2016-04-18
Zatrucia pszczół środkami ochrony roślin
W związku z możliwymi zatruciami pszczół Wojewódzki Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Katowicach Oddział w Cieszynie przypomina o konieczności przestrzegania podstawowych zasad i obowiązków związanych ze stosowaniem środków ochrony roślin wynikających z ustawy z dnia 8 marca 2013 roku o środkach ochrony roślin (tekst jedn. Dz.U. z 2015 r., poz.547 ) należy zwrócić uwagę na następujące przepisy:
•Stosować można wyłącznie środki ochrony roślin dopuszczone do obrotu oraz zgodnie z etykietą stosowania, ściśle z podanymi w niej zaleceniami oraz w taki sposób, aby nie dopuścić do zagrożenia zdrowia człowieka, zwierząt lub środowiska.
•Środki ochrony roślin stosuje się sprzętem sprawnym technicznie, który użyty zgodnie z przeznaczeniem zapewnia skuteczne zwalczanie organizmów szkodliwych i nie spowoduje zagrożenia zdrowia człowieka, zwierząt lub środowiska.
•Posiadacze gruntów, gdzie prowadzone są zabiegi ochrony roślin, przez użytkownika profesjonalnego zobowiązani są do przechowywania przez okres 3 lat przekazanej przez tego użytkownika kopii dokumentacji ewidencji wykonanych zabiegów środkami ochrony roślin.
•Zabiegi przy użyciu środków ochrony roślin w produkcji rolnej i leśnictwie mogą być wykonywanie przez osoby, które ukończyły szkolenie w zakresie stosowania środków ochrony roślin i posiadają aktualne zaświadczenie o ukończeniu tego szkolenia.
•Środki ochrony roślin na terenie otwartym stosuje się sprzętem naziemnym, m.in.:
-jeżeli prędkość wiatru nie przekracza 4 m/s,
- co najmniej 20 m od pasiek,
Kto stosuje środki ochrony roślin niedopuszczone do obrotu lub w sposób niezgodny z etykietą- stosowania, albo niezgodnie z obowiązującymi zasadami ich stosowania, podlega karze grzywny (art. 75 ust. 1, pkt 19 i 20 ustawy z dnia 8 marca 2013 r. o środkach ochrony roślin (Dz.U. z 2015 r., poz. 547).
ROLNIKU !
w celu ograniczenia zatruć pszczół należy pamiętać o tym by przestrzegać zasad dobrej praktyki rolniczej
1. nawet środki o niskim ryzyku dla pszczół należy stosować, tylko i wyłącznie w godzinach wieczornych i po ustaniu ich lotów.
2. eliminować zabiegi środkami ochrony roślin toksycznymi dla pszczół, na kwitnących roślinach (w tym równie upraw z kwitnącymi chwastami wroślinach uprawnych) lub pokrytych spadzią.
Opryskanie pszczół cieczą roboczą powoduje zamoczenie skrzydeł, co utrudnia bądź uniemożliwia im dalszy lot i powrót do ula. Ponadto, w wyniku przejęcia obcego zapachu środka chemicznego, pszczoły powracające do ula są traktowane jako obce, nie zostają wpuszczone do gniazda lub giną zabite przez pszczoły strażniczki.
Ochrona roślin w sposób nie zagrażający pszczołom jest możliwa i wymaga wyłącznie dobrej woli rolników.
Zapylanie roślin jest jednym z najważniejszych i najtańszych czynników plonotwórczych.
Kierownik Oddziału
Wiesław Obracaj
Pozostałe aktualności:
-
Zmiana pracy PSZOK w grudniu
2024-12-17 -
Odbiór BIOODPADÓW w Strumieniu
2024-12-13 -
Magia Mikołajek w Gminie Strumień
2024-12-12 -
OGŁOSZENIE O SESJI
2024-12-11 -
Informacja z PT KRUS w Cieszynie
2024-12-11 -
Wernisaż wystawy „Smacznego” – za nami!
2024-12-10