Gmina Strumień - oficjalna strona

Urząd Gminy Strumień

2017-09-26

wyświetleń: 7709

Zapraszamy na koncert Piotra Machalicy w emgok-u

W 2017 roku przypada 80. rocznica urodzin legendarnego barda i poety, jednego z najwybitniejszych polskich „Kaskaderów literatury” – Edwarda Stachury. Z tej okazji Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Strumieniu zaprasza na specjalny koncert Piotra Machalicy w repertuarze Edwarda Stachury.

Zapraszamy:
15 października 2017
godzina 19.00
Sala widowiskowa Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Strumieniu, ul Młyńska 14.

Wstęp: 35 zł, bilety do nabycia od 28-go sierpnia w kasie emgok-u lub internetowo www.emgok.pl/kontakt

„Stachura” w wydaniu Teatru im. Adama Mickiewicza w Częstochowie jest nie tylko uteatralizowanym koncertem poetyckim. Konstrukcyjnym trzonem całości są co prawda piosenki Edwarda Stachury do muzyki Jerzego Satanowskiego w mistrzowskim wykonaniu jednego z najlepiej śpiewających poezję współczesnych polskich aktorów – Piotra Machalicy, ale elementy scenografii, dbałość o plany świetlne, powiązania tekstowe pomiędzy scenami, sprawiają, że powstał bardziej spektakl muzyczny niż zwykły sceniczny recital.

Pomysł na realizację tego przedstawienia zrodził się podczas jednego z, cyklicznie organizowanych w częstochowskim teatrze, Salonów Poezji, w którym jedną „Stachurową” piosenkę wykonał Piotr Machalica („Mgły opadły”). Artystyczna jakość tego wykonania i świetny odbiór przez publiczność, spowodowały głębsze zainteresowanie Machalicy i Dorosławskiego twórczością autora „Fabula rasa”. 

Tak powstał spektakl zbudowany z dwunastu piosenek Stachury (wszystkie z muzyką Jerzego Satanowskiego) oraz innych tekstów poetyckich i prozatorskich. I chociaż całość została zrealizowana w rocznicę 30-lecia śmierci legendarnego poety, widowisko broni się przed rocznicowym charakterem. Spektakl składa się w zasadzie z trzech części kompozycyjnych: wędrówka (droga), miłość (i jej brak), przemijanie (lecz nie tylko umieranie; bardziej zmaganie z życiem). Części te jednak są zaledwie zarysowane w warstwie tekstowej i inscenizacyjnej, bez prostego i nachalnego ich wyodrębniania. Autorzy starają się też uwolnić od biografizmu i chronologii prezentowanych utworów, wiążąc poszczególne części tematem i – także własnymi, prywatnymi - emocjami.
Ta emocjonalność właśnie stanowi chyba o sile przedstawienia. Podobnie zresztą jak warstwa muzyczna. Świetne kompozycje Jerzego Satanowskiego sprzed lat zostały bowiem zupełnie na nowo zaaranżowane przez młodego i niezwykle utalentowanego muzyka i kompozytora – Marcina Lamcha. Zderzenie młodości muzyków z dojrzałością kompozytora zaowocowało znakomitym efektem artystycznym i dobrą energią całego koncertu.
Wszystko to sprawiło, że „Stachura” jest znakomicie przyjmowany zarówno przez dojrzałą publiczność, jak i przez zupełnie młodą, której teksty Steda nie zawsze są znane. Autorzy spektaklu są zatem przekonani, że przedstawienie posiada także walor edukacyjny i popularyzatorski. Zwłaszcza, że wszyscy wykonawcy – bez żadnych dodatkowych gaż – są otwarci i gotowi na pospektaklowe rozmowy i spotkania z widzami.

Oficjalna premiera spektaklu „Stachura” odbyła się na scenie dużej Teatru im. A. Mickiewicza w Częstochowie 14 marca 2009 roku.


Od tej pory przedstawienie zostało pokazane bez mała 90 razy, w tym kilkanaście razy na scenie macierzystej, ale także w innych teatrach: m.in. w Teatrze Polonia w Warszawie, Teatrze Syrena w Warszawie, Teatrze na Woli w Warszawie, wrocławskim IMPARCIE, dwukrotnie w Teatrze im. S. Żeromskiego w Kielcach, Teatrze Nowym w Zabrzu, Polskim w Bielsku-Białej, krakowskiej Bagateli, dwukrotnie w krakowskiej „Piwnicy pod Baranami”,w Teatrze Węgierki w Białymstoku, Teatrze Solskiego w Tarnowie, Bałtyckim Teatrze Dramatycznym w Koszalinie, Lubuskim Teatrze w Zielonej Górze, oraz w Przemyślu, Polkowicach, Opolu, Rybniku, Horyńcu-Zdroju, czy siedzibie Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” w Koszęcinie i na estradzie plenerowej podczas Stachuriady w Grochowicach koło Głogowa. Całość bowiem jest tak skomponowana, że świetnie wypada w klasycznych salach teatralnych, ale także broni się zarówno we wnętrzach kameralnych, jak i przestrzeni plenerowej. 
Koncertem tym w 2016 roku, na scenie dużej Teatru Mickiewicza w Częstochowie, Piotr Machalica świętował jubileusz 35-lecia pracy artystycznej.



Dodał: Admin
 



Gminny portal MapowyGminny portal Mapowy Jakość powietrza - strona zostanie otwarta na nowej karcieJakość powietrza Komunikaty i ostrzeżeniaKomunikaty i ostrzeżenia Program czyste powietrzeJakość powietrza Cyfrowa GminaCyfrowa Gmina Elektroniczna administracja Gminy Strumień - strona zostanie otwarta na nowej karcieElektroniczna administracja Gminy Strumień Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Strumieniu - strona zostanie otwarta na nowej karcieMiejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Strumieniu
biblioteka w strumieniu - strona zostanie otwarta na nowej karciemapa Sport w strumieniu - strona zostanie otwarta na nowej karcieSport w Strumieniu

Kalendarz

Przejdź do wersji tekstowej kalendarium imprez
grudzień 2024
PN WT ŚR CZ PT SB ND
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          

Lista dni w które odbywają się imprezy w miesiącu: grudzień

2024/12/3 2024/12/4 2024/12/8 2024/12/9 2024/12/10 2024/12/12 2024/12/15 2024/12/16 2024/12/17 2024/12/20 2024/12/21
galeriagaleria zdjęć

Współpracujemy

lokalna grupa działania cieszyńska kraina stowarzyszenie rozwoju i wspolpracy regionalnej śląski związek gmin i powiatów związek gmin wiejskich rzeczpospolitej polskiej związek miast polskich lokalna grupa rybactwa zabi kraj fundacja zdrowia slaska cieszynskiego hufiec ziemii cieszynskiej polska sieć odnowy o rozwoju wsi