Gmina Strumień - oficjalna strona

Urząd Gminy Strumień

Wspólnota życia codziennego za granicą



Projekt złożony w dniu 31.07.2012r., realizowany w ramach Funduszu Mikroprojektów Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska – Republika Słowacka 2007-2013.

Wnioskodawcą jest Gmina Rudina, Partnerem Projektu Szkoła Podstawowa im. Powstańców Śląskich w Strumieniu.

Całkowita wartość projektu: 45 040,00 euro.

Dofinansowanie z EFRR: 38 284,00 euro.

Dofinansowanie z budżetu państwa: 4 504,00 euro.

Okres realizacji: luty-październik 2013.


W ramach projektu Gmina Rudina zrewitalizuje nawierzchnię trawiastą  boiska sportowego przy szkole w miejscowości Rudina – nawierzchnia zostanie wyrównana, wyczyszczona, zostanie posiana nowa trawa. Zostanie zbudowana rampa do jazdy na rolkach i deskorolce oraz zakupione wyposażenie sportowe ( m.in. trampolina, stół do tenisa, dresy sportowe). Następnie odbywać się będą wydarzenia sportowe dla dzieci i młodzieży z szkoły z Rudiny i z Strumienia. Łącznie odbędzie się 5 spotkań, m.in.:

-„Wspólna olimpiada wszechstronności”,
- „ Transgraniczne łyżwiarstwo”,
-„ Poznajemy się i ćwiczymy”,
 - „Dzieci w ruchu”,
- „Turniej piłki nożnej”.

Strona internetowa szkoły w Gminie Rudina http://zsrudina.edupage.org

 

Miejscowość Rudina jest położona na północno-wschodnim krańcu Pogórza Jaworników w dolinie Janinskieho (Rudinskieho) potoku nad jego ujściem do rzeki Kysuca. Ze względu na swoją powierzchnię 627 ha jest zaliczana w regionie do miejscowości średniej wielkości.
W większości zalesiony teren miejscowości jest pagórkowaty, a na obrzeżach przybiera górski charakter, tworzą go trzeciorzędowe skały o wysokości 350-560 m n.p.m. Przeważają leśne gleby brązowy. Niezalesiony jest tylko najbliższe otoczenie miejscowości. Charakterystyczna dla Rudiny jest zabudowa łańcuchowa o długości niemal 3 km wzdłuż Janinskieho (Rudinskieho) potoku. Miejscowość ma bardzo dobre połączenia komunikacyjne, zarówno kolejowe jak i drogowe. jeżeli chodzi o połączenie kolejowe to Rudina jest oddalona o 3 km od Kysuckého Nového Mesta i 7 km od Žiliny, regularnie kursują autobusy do Kysuckého Nového Mesta, skąd można się dostać dalej w kierunku Žiliny i Čadcy.

Historia miejscowości

Jako na stale zamieszkana wieś powstała najpóźniej na przełomie XIII i XIV wieku. Nazwa patronimiczna Rugyna jest wspominana w roku 1358, w 1364 r. pojawia się Rudzina,  w roku 1506 Veľká Rudina (Maior Rudina), a w roku 1522 występuje, jako Horná Rudina (Felso Rudina). DO końca średniowiecza należała do rodzin szlacheckich Rudinských i Čičkánów z Rudiny. Następnie należała do budatínskiego państwa, a tylko jej niewielka część była własnością szlachciców Ordódy. W roku 1658 były tu 4 zagrody kmiece i biedniejszych 17 domostw chłopskich oraz pański młyn. W roku 1850 miejscowość zamieszkiwało 627 słowackich katolickich mieszkańców. Zajmowali się oni przeważnie rolnictwem, hodowlą owiec, wyrębem drzewa oraz druciarstwem. W roku 1950 od Rudiny oddzieliła się dawna osada Rudinka. Pierwszy przystanek kolejowy powstał koło domku dróżnika nr 133, ale ponieważ mieszkańcy Rudiny nie głosowali podczas wyborów do peszteńskiego sejmu
na kandydującego wysokiego urzędnika z Kysuckého Nového Mesta - Hajdína, zlikwidował on przystanek i mieszkańcy chodzili do Brodna. Przystanek kolejowy w Rudinie został przywrócony w roku 1952.
Podczas pierwszego spisu powszechnego, w roku 1784, miejscowość liczyła 61 domów i 448 mieszkańców. W roku 1828 miała już 88 domów i 672 mieszkańców. W roku 2012 miejscowość liczyła 1710 mieszkańców.



Dodał: PK
 

Międzynarodowe zawody sportowe

Szkoła Podstawowa w Strumieniu wspólnie z Gminą Rudina na Słowacji realizuje projekt transgraniczny  „Wspólnota życia codziennego za granicą”. W ramach tego projektu zaplanowane są spotkania dzieci z terenu Gminy Strumień ze słowackimi sąsiadami. Uczniowie ze Słowacji wraz z nauczycielami i starostką Gminy Rudina odwiedzili Strumień 7.05.br. W programie wizyty były wspólne rozgrywki sportowe, zwiedzanie Ratusza, Miejskiej Biblioteki Publicznej i Parku Miejskiego w Strumieniu.  W ramach projektu przewidziane są jeszcze trzy spotkania- najbliższe w czerwcu.
 





Gminny portal MapowyGminny portal Mapowy Jakość powietrza - strona zostanie otwarta na nowej karcieJakość powietrza Komunikaty i ostrzeżeniaKomunikaty i ostrzeżenia Program czyste powietrzeJakość powietrza Cyfrowa GminaCyfrowa Gmina Elektroniczna administracja Gminy Strumień - strona zostanie otwarta na nowej karcieElektroniczna administracja Gminy Strumień Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Strumieniu - strona zostanie otwarta na nowej karcieMiejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Strumieniu
biblioteka w strumieniu - strona zostanie otwarta na nowej karciemapa Sport w strumieniu - strona zostanie otwarta na nowej karcieSport w Strumieniu

Kalendarz

Przejdź do wersji tekstowej kalendarium imprez
marzec 2025
PN WT ŚR CZ PT SB ND
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31            

Lista dni w które odbywają się imprezy w miesiącu: marzec

galeriagaleria zdjęć

Współpracujemy

lokalna grupa działania cieszyńska kraina stowarzyszenie rozwoju i wspolpracy regionalnej śląski związek gmin i powiatów związek gmin wiejskich rzeczpospolitej polskiej związek miast polskich lokalna grupa rybactwa zabi kraj fundacja zdrowia slaska cieszynskiego hufiec ziemii cieszynskiej polska sieć odnowy o rozwoju wsi