Aktywni na granicy
Strumień
Gmina Strumień (województwo śląskie) jest najbardziej na północ wysuniętą częścią powiatu cieszyńskiego. W jej granicach administracyjnych leży siedem miejscowości: Bąków, Pruchna, Drogomyśl, Strumień, Zabłocie, Zabłocie Solanka i Zbytków. Ze względu na obecność licznych stawów i akwenów wodnych gmina jest nazywana „Żabim Krajem”. Mieszka tu prawie 12,5 tys. mieszkańców, w samym Strumieniu ponad 3,5 tys. To jedno z najmniejszych miast województwa śląskiego z najstarszym ratuszem na Śląsku.
Położenie
Przez gminę przebiegają dwie ważne drogi: międzynarodowa do przejścia granicznego w Cieszynie oraz krajowa Katowice-Ustroń-Wisła, popularnie zwana Wiślanką (DK 81). Gmina otoczona jest dużymi miastami. Należą do nich Żory, Cieszyn, Bielsko-Biała, Jastrzębie Zdrój i Pszczyna.
Kultura i rekreacja
W kulturalne inicjatywy chętnie włączają się mieszkańcy. To dzięki ich ogromnemu zaangażowaniu mają miejsce liczne spektakle, festiwale czy wydarzenia. Wiosną organizowane są Misteria Wielkanocne podczas których mieszkańcy wcielają się w role postaci z Jerozolimy.
W Parku Miejskim w Strumieniu, zlokalizowanym zaledwie 4 km od DK 81 tradycyjnie zwanej „wiślanką”, zmęczeni drogą turyści znajdą ukojenie w iście nadmorskim klimacie. W parku znajduje się bowiem fontanna solankowa, w której płynie oryginalna Solanka z Zabłocia z najwyższa zawartością jodu na świecie. Plac zabaw z piaskownicą i plenerowe szachy pomogą odpocząć najmłodszym.
Miejskie Centrum Kultury i Rekreacji -W obiekcie znajduje się basen odkryty z dwutorową zjeżdżalnią, korty tenisowe, korty do squasha i plac zabaw dla dzieci. Jest to również siedziba Miejsko- Gminnego Ośrodka Kultury,który współpracuje z różnymi organizacjami i stowarzyszeniami działającymi na terenie gminy. Jedną z większych, sztandarowych imprez organizowanych przez MGOK jest Staromiejska Wiosna w pierwszy weekend czerwca. Marzec już tradycyjnie jest miesiącem kobiet. Przyjeżdżają tu ze swoimi koncertami ogólnopolskie gwiazdy (Czesław Śpiewa, Raz Dwa Trzy, De Mono, Stanisław Soyka). Ponadto dzieci i młodzież wolny czas mogą spędzać w świetlicach środowiskowych zlokalizowanych w Bakowie, Drogomyślu, Pruchnej, Zabłociu i Zbytkowie. Świetlice realizują wiele projektów i ciekawych inicjatyw.
Miejska Biblioteka Publiczna służy rozwijaniu i zaspokajaniu potrzeb czytelniczych. Jest pośrednikiem w upowszechnianiu wiedzy i kultury. Sieć Miejskiej Biblioteki Publicznej tworzą:
- Wypożyczalnia dla dorosłych,
- Oddział dla dzieci,
- Czytelnia internetowo-czasopiśmienna,
- Czytelnia ogólna,
- Filia w Drogomyślu,
- Filia w Pruchnej,
- Filia w Zbytkowie.
Na terenie gminy jest 5 klubów sportowych posiadających niezbędną infrastrukturę.
Zabytki
W Strumieniu znajduje się m.in. najstarszy w województwie śląskim ratusz z 1628 r., w nim galeria Pod Ratuszem. Kilkaset metrów dalej stoi barokowe sanktuarium św. Barbary z 1790 r. naprzeciw którego jest najstarsza w regionie cukiernia U Szostka. Rynek otoczony jest urokliwymi kamieniczkami z XVIII i XIX wieku. Na środku stoi pomnik Jezusa Chrystusa z 1886 r.
Gmina jest bogata w zabytki, które znajdują się nie tylko w mieście ale również w sołectwach. Drogomyśl może pochwalić się dworem baronów Kaliszów zbudowanym w barokowo-klasycystycznym stylu, w którym aktualnie znajdują się Warsztaty Terapii Zajęciowej. W Pruchnej przy głównej drodze do Cieszyna stoi krzyż pokutny z 1645 r., który w owym czasie zabójca postawił w miejscu zbrodni.
Szkolnictwo i edukacja
W każdej miejscowości gminy Strumień znajduje się przedszkole. Jest tu pięć szkół podstawowych (Bąków, Drogomyśl, Pruchna, Strumień, Zabłocie). Dzieci mogą bawić się na placach zabaw, które powstają w ramach akcji „Plac zabaw w każdej wsi”.
Ponadto na terenie gminy jest 6 jednostek straży pożarnej, pogotowie ratunkowe, posterunek policji.
Vratimov
Vratimov leży na skraju Kotliny Ostrawskiej, jego powierzchnia znajduje się na płaskiej wysoczyźnie z najniżej położonym punktem na wysokości 236 m n.p.m. koło rzeki Ostrawicy, i najwyższym punktem we wschodniej części na poziomie 312 m n.p.m. Obecnie miasto wraz dzielnicą Horní Datyně ma 7 130 mieszkańców, zajmuje powierzchnię 1 414 hektarów, administracyjnie należy do powiatu Ostrava-miasto. W jego pobliżu znajdują się łatwo dostępne centra przemysłowe Ostravy, Havířova, Karviny a Frýdka-Místka.
Miasto zostało założone w drugiej połowie XIII wieku - w okresie kolonizacji cieszyńskiej. Jego założycielem był Jan Barut ze starego szlacheckiego rodu z Lužicy. Vratimov (dawniej Ratimov) początkowo był miejscowością rolniczą, rozległe pola należały do kilku dużych gospodarstw, które z biegiem czasu i przybywaniem liczby mieszkańców zostały rozprzedane na mniejsze części. Rozkwit przemysłu zaczął się dopiero w roku 1880, kiedy rozpoczęto budowę fabryki celulozy (uruchomionej w roku 1882), co wiązało się także ze zmianami rozwiązań komunikacyjnych - rozbudową dworca kolejowego i wybudowanie nowych dróg. Papiernia i fabryka celulozy we Vratimovie wraz z walcowniami metalu w Lískovcu i Novou huťou w Kunčicach, obecnie spółka ArcelorMittal Ostrava, stworzyły z tego rejonu duże centrum przemysłowe.
Historia i tradycja miasta są przedstawione w jego godle, na którym widnieje radło, przedstawiające najdawniejszą tradycję - produkcję rolniczą, następnie koło zębate i rulony papieru, symbolizujące produkcję hutniczą oraz produkcję celulozy i papieru.
Fabryka celulozy i papiernia zostały zamknięte w roku 1991. Wtedy zaczęły się rozwijać mniejsze firmy prywatne, większość mieszkańców dojeżdża do pracy do pobliskich większych miast.
Do zalet życia we Vratimovie należy bardzo dobre zaplecze socjalne. Miasto ma dobre połączenia autobusowe i kolejowe. Mieszkańcy mają do dyspozycji kilka przychodni lekarskich ogólnych, dentystycznych i specjalistycznych, edukacją w mieście poza szkołami podstawowymi i przedszkolami zajmuje się także Dom dzieci i młodzieży Vratimov, Podstawowa Szkoła Artystyczna oraz Biblioteka Publiczna. O codziennym życiu miasta, ale także o ciekawostkach i imprezach informuje mieszkańców lokalna gazeta „Vratimovské noviny”.
W czasie wolnym mieszkańcy udzielają się w licznych lokalnych organizacjach oraz stowarzyszeniach celowych, które przygotowują różne imprezy kulturalne i integracyjne np. drużyny Ochotniczej Straży Pożarnej, TJ (Tělovýchovná jednota - Stowarzyszenie kultury Fizycznej) Horní Datyně, kluby tenisowe, siatkówki, piłki nożnej, tenisa stołowego, klub narciarski i wspinaczkowy, TJ Sokol Vratimov, związki wędkarskie, działkowców, pszczelarzy, motocyklistów, turystów, emerytów i wiele innych.
Niedawno we Vratimovie otwarto Muzeum Broni, opancerzone wojskowe pojazdy kołowe i gąsienicowe ARMY-LAND.
Organizacje te wraz z władzami miasta dbają o podnoszenie poziomu życia kulturalnego i społecznego we Vratimovie oraz Horních Datyniach. Skupia się ono przede wszystkim w centrach kultury, znajdujących się w obu dzielnicach. Ich częścią są również sale spotkań, kino i galerie, gdzie odbywają się ciekawe koncerty, wystawy oraz przedstawienia teatralne, bale, zabawy i karnawały. Imprezami, które cieszą się największą popularnością są obchody Dnia Dziecka oraz Haloween, Bludičky (Świetliki), kácení máje (zwalanie maja), Mikulášská nadílka (Mikołajki), Šibřinky (bale maskowe) oraz Vánoční nadílka (Gwiazdka).
Wspieraniu aktywności sportowej mieszkańców służy przede wszystkim nowo wyremontowane kąpielisko z basenem ze stali nierdzewnej, podgrzewaną wodą oraz atrakcjami wodnymi, otwarty stadion, wielofunkcyjne boisko do piłki nożnej z sztuczną nawierzchnią, plac do jazdy na deskorolkach i plac Workout, korty tenisowe, kluby tenisa stołowego, sala Sokoła z boiskiem do siatkówki i sala gimnastyczna w Horní Datyně.
Okolice miasta świetnie nadają się do wycieczek rowerowych - średnio pofałdowane, zalesione z dobrymi drogami oraz ścieżkami leśnymi, a także licznymi gospodami i restauracjami. Nad rzeką Ostrawicą została zbudowana ścieżka rowerowa z Kunčic do Frýdka-Místka, która we Vratimovie przebiega przez piękne tereny rekreacyjne w pobliżu dwóch kaskad rzeki.
O projekcie
Projekt „Aktywni na granicy“ jest realizowany przez Gminę Strumień w partnerstwie z miastem Vratimov. Został dofinansowany z Funduszu Mikroprojektów Euroregionu Śląsk Cieszyński – Těšínské Slezsko w ramach Programu Interreg V-A Republika Czeska – Polska oraz budżetu państwa. Celem projektu jest wznowienie i pogłębienie współpracy społeczności Gminy Strumień i Miasta Vratimov. W ramach projektu zaplanowano wspólne spotkania dzieci, młodzieży i mieszkańców miast partnerskich, po to by lepiej się poznać, nawiązać kontakty i owocną współpracę. Odbędzie się 5 transgranicznych wydarzeń - trzy po stronie polskiej i dwa po stronie czeskiej. Dzieci i młodzież spotkają się na rozgrywkach sportowych, będą wspólnie realizować również tradycyjne przedsięwzięcia, będą uczyć się piec chleb, robić masło, poznawać ludowe zwyczaje. Dorośli z Polski odwiedzą miasto partnerskie, a Czesi uświetnią swoim występem Święto Plonów w Drogomyślu. Tym samym poznają polską tradycję dożynkową. Ponadto został zagospodarowany skwer przy szkole w Drogomyślu –powstał Przyjazny Skwer, który będzie dodatkowym zapleczem dla szkoły do wspólnych działań sportowo-rekreacyjnychz kolegami z Czech. Tu odbywać się będą m.in. mini plenery malarskie, rozgrywki szachowe, spotkania integracyjne.
Dzięki realizacji projektu stworzymy możliwości współpracy społeczności lokalnych z sąsiadami z zagranicy. Wspólne spotkania, wspólna zabawa przyczynią się do usuwania barier, tworzenia przyjaźni, więzi, integrowania grup docelowych-społeczności lokalnych. W ten sposób możemy poznać siebie, swoje zwyczaje, tradycje, kulturę oraz miejscowości, w których żyjemy. Możemy łamać stereotypy o sobie nawzajem, które wciąż krążą wśród nas. I to jest zamierzeniem projektu - aby się poznać, zawiązać przyjaźnie, stworzyć podłoże do dalszej owocnej współpracy.
Realizacja projektu trwa od stycznia do listopada 2017r. Gmina Strumień i Miasto Vratimov oficjalnie podpisali umowę o współpracy w 2014r.
Dodał: AB
Polsko-czeskie spotkanie w Drogomyślu
W ostatnim czasie uczniowie oraz nauczyciele Szkoły Podstawowej w Drogomyślu mieli przyjemność gościć u siebie przyjaciół z Czech, a dokładnie uczniów oraz opiekunów ze Szkoły Podstawowej z Vratimowa.
Polsko-czeska współpraca się rozwija!
W czerwcu br. uczniowie szkoły podstawowej w Drogomyślu wzięli udział w wydarzeniu w ramach trwałości projektu „Aktywni na Granicy”. Spotkanie odbyło się w szkole podstawowej we Vratimovie.
Polsko-czeskie wyzwanie uczniów!
Odbyło się ostatnie wydarzenie w ramach projektu „Ścieżka wiedzy i zdrowia na drogomyskim trakcie”. W projekcie zaplanowane były młodzieżowe rozgrywki sportowe z udziałem uczniów szkoły podstawowej w Drogomyślu oraz uczniów szkoły miasta Petřvald.
Projektowe zabawy na śniegu
Tegoroczne działania w ramach trwałości projektu „Aktywni na Granicy” nieco różnią się od poprzednich lat. Z uwagi na ograniczenia związane z panującą pandemią nie mogliśmy się spotkać osobiście z naszym partnerem z Czech- miastem Vratimov.
Sportowe zmagania Vratimova i Drogomyśla
Za nami spotkanie uczniów szkoły z Drogomyśla i czeskiego Vratimova w ramach trwałości projektu „Aktywni na granicy". Transgraniczny projekt realizowany był przez Gminę Strumień i Miasto Vratimov, w ramach którego został zagospodarowany skwer w Drogomyślu.
Drogomyśl: Regionalnie i międzynarodowo w szkole
Po raz kolejny spotkała się polsko-czeska grupa uczniów w ramach projektu „Aktywni na granicy”. 5 października odbył się Dzień Regionalny. Najpierw uczniowie zwiedzili Tradycyjną Zagrodę Rolną – Skansen w Ochabach. Następnie, w szkole w Drogomyślu, czekała na nich prezentacja cieszyńskich kulinariów wraz z omówieniem ich pochodzenia oraz sposobów ich przygotowania. Były też warsztaty na temat stroju ludowego oraz wystąpił zespół Regionalny Strumień. Odbyły się zawody sprawnościowe – „ciepanie beretką” w dal, „łobiyranie jabłek”, „skrobanie ziemnioków” i haftowanie krzyżykami, a na Przyjaznym Skwerze można było wziąć udział w rozgrywkach szachowych. Było to już ostatnie wydarzenie kończące realizację wspólnego projektu. Łącznie odbyło się 5 spotkań oraz został zagospodarowany teren przy szkole w Drogomyślu – powstał Przyjazny Skwer jako zaplecze do dalszej współpracy społeczności polsko-czeskiej.
Przyjazny skwer w Drogomyślu oficjalnie otwarty!
W pierwszą niedzielę września w Drogomyślu odbyło się Święto Plonów w ramach projektu „Aktywni na granicy”.
Przyjazny skwer gotowy
Zakończyły się prace budowlane związane z organizacją skweru w Drogomyślu. Będzie to miejsce stworzone do integracji mieszkańców i gości zlokalizowane w centrum miejscowości. Projekt Gminy Strumień i Miasta Vratimov „Aktywni na granicy” jest na półmetku.
Polsko-czeskie Rozgrywki Sportowe w Drogomyślu
6 czerwca w szkole w Drogomyślu odbyło się kolejne spotkanie uczniów z Drogomyśla i czeskiego Vratimova, w ramach projektu „Aktywni na granicy”. Tym razem były to Międzynarodowe Rozgrywki Sportowe
Polsko-czeski Dzień Sportu
Za nami pierwsze spotkanie uczniów szkoły z Drogomyśla i czeskiego Vratimova w ramach projektu „Aktywni na granicy”. Transgraniczny projekt realizowany jest przez Gminę Strumień i Miasto Vratimov. Uczniowie spotkali się w Vratimovie na zorganizowanym Dniu Sportu. Partnerska szkoła oprowadziła gości po swojej szkole, przedstawiła informacje o placówce i o mieście.
Przejdź do kolejnych podstron aktualności