2023-11-14
Wyróżnieni w Dniu Niepodległości
11 listopada odbyły się w naszej gminie uroczystości związane z obchodami rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości. Obchody te jak zawsze miały uroczysty charakter. Rozpoczęła je Msza św. odprawiona w intencji Ojczyzny w Sanktuarium Św. Barbary w Strumieniu po czym uczczono pamięć tych, którzy oddali życie za Ojczyznę przechodząc pod Pomnik poświęcony Ofiarom Hitleryzmu w Parku Miejskim w Strumieniu, a także pod tablicę upamiętniającą wydarzenia związane z I Powstaniem Śląskim znajdującą się na budynku przy ul. 1 Maja 20. W miejscach pamięci delegacje złożyły wiązanki i znicze.
W Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury odbyła się uroczysta sesja Rady Miejskiej. O artystyczną oprawę tegorocznej uroczystości zadbał Zespół Szkolno-Przedszkolny w Bąkowie, którego społeczność przedstawiła piękny program słowno-muzyczny na podstawie scenariusza stworzonego przez Agnieszkę Gawron-Gaszczyk. W przygotowanie części artystycznej zaangażowały się następujące osoby: Nina Sojka, Wiktoria Mrowiec, Justyna Niemczyk, Patrycja Tomaszczyk, Celina Paliczka, Emilia Bijok, Mikołaj Bobryk, Zuzanna Bojda, Martyna Czakon, Alan Gęza, Marta Holisz, Kacper Krzempek, Krzysztof Krzempek, Aleksandra Piech, Wojciech Stencel, Kinga Wejster, Bartosz Witos, , Aleksandra Staniek, Maksymilian Hus, Maja Sobik, Justyna Masek, Oliwer Bieńkowski, Ireneusz Krzempek, Anna Pryczek, Agnieszka Motylewska, Krzysztof Trzaskalik, Ewa Pudełko, Izabela Tomala. Przygotowania wsparła dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego Monika Filusz.
Nieodłączną częścią tego wyjątkowego dnia jest także wręczenie nagród dla osób zasłużonych dla gminy Strumień. Poniżej lista osób, które odebrały z rąk Burmistrz Strumienia Anny Grygierek i Przewodniczącego Rady Miejskiej to szczególne wyróżnienie na mocy uchwały Rady Miejskiej Strumienia na wniosek miejscowej społeczności - stowarzyszeń czy rad sołeckich.
„Zasłużony dla sołectwa (miasta)”
(przyznane uchwałą Rady Miejskiej w Strumieniu Nr LXI.466.2023 z dnia 29 września 2023 r.)
- Zasłużony dla BĄKOWA:
Pani Maria Ostrowska - za bezinteresowną działalność na rzecz sołectwa Bąków, w szczególności za pracę w Kole Gospodyń Wiejskich i Polskim Komitecie Pomocy Społecznej;
Pani Irena Wacha - za wieloletnią, bezinteresowną działalność na rzecz sołectwa Bąków, w szczególności za pracę w Kole Gospodyń Wiejskich i Polskim Komitecie Pomocy Społecznej.
- Zasłużony dla DROGOMYŚLA:
Pan Bogusław Białoń - za wieloletnią, bezinteresowną działalność na rzecz sołectwa Drogomyśl, w szczególności za pracę w Ochotniczej Straży Pożarnej;
Pan Jan Paweł Borowski - za popularyzowanie historycznego dziedzictwa wsi Drogomyśl wśród jej mieszkańców oraz w przestrzeni publicznej i medialnej;
Pan Marcin Glet - za szczególne zaangażowanie w pełnieniu funkcji prezesa Ochotniczej Straży Pożarnej w Drogomyślu, a szczególnie za pracę z młodzieżą i pozyskiwanie środków zewnętrznych na rozwój bazy materialnej jednostki.
- Zasłużony dla PRUCHNEJ:
Pani Maria Madziar - za bezinteresowną działalność na rzecz sołectwa Pruchna, w szczególności za pracę w Kole Gospodyń Wiejskich oraz wspieranie lokalnych inicjatyw;
Pan Tomasz Plinta - za wieloletnią, bezinteresowną działalność w Ludowym Klubie Sportowym „99 Pruchna” oraz propagowanie i upowszechnianie sportu wśród dzieci i młodzieży;
Pani Halina Płaczek - za wieloletnią, bezinteresowną działalność na rzecz sołectwa Pruchna, w szczególności za pracę w Kole Gospodyń Wiejskich.
- Zasłużony dla STRUMIENIA:
Pan Jan Wieliczka - za wieloletnią działalność w szeregach harcerstwa, za godną postawę patriotyczną zwłaszcza w okresie powojennym.
- Zasłużony dla ZABŁOCIA:
Pani Anna Harupa - za wieloletnią, bezinteresowną działalność na rzecz sołectwa Zabłocie, w szczególności za pracę w Kole Gospodyń Wiejskich;
Pan Leszek Kocur - za bezinteresowną działalność na rzecz sołectwa Zabłocie oraz jego promocję poprzez działalność artystyczną w Zespole „Szpasowici”.
- Zasłużony dla ZBYTKOWA:
Państwo Łucja i Józef Lapczyk - za wieloletnie, bezinteresowne zaangażowanie w dbałość o miejsca kultu religijnego w Zbytkowie;
Pani Alicja Niemiec - za wieloletnią, bezinteresowną działalność na rzecz sołectwa Zbytków, w szczególności za pracę w Kole Gospodyń Wiejskich.
„Zasłużony dla Gminy Strumień”
(przyznane uchwałą Rady Miejskiej w Strumieniu Nr LXI.466.2023 z dnia 29 września 2023 r.)
Pan Czesław Greń - za 25-lat działalności w samorządzie terytorialnym oraz wielowymiarową pracę społeczną na rzecz rozwoju Gminy Strumień.
Pani Cecylia Skowron - za wieloletnią działalność na rzecz samorządu terytorialnego i organizacji pozarządowych.
Uroczystość była również okazją do uhonorowania tegorocznej laureatki Srebrnej Cieszynianki, która Laur Ziemi Cieszyńskiej otrzymała tego samego dnia w Teatrze im. Adama Mickiewicza w Cieszynie, podczas uroczystej sesji Rad Samorządów Ziemi Cieszyńskiej. Srebrną Cieszyniankę otrzymała Pani Grażyna Gądek za wybitny wkład w badanie dziejów naszej Małej Ojczyzny, za wielowymiarową działalność edukacyjno-wychowawczą oraz publicystyczną, pozwalającą ocalić od zapomnienia losy ludzi i historię naszego Regionu.
Na zakończenie uroczystej sesji, Radny Sejmiku Województwa Śląskiego, Hubert Maślanka, wręczył mieszkańcom gminy Strumień Odznaki Honorowe za zasługi dla województwa śląskiego, które zostały przyznane przez Sejmik Województwa Śląskiego. W uznaniu ich nieocenionego wkładu i poświęcenia, Pan Jan Jałowiczor został uhonorowany Złotą Odznaką, natomiast Pan Czesław Greń otrzymał Srebrną Odznakę. To niezwykle ważne wyróżnienia, które podkreślają ich znaczący wkład i zaangażowanie dla rozwoju województwa.
Wszystkim nagrodzonym w dniu 11 listopada serdecznie gratulujemy!
Pozostałe aktualności:
-
Nowy harmonogram odbioru śmieci
2024-12-30 -
Uwaga! 31 grudnia – kasa nieczynna
2024-12-27 -
Życzenia Świąteczne
2024-12-23 -
Gala Noworoczna – BROADWAY
2024-12-20