Współpraca, która nie zna granic
Projekt złożony w dniu 31.07.2012r., realizowany w ramach Funduszu Mikroprojektów Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska – Republika Słowacka 2007-2013. Wnioskodawcą jest Gmina Krasňany, Partnerem Projektu jest Gmina Strumień.
Całkowita wartość projektu: 44 175,00 euro.
Dofinansowanie z EFRR: 37 548,75 euro.
Dofinansowanie z budżetu państwa: 4 417,50 euro.
Okres realizacji: luty-październik 2013.
W ramach projektu Gmina Krasňany zakupi namiot o wym. 12x20m i podium w celu organizacji wydarzeń kulturalnych. Odbędzie się 6 wspólnych spotkań gmin partnerskich ( wycieczki, turnieje, konkursy, wystawy) m.in.:
- „Po śladach Juraja Janosika”
- „Turniej piłki nożnej”
- „Wspólny konkurs pożarniczy”
- „Wystawa pojazdów zabytkowych”
- „Festiwal folklorystyczny”
- „Śladami Klimczoka”.
Zostanie również wydana polsko-słowacka publikacja o gminach partnerskich.
Link do informacji o wizycie Gminy Krasnany w Strumieniu http://www.strumien.pl/news/gmina-krasnany-zwiedzila-strumie
Region: Górne dorzecze Wagu
Mikroregion: Terchovská Dolina
Euroregion: Beskidy
Województwo: žilinskie
Powiat: Žilina
Liczba mieszkańców: 1275
Powierzchnia: 1517 ha
Wysokość nad powierzchnią morza: 380 m
Pierwsza pisemna wzmianka: 1354 r.
Miejscowość Krasňany jest położona we wschodniej części Kotliny Žilinskiej na tarasach rzeki Varínka i w dolinie potoku Kúr. Gmina posiada publiczną sieć wodociągową, kanalizację i cała jej powierzchnia jest zgazyfikowana. Znajduje się tu szkoła podstawowa, przedszkole, teren sportowy z boiskiem do piłki nożnej oraz boiskiem o wielorakim przeznaczeniu, dom pogrzebowy, dom kultury, remiza strażacka. W gminie działają: Zespół folklorystyczny DÚHA (Tęcza), Grupa śpiewacza Krasňanka, Krasňanskí heligonkári (Kasňanscy heligonkarze), drużyna skautów, Ochotnicza Straż Pożarna, Telovýchovná jednota (Wspólnota Kultury Fizycznej) Fatran, Klub slovenských turistov (Klub słowackich turystów) Fatran Krasňany. Pierwsza pisemna wzmianka o Krasňanach, wymienianych, jako o miejscowość Karazna, pochodzi z roku 1354. Miejscowość została złożona na prawie niemieckim, należała do państwa Varín - Starý hrad a od drugiej połowy XVI wieku stała się jego stolicą. Panowie władający tutejszymi ziemiami zbudowali drewniany zamek ze zwodzonym mostem. Zamek był otoczony wodą. Dominantą Krasňan bez wątpienia jest późnorenesansowy dwór z XVII wieku. Przez całe wieki był zamieszkiwany przez gałąź hrabiowskiego rodu Pongráczów. Po remoncie generalnym dworu w ostatnich latach w jego wnętrzach została udostępniona ekspozycja pod tytułem „Przyroda i lud północno-zachodniej Słowacji“. Obecnie dwór jest własnością prywatną. Z historycznego punktu widzenia miejscowość ta jest klejnotem północno-zachodniej części Kriváňskiej Małej Fatry, która obfituje w źródła wody i wywierzyska, bystro płynące potoczki i potoki z kaskadami. Przepływa przez nią Kúrsky potok, który wytryskuje w Kúrskiej Doline i po przepłynięciu 7,3 m wpada do rzeki Varínka.
W dolinie Kúr w XVII - XVIII w. wydobywano żelaza. Dzisiaj dolina ta ma znaczenie turystyczne, od południa ograniczona jest przez strome zbocza Jedľoviny i Kopy,
a od północy przez równie strome stoki Prostej. Dolinę zamykają potężne, rozdzielone formami skalnymi żleby Stratenca i jedyne w całej Dolinie formy skalne wyrastające ponad linię drzew. Miejscowość Krasňany jest dogodnym punktem wyjścia dla licznych wycieczek, ponieważ jest tu wiele znakowanych szlaków turystycznych. Przez Dolinę Kúr można dostać się na Strážską Halę i główny grzbiet Suchý, Stratenec i Malý Kriváň.
Dodał: PK
Przejdź do kolejnych podstron aktualności