Europejska Współpraca Terytorialna 2007-2013
Dodał: Admin
Przypominamy o wystawie w Galerii pod Ratuszem
Serdecznie zapraszamy do zobaczenia wystawy pt. Zwierzyna chroniona naszych pól, lasów, tradycja, kultura łowiecka, lasy” zorganizowanej przez Koło Łowieckie „Bażaniec” z Czechowic-Dziedzic, Klub Kolekcjonera i Kultury Łowieckiej oraz Urząd Miejski w Strumieniu.
Twórcy-amatorzy ze Strumienia w Budatinie
W ramach współpracy polsko-słowackiej, 21 października odbył się wyjazd na Budatinsky Rynok na Słowacji, podczas którego amatorzy-twórcy mogli przedstawić swoje dzieła.
Przejdź do kolejnych podstron aktualności
Ekoodpowiedzialni
Gmina Strumień od lat rozwija politykę dobrego sąsiedztwa z partnerskimi gminami z czeskiej strony.
"Po drugiej stronie lustra"
Projekt partnerski "Po drugiej stronie lustra - zwyczaje, tradycje i różnice kulturowe po obu stronach Olzy"
Projekt dla dzieci od 4 do 6 klasy realizowany przez Szkołę Podstawową im. Emilii Michalskiej w Pruchnej i Religijny ośrodek wolnego czasu św. Jana Boska w Hawierzowie w Republice Czeskiej.
Założeniem projektu jest przełamanie barier komunikacyjnych celem bliższego poznania tradycji, zwyczajów i różnic kulturowych pomiędzy naszymi narodowościami. Naszym zamierzeniem jest zawiązanie bliższych relacji między uczniami polskimi i czeskimi, dzięki czemu uczniowie będą bardziej otwarci i tolerancyjni w nawiązywaniu nowych kontaktów międzynarodowych.
„Sportowe partnerstwo w gminie Strumień, gminie Dolny Hričov i gminie Krasňany”
Projekt złożony do dofinansowania w ramach Funduszu Mikroprojektów Programu Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska – Republika Słowacka 2007-2013. Partnerami z Słowacji są gminy Dolny Hričov i Krasňany. Projekt przewiduje wspólną realizację 12 imprez sportowych – m.in. turniej piłki siatkowej, piłki nożnej, piłki plażowej, tenisa ziemnego i stołowego, sportowy turniej wsi, potyczki szachowe.
„Wspólne poznawanie kultury i dziedzictwa na pograniczu polsko-słowackim”
Projekt złożony do dofinansowania w ramach Funduszu Mikroprojektów Programu Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska – Republika Słowacka 2007-2013. Partnerami Projektu ze strony Słowacji są gminy Dolny Hričov i Krasňany. Głównym założeniem projektu jest podtrzymanie tradycji kulturalnych, muzycznych i kulinarnych na pograniczu polsko-słowackim.
Współpraca, która nie zna granic
Projekt złożony w dniu 31.07.2012r., realizowany w ramach Funduszu Mikroprojektów Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska – Republika Słowacka 2007-2013. Wnioskodawcą jest Gmina Krasňany, Partnerem Projektu jest Gmina Strumień.
Wspólnota życia codziennego za granicą
Projekt złożony w dniu 31.07.2012r., realizowany w ramach Funduszu Mikroprojektów Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska – Republika Słowacka 2007-2013. Wnioskodawcą jest Gmina Rudina, Partnerem Projektu Szkoła Podstawowa im. Powstańców Śląskich w Strumieniu.
Uprawiamy sport razem i blisko siebie
Projekt realizowany w ramach Funduszu Mikroprojektów Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska – Republika Czeska 2007-2013.
Wnioskodawcą jest Szkoła Podstawowa w Vratimowie, Partnerem Projektu jest Gmina Strumień, działania projektowe będą realizowane przez Zespół Szkół w Drogomyślu.
Podróż po kulturalnym roku
Projekt złożony w dniu 31.07.2012r., realizowany w ramach Funduszu Mikroprojektów Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska – Republika Słowacka 2007-2013. Wnioskodawcą jest Wojewódzki Ośrodek Kultury w Żylinie. Partnerem Projektu jest Gmina Strumień.
Gmina Krasnany zwiedziła Strumień
W Wielką Środę przedstawiciele słowackiej gminy Krasnany odwiedzili Strumień. Wizyta miała na celu bliższe poznanie się współpracujących gmin bowiem realizują one już drugi wspólny projekt. Wnioskodawcą i realizatorem projektów jest Gmina Krasnany, Gmina Strumień Partnerem.
Podróż przez historię
Projekt, w którym uczestniczyła młodzież gimnazjalna miał przybliżyć czasy II wojny światowej, a konkretnie ówczesną trudną sytuację Żydów. Gimnazjaliści uczestniczyli w wycieczkach m.in. do Pragi, Warszawy i Oświecimia. Organizowali wieczory żydowskie oraz spotykali się ze świadkami tych wydarzeń. Wszystko było przez uczniów skrzętnie dokumentowane w postaci fotografii, reportaży czy nawet wierszy.
Stworzenie Centrum Kulturalno-Rozrywkowego w Strumieniu
W ramach projektu park miejski zmienił zupełnie oblicze. Wybrukowano plac z przeznaczeniem na scenę. Zbudowano szachownicę z płyt chodnikowych i ustawiono stoliki do gry w szachy oraz ping-ponga. Cały teren oczyszczono i zamontowano latarnie oraz ławeczki. Prace remontowe zakończyły się w maju 2009 r. W nowym miejscu rekreacji odbyło się wiele imprez kulturalnych, m.in. Przegląd Zespołów z Polski i Czech, Otwarty Turniej Szachowy o Puchar Burmistrza Strumienia.
Poznajemy się nawzajem
W ramach projektu powstały foldery informujące o najważniejszych zabytkach gminy Strumień i partnerskiego miasta Petrvald. 40-stronicowe książeczki ukazały się w trzech językach (polski, czeski, angielski) końcem grudnia 2009 r
Podróż przez historię - czasy komunizmu
Jest to kontynuacja projektu jaki realizowano między lutym a grudniem 2009 r. w Gimnazjum im. Powstańców Śląskich w Strumieniu. Tym razem uczniowie przyjrzeli się czasom komunizmu, wzięli udział w rekonstrukcji historycznej pt. "Bombardowanie plebanii", wyjechali na szereg wycieczek m.in. do Łodzi, Warszawy, Pragi. Zlate Hory. Wszystkie działania dokumentowano w formie fotoreportaży czy też relacji.
Budatín-Strumień: rewitalizacja i rozwój dziedzictwa kulturowego
W urzędowych piwnicach powstała pierwsza w gminie galeria sztuki. Powierzchnia galerii to 130 m.kw.Oprócz podziemnej galerii uporządkowano teren za Urzędem Miejskim. W miejscu dotychczasowych starych, stanęły nowe toalety dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. Z tyłu budynku powstały dodatkowe miejsca parkingowe oraz podjazd dla niepełnosprawnych umożliwiający wejście do środka.
Muzeum dzieciom
Gmina Strumień jako partner nie ma udziału finansowego w projekcie. Jednak to właśnie przedszkolaki z naszej gminy będą uczestniczyć w cyklu spotkań, wycieczek i warsztatów wyjazdowych organizowanych w Kysuckim Muzeum w Czadcy. Dzieci wezmą udział m.in. w maskaradzie i paradzie latawców oraz pojadą na trzy wycieczki na Słowacje.
Szkoła w muzeum
Projekt skierowany jest do uczniów szkół podstawowych z gminy Strumień, którzy wzięli udział m.in. w kursie drutowania pisanek, przygotowania tradycyjnych potraw średniowiecznych i kysuckich oraz strzelania z łuków. Dzieci pojadą na szereg wycieczek na Słowację oraz nauczą się chociażby deptania kapusty. Gmina Strumień nie ma udziału finansowego w tym zadaniu.
Kulturalne pogranicze-modernizacja infrastruktury kulturalno-sportowej w Petrvaldzie w Strumieniu i w Jasienicy
W ramach projektu w Strumieniu zostanie zmoderniozowana aula w Gimnazjum im. Powstańców Śląskich w Strumeiniu.Miasto Petrvald zmodernizuje Dom Kultury, a gmina Jasienica rozbuduje kompleks kulturalno-sportowy „Drzewiarz” o skatepark. Projekt przewiduje również organizacje imprez promujących regionalną kulturę.
Dzieci i kultura bez granic
Projekt realizowany przez Szkołę Podstawową z Zabłociu i Szkołę Dolnych Domaslavicach. Projekt przewiduje m.in. działania promocyjne, organizowanie wystaw prac uczniów i występy artystyczne.
Razem odkrywamy świat
Wspólny projekt Gminy Strumień - Gimnazjum w Strumieniu oraz ZS Senova. W ramach projektu powstaną pracownie fizyczno-chemiczna po polskiej stronie i biologiczno-geograficzna po czeskiej, platforma e-learning, szkolna mini encyklopedia. Zostaną zorganizowane dni projektowe oraz wyjazdy naukowe.
Bliscy sobie –wspólne publikacje szansą poznania pogranicza
Projekt realizowany we współpracy z Kysuckim Muzeum w Czadcy. W ramach projektu zaplanowano cztery wycieczki młodzieży polskiej i słowackiej, wydano foldery, zakupiono roll-up'y i gabloty zewnętrzne.