące wydarzenia kulturalne o charakterze regionalnym, wojewódzkim oraz ogólnokrajowym, do których zaliczają się np. festiwale, przeglądy artystyczne, konkursy, seminaria, warsztaty twórcze, szkolenia, wystawy, a także kluby dyskusyjne.

Wraz z gminą Strumień Krajské kultúrne stredisko zrealizowało projekt: "Podróż po kulturalnym roku".

 http://www.krkszilina.sk/

 

Powazkie Muzeum w Żilinie- Jednostka podległa Województwu Żylińskiemu. Realizacja działań w ramach projektów pn.: „Budatín-Strumień: rewitalizacja i rozwój dziedzictwa kulturowego”, „Budatín- Strumień współpraca na pograniczu- etap 2”.

Powazkie Muzeum w Żilinie oferuje zwiedzającym ekspozycję Historia Żiliny i Zabytkowe wnętrza. Interesujący jest zbiór mieczy katów, przedmioty należące do rzemieślników, którzy zakładali na obszarze Żyliny cechy rzemieslnicze lub trofea myśliwskie w Sali Myśliwskiej. W jadalni Czaka wystawione epokowe meble z zastawą stołową pochodzące z XVIII do XX wieku.

 

Kysuckie Muzeum w Czadcy – wraz z gminą Strumień Kysuckie Muzeum w Czadcy realizowało następujące projekty:
- Muzeum dzieciom
- Szkoła dzieciom
- Bliscy sobie – wspólne publikacje szansą poznania pogranicza.

Kysuckie Muzeum w Czadcy regionalne muzeum krajoznawcze założone w 1971 r. Można w nim zobaczyć ekspozycje przyrodniczą prezentującą florę i faunę północno-zachodniej Słowacji, m.in. replikę samicy mamuta w rzeczywistych rozmiarach.  Jest tam również największy zbiór wyrobów słowackich druciarzy.

https://www.kysuckemuzeum.sk/

 

Gmina Dolný Hričov- Uchwała nr XLVI.386.2014 Rady Miejskiej w Strumieniu z dnia 31 marca 2014 r. w sprawie nawiązania współpracy z Miastem Vratimov z Czech oraz Gminą Dolný Hričov, Krasňany, Súľov – Hradná i Rudina ze Słowacji, podpisana umowa o współpracy pomiędzy Gminą Strumień a Gminą Dolní Hričov w dniu 11.04.2014 r.

Gmina Dolný Hričov wieś w województwie Żylińskim. Pierwsza wzmianka pochodzi z 1208 r. Mieszka tam ok. 1.500 osób.

Wraz z gminą Strumień Dolny Hricov zrealizował projekty:

- Hricovskie pastorale

-Wspólne poznawanie kultury i dziedzictwa na pograniczu polsko-słowackim

-Sportowe partnerstwo w gminie Strumień, gminie Dolny Hričov i gminie Krasňany.

 https://www.dolnyhricov.sk/

 

     

Gmina Krasňany- Uchwała nr XLVI.386.2014 Rady Miejskiej w Strumieniu z dnia 31 marca 2014 r. w sprawie nawiązania współpracy z Miastem Vratimov z Czech oraz Gminą Dolný Hričov, Krasňany, Súľov – Hradná i Rudina ze Słowacji, podpisana umowa o współpracy pomiędzy Gminą Strumień a Gminą Krasňany w dniu 11.04.2014 r.

Wspólna realizacja projektów:

-Współpraca, która nie zna granic

-Wspólne poznawanie kultury i dziedzictwa na pograniczu polsko-słowackim

-Sportowe partnerstwo w gminie Strumień, gminie Dolny Hričov i gminie Krasňany

- Szlakiem atrakcji

- Podzielmy się naszym wspólnym dziedzictwem

 https://www.obeckrasnany.sk/

 

  

Gmina Rudina- Uchwała nr XLVI.386.2014 Rady Miejskiej w Strumieniu z dnia 31 marca 2014 r. w sprawie nawiązania współpracy z Miastem Vratimov z Czech oraz Gminą Dolný Hričov, Krasňany, Súľov – Hradná i Rudina ze Słowacji, podpisana umowa o współpracy pomiędzy Gminą Strumień a Gminą Rudina w dniu 11.04.2014 r.

Wspólna realizacja projektu:  "Wspólnota życia codziennego za granicą".

http://www.rudina.sk/

 

Gmina Súľov-Hradná- Uchwała nr XLVI.386.2014 Rady Miejskiej w Strumieniu z dnia 31 marca 2014 r. w sprawie nawiązania współpracy z Miastem Vratimov z Czech oraz Gminą Dolný Hričov, Krasňany, Súľov – Hradná i Rudina ze Słowacji, podpisana umowa o współpracy zawarta pomiędzy Gminą Strumień a Gminą Súľov- Hradná w dniu 11.04.2014 r.

http://www.sulov-hradna.sk/

 

 

Gmina Rabča- wspólna realizacja mikroprojektu pt. „Bogactwo naturalne pogranicza polsko- słowackiego”. Porozumienie w sprawie realizacji wspólnego mikroprojektu zostało podpisane 02.10.2019 r.

https://www.rabca.sk/

 

Gmina Bytča- wspólna realizacja mikroprojektu pt. Ścieżka dydaktyczna „Za pięknem bytczańskiej przyrody”. Porozumienie w sprawie realizacji wspólnego mikroprojektu zostało podpisane 16.07.2019 r.

http://www.bytca.sk/mestsky-urad/

 

Partnerzy Gminy Strumień z Czech:

 

Miasto Petřvald – Uchwała nr XLIII/259/2002 Rady Miejskiej w Strumieniu z dnia 26.04.2002 w sprawie nawiązania współpracy z Miastem Petřvald, umowa o współpracy zawarta pomiędzy Gminą Strumień a Miastem Petřvald w dniu 25 września 2002 r.

Petřvald we współpracy z gminą Strumień zrealizował następujące projekty:
- Stworzenie Centrum Kulturalno-Rozrywkowego w Strumieniu
- Poznajmy się nawzajem
- Kulturalne pogranicze. Modernizacja infrastruktury kulturowej w Petrvaldzie, Jasienicy, Strumieniu.

Więcej informacji o mieście i zrealizowanych projektach na stronie internetowej: https://www.petrvald-mesto.cz/o-meste/partnerska-spoluprace-s-polskymi-mesty-/tvorba-kulturne-rekreacniho-strediska-v-strumieniu/


Miasto Šenov- Uchwała Nr V/33/2011 Rady Miejskiej w Strumieniu z dnia 21 lutego 2011 r. umowa o współpracy została zawarta pomiędzy Gminą Strumień a Miastem Šenov w dniu 1 marca 2011 r.

Miasto Šenov oraz gmina Strumień zrealizowały wspólne projekty:
- Razem odkrywamy świat
- Sport w każdym wieku

 http://www.mesto-senov.cz/

 

 

Miasto Vratimov-Uchwała nr XLVI.386.2014 Rady Miejskiej w Strumieniu z dnia 31 marca 2014 r. w sprawie nawiązania współpracy z Miastem Vratimov z Czech oraz Gminą Dolný Hričov, Krasňany, Súľov – Hradná i Rudina ze Słowacji, podpisana umowa o współpracy zawarta pomiędzy Gminą Strumień a Miastem Vratimov w dniu 11.04.2014r.

Gmina Strumień wspólnie z miastem Vratimov realizowała projekt: "Aktywni na Granicy".

https://www.vratimov.cz/

 

 

Szkoła Podstawowa we Vratimovie- Gmina Strumień wspólnie ze szkołą z Vratimova zrealizowała projekt: „Czerpiąc siłę z wody, czyli o małej wiosce w Żabim Kraju nad Wisłą i pięknym mieście nad Ostrawicą”.

https://www.zsvratimov.cz/

 

Gmina Dolni Domaslavice -Uchwała Nr XXV/202/2008 Rady Miejskiej w Strumieniu z dnia 28 sierpnia 2008 r., umowa o współpracy zawarta pomiędzy Gminą Strumień a Gminą Dolní Domaslavice w dniu 18 września 2008 r.

Základní škola a Mateřská škola Dolni Domaslavice realizowała projekt pn. „Dzieci i kultura bez Granic" wspólnie ze Szkołą Podstawową z Zabłocia.

http://www.ddomaslavice.cz/

 

 

Stowarzyszenie Pro Gymnasium w Ostravie – Uchwała Nr XXV/203/2008 Rady Miejskiej w Strumieniu z dnia 28 sierpnia 2008 r. umowa o współpracy zawarta pomiędzy Gminą Strumień a Stowarzyszeniem Pro Gymnasium w Ostravie w dniu 29.08.2008 r.

Wspólnie ze Stowarzyszeniem, gmina Strumień zrealizowała następujące projekty:
- Podróż przez historię
- Podróż przez historię – czasy komunizmu.

https://www.ghrabuvka.cz/

 

 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dodał: Admin
 Gminny portal MapowyGminny portal Mapowy Jakość powietrza - strona zostanie otwarta na nowej karcieJakość powietrza Komunikaty i ostrzeżeniaKomunikaty i ostrzeżenia Program czyste powietrzeJakość powietrza Cyfrowa GminaCyfrowa Gmina Elektroniczna administracja Gminy Strumień - strona zostanie otwarta na nowej karcieElektroniczna administracja Gminy Strumień Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Strumieniu - strona zostanie otwarta na nowej karcieMiejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Strumieniu
biblioteka w strumieniu - strona zostanie otwarta na nowej karciemapa Sport w strumieniu - strona zostanie otwarta na nowej karcieSport w Strumieniu

Kalendarz

Przejdź do wersji tekstowej kalendarium imprez
lipiec 2024
PN WT ŚR CZ PT SB ND
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        

Lista dni w które odbywają się imprezy w miesiącu: lipiec

2024/07/6 2024/07/7 2024/07/13 2024/07/14 2024/07/20 2024/07/21 2024/07/25 2024/07/28
galeriagaleria zdjęć

Współpracujemy

lokalna grupa działania cieszyńska kraina stowarzyszenie rozwoju i wspolpracy regionalnej śląski związek gmin i powiatów związek gmin wiejskich rzeczpospolitej polskiej związek miast polskich lokalna grupa rybactwa zabi kraj fundacja zdrowia slaska cieszynskiego hufiec ziemii cieszynskiej polska sieć odnowy o rozwoju wsi