2020-02-04
Wyjątkowy jubileusz w Strumieniu
W strumieńskim Miejsko - Gminnym Ośrodku Kultury odbył się jubileusz 20-lecia rozpoczęcia zajęć rewalidacyjno - wychowawczych dla osób z głęboką, wieloraką niepełnosprawnością z miejscowego Domu Pomocy Społecznej.
30 stycznia 1997 roku wyszło rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej w sprawie zasad organizowania zajęć dla dzieci i młodzieży upośledzonej umysłowo w stopniu głębokim. Już dwa lata później, 1 stycznia 2000 roku, Zespół Placówek Szkolno - Wychowawczo - Rewalidacyjnych z Cieszyna, ówcześnie noszący nazwę Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy, podjął współpracę z Domem Pomocy Społecznej Sióstr Szkolnych de Notre Dame dla dzieci w Strumieniu. I tak od 20 lat w Strumieniu nauczyciele tej wyjątkowej placówki uczą swoich podopiecznych samodzielnego poruszania się w społeczeństwie, nawiązywania kontaktów z drugim człowiekiem, rozwijania zainteresowań otoczeniem oraz tego, jak cieszyć się ze swoich sukcesów - oczywiści na miarę własnych możliwości.
- Każdy rok był rokiem wyjątkowym, bogatym w empatię, życzliwość, naukę na różnych poziomach i radość z przebywania z drugim człowiekiem. W dzisiejszych czasach kładzie się przede wszystkim nacisk na ilość zrealizowanych kursów, szkoleń czy projektów oraz zaliczonych kierunków studiów. To wszystko jest oczywiście ważne, ale bez otwartości na drugiego człowieka, empatii, cierpliwości i serdeczności, to tylko bezduszna teoria - takie ważne słowa padły podczas 20-rocznicy wyjątkowych zajęć realizowanych w Strumieniu. Jubileusz uświetnił występ uczniów i nauczycieli zajęć rewalidacyjno- wychowawczych, którzy przygotowali inscenizację bajki Jana Christiana Andersena "Brzydkie kaczątko", a także koncert kwartetu smyczkowego z Wisły.
Wyjątkową uroczystość swoją obecnością zaszczycili: przewodniczący Rady Powiatu Cieszyńskiego Stanisław Kubicius, wicestarosta Powiatu Cieszyńskiego Janina Żagan, naczelnik Wydziału Edukacji Powiatu Cieszyńskiego Michał Rajwa, zastępca burmistrza Strumienia Włodzimierz Cybulski, dyrektor DPS w Strumieniu Anna Sławińska, dyrektor ZPSWR w Cieszynie Agnieszka Kozieł, przedstawicielki Zgromadzenia Sióstr Szkolnych de Notre Dame - siostry Emanuela i Margaret oraz była dyrektor ZPSWR w Cieszynie Brygida Kuter- Ragab.
Pozostałe aktualności:
-
OGŁOSZENIE O SESJI
2024-11-15 -
Zasłużeni nagrodzeni 11 listopada
2024-11-14 -
Cała gmina świeci przykładem!
2024-11-08 -
Bezpłatna infolinia dla osób bezdomnych 987
2024-11-02