Gmina Strumień - oficjalna strona

Urząd Gminy Strumień

Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury

ul. Młyńska 14
43-246 Strumień
tel. 33 8570 174
email: biuro@emgok.pl
strona internetowa: www.emgok.pl

dyrektor: Bogusław Żydek

Czas pracy:
Pn. - pt.: 8:00 - 16:00 - dział usług oraz wg harmonogramu zajęć i imprez.

USŁUGI proponowane przez Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Strumieniu:
• ksero
• laminowanie
• bindowanie
• FAX
• wynajem sali
• wypożyczalnia strojów

Dział usługowy czynny od poniedziałku do piątku w godz. 8-16

-----------------------------------------------------------------------------

Głównym celem działalności kulturalnej Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury jest rozpoznawanie i rozbudzanie potrzeb kulturalnych środowiska, kształtowanie wzorów aktywnego uczestnictwa w kulturze, prowadzenie różnorodnych form edukacji kulturalnej odbywającej się na terenie całej gminy oraz wyrównywanie szans w dostępie do kultury również za pośrednictwem wchodzących w jego skład świetlic środowiskowych.

W ośrodku działają liczne sekcje m. in. plastyczne, taneczne, fotograficzna, instrumentalne. Znajduje się tam silnie działające środowisko plastyków, śpiewaków, muzyków, poetów i twórców rękodzieła artystycznego. Od kilku lat działa również wypożyczalnia strojów.

Z myślą o odbiorcach kultury o różnych zainteresowaniach oraz w różnym przedziale wiekowym, ośrodek co roku wzbogaca ofertę imprez i dba o profesjonalne ich przeprowadzenie. Wiele oryginalnych propozycji, takich jak zlot kolekcjonerów, spotkania motocyklowe czy zlot starych samochodów, trafia w gusta pasjonatów wszelkiego rodzaju „zbieractwa”.

Ważnym aspektem działalności instytucji jest pierwiastek edukacyjny. Odbiorcy mają więc okazję spotkać się z wykonawcami prezentującymi różne style w muzyce – od popularnych, młodzieżowych, poprzez jazz, po muzykę klasyczną. Kolejną propozycją jest prezentowanie odmiennych kultur (kultura żydowska, ukraińska, japońska itp.) oraz muzyki różnych stron świata.

Na scenie ośrodka kultury gościli wykonawcy z Czech, Słowacji, Ukrainy a nawet odległej Kenii. Wszystkie tego typu spotkania są urozmaicane pokazami tańców, strojów i degustacją potraw danego kraju. Za sprawą ośrodka kultury niewielki Strumień odwiedzają też gwiazdy pierwszej wielkości m. in. VOO VOO, Wojciech Waglewski, Andrzej Sikorowski, Abradab, Czesław Mozil, Kuba Badach, De Mono. Stanisław Soyka, który wykonał  pięć koncertów z miejscowym, chórem „Lutnia” w ramach projektu Silesian Friendship Tour realizowanego przez MGOK, stał się przyjacielem śpiewających Strumieniaków.

Ośrodek Kultury ściśle współpracuje z Towarzystwem Śpiewaczym „Lutnia”.  Na stałe odbywają się również próby dobrze znanej grupy Mumio. Wiele ciekawych akcji organizowanych jest wspólnie z bardzo prężnie działającym strumieńskim kołem Macierzy Ziemi Cieszyńskiej, która ma w ośrodku kultury swoją siedzibę, gdzie stworzyła izbę regionalną.

Wraz ze świetlicami środowiskowymi przeprowadzane są również akcje, w których udział biorą młodzi ludzie. Do ciekawszych zaliczyć można nocne poszukiwanie skarbów w podziemiach ratusza podczas Nocy Andersena, obiad w renomowanej restauracji w ramach projektu związanego z zachowaniem przy stole, samochodowe rozgrywki komputerowe, które odbyły się w prawdziwym Fiacie 126p z zainstalowanym wewnątrz komputerem oraz wiele, wiele innych pomysłów. Publiczność strumieńska przyzwyczajona do udziału w imprezach organizowanych zarówno wewnątrz  jak i w plenerze – głownie w urokliwym strumieńskim parku - zawsze w dużej liczbie korzysta z propozycji kulturalnych.

Ważnym aspektem jest również współpraca międzynarodowa z Czechami oraz Słowakami.  Ośrodek kultury pozyskuje środki zewnętrzne w postaci zgłaszania udziału w konkursach grantowych oraz pisząc projekty do UE. W ramach tych działań młodzież realizuje niezwykle wartościowe, z wychowawczej perspektywy, akcje: m. in. pomoc starszym ludziom, upiększanie miejsca zamieszkania itd.

Bardzo mocnym punktem społeczności strumieńskiej są przedstawiciele sektora prywatnego, chętnie wspierający działania kulturalne zarówno organizacyjnie, jak i finansowo. Drzwi ośrodka kultury są szeroko otwarte dla wszystkich mieszkańców gminy, mających ciekawe pomysły, niezależnie od wieku i specyfiki zainteresowań, dlatego grono uczestników i odbiorców działań stale się powiększa. Rokrocznie organizowanych jest około 60 imprez ogólnych oraz dziesiątki turniejów, konkursów, wycieczek i innych zajęć adresowanych do uczestników działań świetlicowych, z których korzystają również osoby z samego Strumienia.

Grupy działające w MGOK w Strumieniu
(łącznie około 250 osób) oraz w świetlicach (w grupach oraz w działaniach codziennych łącznie około 300 osób):
• Dziecięca Grupa Plastyczna Malusie
• Młodzieżowa Grupa Plastyczna Paleta
• Grupa Taneczna Balecik
• Taniec towarzyski pary początkujące
• Klub Sportowego Tańca Towarzyskiego
• Taniec nowoczesny
• Formacja tańca street’owego Freak out
• Mini formacja tańca street’owego Foe Shizzy
• Formacja tańca street’owego Revers
• Mini formacja tańca street’owego Happy soul
• Sekcja instrumentalna
• Grupa fotograficzna C41 (młodsza i starsza)
• Cztery grupy bębniarskie
• Sekcja Rękodzieła Artystycznego  Igłą i nitką
• Próby grupy Mumio
• Amatorska Grupa Twórcza STRUMIEŃ
• Macierz Ziemi Cieszyńskiej
• Towarzystwo Śpiewacze LUTNIA
• Zespół Regionalny STRUMIEŃ (kierownik Ziuta Greń, tel. 500-289-233)

Stałe imprezy to m. in. WOŚP, Zlot Kolekcjonerów, Spotkania Motocykli Zabytkowych, Noc Andersena, Dobre Słowo-Dobry Dźwięk, Międzynarodowy Bieg Majowy, Dzień Dziecka, Staromiejska Wiosna (dni miasta), KINONAM – piknik filmowy, Dożynki Gminne, Jesienne Dorotki, Konkurs Sztuki Nieprofesjonalnej im. Emilii Michalskiej oraz wiele koncertów, wystaw, warsztatów, spotkań z ciekawymi ludźmi, itp.
 Dodał: Admin
 
Powszechny Spis RolnyPowszechny Spis Rolny


Jakość powietrza - strona zostanie otwarta na nowej karcieJakość powietrza Elektroniczna administracja Gminy Strumień - strona zostanie otwarta na nowej karcieElektroniczna administracja Gminy Strumień Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Strumieniu - strona zostanie otwarta na nowej karcieMiejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Strumieniu
biblioteka w strumieniu - strona zostanie otwarta na nowej karciemapa Sport w strumieniu - strona zostanie otwarta na nowej karcieSport w Strumieniu

Kalendarz

Przejdź do wersji tekstowej kalendarium imprez
listopad 2020
PN WT ŚR CZ PT SB ND
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30            

Lista dni w które odbywają się imprezy w miesiącu: listopad

2020/11/27
galeriagaleria zdjęć

Współpracujemy

lokalna grupa działania cieszyńska kraina stowarzyszenie rozwoju i wspolpracy regionalnej śląski związek gmin i powiatów związek gmin wiejskich rzeczpospolitej polskiej związek miast polskich lokalna grupa rybactwa zabi kraj fundacja zdrowia slaska cieszynskiego hufiec ziemii cieszynskiej polska sieć odnowy o rozwoju wsi