Gmina Strumień - oficjalna strona

Urząd Gminy Strumień

2022-11-03

wyświetleń: 5596

Z troski o seniorów - podsumowanie realizacji projektu "Usługi Społeczne w gminie Strumień"

Dobiegł końca projekt „Usługi społeczne w gminie Strumień”, który stanowił nową formę wsparcia dla osób starszych, przewlekle chorych, niepełnosprawnych, niesamodzielnych i zagrożonych wykluczeniem społecznym, na terenie gminy Strumień.  

 

Uroczyste podsumowanie projektu miało miejsce w Sali widowiskowej Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Strumieniu w dniu 28 października br. Była to okazja do przedstawienia efektów minionych miesięcy intensywnych działań na rzecz wsparcia seniorów w gminie, a także podziękowania wszystkim uczestnikom projektu i osobom zaangażowanym w jego realizację.  

 

O swoich zdolnościach i umiejętnościach seniorzy przekonywali wszystkich każdego dnia trwania projektu, nie mogło zatem zabraknąć w tym dniu akcentu artystycznego w ich wykonaniu.  Na scenie miały możliwość zaprezentować się wszystkie grupy powstałego Klubu Seniora.

 

W wydarzeniu wzięli udział m.in. Wiceminister Rodziny i Polityki Społecznej Stanisław Szwed, Burmistrz Strumienia Anna Grygierek, Przewodniczący Rady Miejskiej Czesław Greń, Kierownik Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej Konrad Kroczek.

 

Projekt „Usługi Społeczne w gminie Strumień” realizowany był od marca 2021 r. Jego pełny koszt to kwota 1 814 266, 80 zł, z czego 1 687 268,12 zł stanowiło dofinansowanie ze środków europejskich. Projekt wpisywał się w ideę jak najszerszego spektrum działań usługowych w środowisku lokalnym. Stanowił też odpowiedź na narastający problem starzenia się społeczeństwa i konieczność dostosowania dla seniorów indywidualnych form wsparcia. Stąd też wynikła duża różnorodność zadań realizowanych w jego ramach dla mieszkańców gminy.

 

Pierwszą grupą, która skorzystała  z wsparcia w codziennym życiu były osoby ograniczone w samodzielnej egzystencji, do domów których zaczęły przychodzić opiekunki celem pomocy w zaspokojeniu podstawowych potrzeb życiowych, w tym opieki higienicznej, pielęgnacji i zapewnienia kontaktów z otoczeniem.  Z tej formy wsparcia skorzystało 27 osób.

 

Na terenie miasta zostało wyremontowane i utworzone mieszkanie wspomagane w formie mieszkania wspieranego. Ideą tworzenia takich mieszkań jest alternatywna wobec placówek opieki całodobowej forma wsparcia, dla osób, które wskutek niepełnosprawności, choroby czy skumulowanego splotu niekorzystnych sytuacji życiowych wymagają pomocy, dającej im jednocześnie szansę pozostania w środowisku zamieszkania i podtrzymania lub zwiększenia samodzielności życiowej. Z tej formy wsparcia skorzystały 2 osoby.

 

Kolejnym zadaniem było objęcie 3 osób niepełnosprawnych pomocą w formie usług asystenckich świadczonych w miejscu zamieszkania. Zadaniem asystentów osób niepełnosprawnych było wsparcie osób niepełnosprawnych w wykonywaniu czynności dnia codziennego i pełniejszego uczestnictwa w życiu społecznym, celem osiągniecia przez osoby niepełnosprawne jak największej samodzielności i zaradności życiowej, samoobsługi.

 

Na terenie gminy powstał Klub Seniora, usytuowany w mieście oraz w trzech sołectwach – Bąkowie, Pruchnej i Drogomyślu. Dla seniorów klub stanowił wyjątkową atrakcję, pozwalającą im w ciekawy sposób spędzić czas wolny, przeciwdziałał osamotnieniu, stwarzał okazję do nawiązywania nowych i podtrzymywania dotychczasowych relacji społecznych. Klub oferował bogatą paletę zajęć m.in. z animatorem, psychologiem, prawnikiem, dietetykiem, informatykiem,  aktywizację fizyczną, edukację, rekreację oraz kontakt z kulturą. Z tej formy wsparcia skorzystały 54 osoby.

 

Ostatnie zadanie objęło opiekunów faktycznych osób niesamodzielnych. Stanowiło odpowiedź, na często ukazujący się problem nie radzenia sobie samodzielnie w opiece oraz powstającego przy tym wyczerpania psychiczne i fizycznego oraz brak informacji o formach wsparcia z jakich można skorzystać. Opiekunowie skorzystali z indywidualnych szkoleń w zakresie pielęgnacji i aktywizacji swoich podopiecznych, wsparcia psychologa oraz pomocy informacyjnej pracowników socjalnych. Tą formą wsparcia objęto 24 opiekunów.

 

Reasumując projekt stanowił istotną innowację w polityce senioralnej na terenie gminy, dostarczając przy tym szeregu doświadczeń i wskazówek dla przyszłych pomysłów gminy na rzecz wsparcia seniorów.

 

Zadanie realizowane było w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014 – 2020 r (Europejski Fundusz Społeczny) dla osi priorytetowej IX. Włączenie społeczne dla działania 9.2 Dostępne i efektywne usługi społeczne i zdrowotne dla poddziałania 9.2.5 Rozwój usług społecznych.

 

Pełny fotoreportaż z wydarzenia w obiektywie Dawida Gruszki dostępny jest na Facebooku Gminy

 



Dodał: AB
 



Gminny portal MapowyGminny portal Mapowy Jakość powietrza - strona zostanie otwarta na nowej karcieJakość powietrza Komunikaty i ostrzeżeniaKomunikaty i ostrzeżenia Program czyste powietrzeJakość powietrza Cyfrowa GminaCyfrowa Gmina Elektroniczna administracja Gminy Strumień - strona zostanie otwarta na nowej karcieElektroniczna administracja Gminy Strumień Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Strumieniu - strona zostanie otwarta na nowej karcieMiejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Strumieniu
biblioteka w strumieniu - strona zostanie otwarta na nowej karciemapa Sport w strumieniu - strona zostanie otwarta na nowej karcieSport w Strumieniu

Kalendarz

Przejdź do wersji tekstowej kalendarium imprez
kwiecień 2024
PN WT ŚR CZ PT SB ND
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          

Lista dni w które odbywają się imprezy w miesiącu: kwiecień

2024/4/4 2024/4/9 2024/4/10 2024/4/13 2024/4/14 2024/4/17 2024/4/20 2024/4/25 2024/4/26 2024/4/27
galeriagaleria zdjęć

Współpracujemy

lokalna grupa działania cieszyńska kraina stowarzyszenie rozwoju i wspolpracy regionalnej śląski związek gmin i powiatów związek gmin wiejskich rzeczpospolitej polskiej związek miast polskich lokalna grupa rybactwa zabi kraj fundacja zdrowia slaska cieszynskiego hufiec ziemii cieszynskiej polska sieć odnowy o rozwoju wsi