2020-02-19
Przed wycinką drzew i krzewów
Zanim przystąpi się do usunięcia drzewa, koniecznie należy zmierzyć obwód pnia oraz sprawdzić, do jakiego gatunku się ono zalicza. Z kolei przed usunięciem krzewu należy zmierzyć jego powierzchnię. Na podstawie tych informacji wiadomo będzie czy istnieje konieczność powiadomienia o zamiarze wycinki Urząd Miejski w Strumieniu.
Kiedy planowaną wycinkę trzeba zgłosić przedstawicielom lokalnego samorządu?
Otóż zgłoszenia dokonują osoby fizyczne, które planują wycinkę drzew lub krzewów z prywatnej nieruchomości, jeśli obwód pnia drzewa mierzony 5 cm od ziemi przekracza:
- 80 cm w przypadku topoli, wierzb, klonu jesionolistnego oraz klonu srebrzystego,
- 65 cm w przypadku kasztanowca zwyczajnego, robinii akacjowej oraz platanu klonolistnego,
- 50 cm w przypadku pozostałych gatunków drzew.
O zamiarze usunięcia krzewów należy powiadomić urzędników wówczas, gdy rosną one w skupisku przekraczającym 25 m kw.
W zgłoszeniu należy podać imię i nazwisko, numer ewidencyjny nieruchomości, a także dołączyć rysunek lub mapkę określającą usytuowanie drzewa lub krzewu na nieruchomości.
Są też przypadki, kiedy należy uzyskać formalną zgodę na usunięcie drzew lub krzewów. Wniosek w sprawie zezwolenia na wycinkę drzew lub krzewów (mających obwód powyżej limitu podanego wyżej) składa się wówczas, gdy na własnej działce prowadzona jest działalność gospodarcza, a drzewo chce się usunąć np. pod budowę biura czy parkingu dla klientów. Dotyczy to również działalności rolniczej np. przy robieniu drogi dojazdowej do pola czy przy budowie stodoły. Ale uwaga - już przy budowie domu wystarczy samo zgłoszenie. Innymi słowy o zezwolenie na usunięcie drzewa lub krzewu należy starać się wówczas, gdy krok ten ma związek z prowadzoną działalnością gospodarczą.
W zezwoleniu należy podać imię i nazwisko, adres, tytuł prawny do władania nieruchomością, nazwę drzewa lub krzewu, przeznaczonego do usunięcia, obwód pnia mierzony na wysokości 130 cm lub, jeśli jest niższe, tuż pod koroną. Przy wycince krzewu trzeba podać wielkość powierzchni, z której ma być on usunięty. Do wniosku należy także dołączyć rysunek lub mapę określającą usytuowanie drzewa czy krzewu w odniesieniu do granic nieruchomości i budynków już istniejących lub projektowanych na działce.
Chociaż drzewa można wycinać cały rok, warto pamiętać o okresie lęgowym, który trwa od 1 marca do 15 października. Zanim rozpocznie się jakiekolwiek prace związane z usunięciem drzewa, należy sprawdzić czy w konarach nie bytują ptaki. Jeśli mają tam swoje gniazda należy wstrzymać się z wycinką, bądź uzyskać stosowne zezwolenie na odstępstwo od zakazów wydawane przez Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Katowicach.
Ostrożność należy zachować także przy pielęgnacji drzewa. Prace przy koronie drzew nie mogą prowadzić do usunięcia gałęzi stanowiących 30% korony, która rozwinęła się w okresie rozwoju drzewa. Wyjątkiem jest usuwanie obumarłych lub nadłamanych gałęzi, formowanie kształtu korony lub zabieg przywracający statykę drzewa.
Nie wymagane są żadne zgody przy wycince drzew i krzewów owocowych, chyba, że rosną na nieruchomości wpisanej do rejestru zabytku.
Pamiętajmy też, że drzew lub krzewów, które się złamały, albo wywróciły pod wpływem siły natury nie należy usuwać. Najpierw musi je obejrzeć i wydać zgodę pracownik merytoryczny Referatu Ochrony Środowiska i Rolnictwa w UM. Wszystkie formalności związane z wycinką można załatwić w Urzędzie Miejskim w Strumieniu (pokój nr 3, parter) bądź pobrać stosowny wniosek na stronie internetowej pod adresem: http://strumien.pl/usuwanie-drzew-i-krzewow
W przypadku drzew lub krzewów usuwanych z terenu nieruchomości wpisanej do rejestru zabytków, wnioski/zgłoszenia należy kierować do Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków delegatury w Bielsku-Białej.
Pozostałe aktualności:
-
OGŁOSZENIE O SESJI
2024-11-15 -
Zasłużeni nagrodzeni 11 listopada
2024-11-14 -
Cała gmina świeci przykładem!
2024-11-08 -
Bezpłatna infolinia dla osób bezdomnych 987
2024-11-02