Gmina Strumień - oficjalna strona

Urząd Gminy Strumień

2020-10-01

wyświetleń: 7669

Wrześniowa sesja z wieloma uchwałami

Na ostatniej, wrześniowej sesji Rady Miejskiej w Strumieniu radni przyjęli wszystkie z zaproponowanych uchwał. Między innymi o aktualizacji programu dotyczącego usuwania azbestu oraz o zmianie w Wieloletniej Prognozie Finansowej Gminy Strumień na lata 2020-2030 i w tegorocznym budżecie.

W trakcie obrad  Burmistrz Strumienia, Anna Grygierek poinformowała radnych o swojej działalności między sesjami. Między innymi zapoznała radnych z zagadnieniami poruszanymi na zebraniach wiejskich, które odbyły się w Gminie Strumień. Mówiła też o ogłoszonym  przetargu na realizację następnego etapu przebudowy ulicy Oblaski w Drogomyślu, który planowany jest na przyszły rok. Poinformowała, że patrząc na oferty, które wpłynęły do Gminy, wszystko wskazuje na to, że cenowo inwestycja zmieści się w puli  jaką na ten cel przeznaczono w budżecie. W tym roku, w planach jest jeszcze ogłoszenie przetargu na budowę następnego etapu  kanalizacji w Bąkowie. Trwa również przygotowanie do przetargu następnego etapu budowy ulicy Spółdzielczej w Pruchnej.   Burmistrz poinformowała także radnych o uruchomieniu przy szkole w Bąkowie punktu wydawania posiłków i opracowaniu dokumentacji uruchomienia takiego punktu w szkole w  Zabłociu.  Anna Grygierek nie kryła, że docelowo chciałaby do końca roku doprowadzić do takiej sytuacji, by w każdej szkole na terenie Gminy Strumień dzieci miały możliwość skorzystania z ciepłego posiłku. Burmistrz podzieliła się z radnym informacją o złożonych wnioskach m.in. na budowę kanalizacji w Bąkowie i Zabłociu, modernizacji PSZOK i oczyszczalni ścieków w ramach programu dotyczącego wsparcia dla samorządów z tarczy antykryzysowej. Poinformowała również radnych, że od października w Urzędzie Miejskim w Strumieniu nastąpi zmiana na stanowisku sekretarza gminy. Po 33 latach pełnienia funkcji sekretarza opuści je, bardzo zasłużona dla Gminy Strumień, Daniela Kula. Jej miejsce zajmie Brygida Biegun, która dotychczas była dyrektorem Zespołu Obsługi Szkół w Strumieniu oraz na część etatu pełniła funkcję kierownika  Referatu Edukacji. Jest doświadczonym urzędnikiem, w samorządzie pracuje od 2003 roku. W Gminie Strumień jest od 2017 roku. Dodajmy, że w związku z objęciem przez Brygidę Biegun stanowiska sekretarza gminy, na zajmowaną przez nią dotychczas funkcję dyrektora Zespołu Obsługi Szkół w Strumieniu awansował Jacek Majewski, który zawodowo z samorządem związany jest od  ponad 10 lat. Dotychczas zatrudniony był jako zastępca głównego księgowego w Zespole Obsługi Szkół w Strumieniu.
Czesław Greń, Przewodniczący Rady Miejskiej przedstawił interpelacje i zapytania jakie wpłynęły do niego od radnych.  Między innymi wnioskowano o poszerzenie przejazdu kolejowego w ciągu ulicy 1 Maja w Strumieniu, aby połączyć ul. Cieszyńską z istniejącym chodnikiem przy ul. Brodeckiego. Inna interpelacja dotyczyła montażu luster drogowych na skrzyżowaniach ul. Podwale i ks. Londzina oraz skrzyżowaniu ul. Mostowej i Dolnej w Strumieniu. Padła także propozycja zakupu fotopułapek  na potrzeby walki z dzikimi wysypiskami śmieci na terenie Gminy Strumień.  Była również prośba o uzupełnienie tabliczek informacyjnych dotyczących ulicy  Magnoliowej, alei ks. Jerzego Batury w Drogomyślu i połączenie ul. Oblaski z Mleczną w Ochabach, ponieważ  dojazdy do posesji są na granicy dwóch gmin i osoby z zewnątrz mają problem z trafieniem. Przewodniczący Rady Miejskiej skierował prośbę do sołtysów, aby przyjrzeli się oznakowaniu w swoich sołectwach w celu ewentualnego uzupełnienia braków lub niejasności. Poinformował także, iż z treścią wszystkich  interpelacji oraz z odpowiedziami na nie zapoznać się można wchodząc na stronę internetową Urzędu Miejskiego do zakładki BIP.

Podczas wrześniowej sesji radni jednogłośnie przyjęli "Program Ochrony Środowiska dla Gminy Strumień na lata 2021 - 2024" W obszernym, bo liczącym prawie 130 stron dokumencie czytamy m.in., że realizacja zadań zaproponowanych w Programie przyczyni się do zwiększenia atrakcyjności Gminy, polepszenia warunków życia i zdrowia mieszkańców, a także poprawy jakości walorów środowiskowych.
Radni jednogłośnie przyjęli także dokument dotyczący aktualizacji „Programu usuwania wyrobów zawierających azbest dla gminy Strumień na lata 2020-2032”. Okazuje się na terenie Gminy ten szkodliwy dla zdrowia materiał jest na 228 posesjach, a do tej pory - jak poinformowała Burmistrz Anna Grygierek - z dofinansowania z budżetu gminy na jego usuwanie skorzystało ponad 90 gospodarstw domowych. Radni głosowali też nad przystąpieniem do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla części obszaru miejscowości Zbytków zlokalizowanego w rejonie ulicy Sportowej. Zmiana tego planu związana jest z regulacją ulicy Sportowej, tak by zapewnić dostępu do drogi publicznej dla części zlokalizowanych tam nieruchomości. Radni byli zgodni co do słuszności przyjęcia tej uchwały.

Radni jednogłośnie udzielili też pomocy finansowej (21 000,00 zł) i rzeczowej (do 14 000 zł) Powiatowi Cieszyńskiemu. Pomoc ta dotyczy umocnienia poboczy w ciągu drogi powiatowej nr 2633S – ul. Bielskiej w Zabłociu  od istniejącego przejścia dla pieszych w rejonie Szkoły Podstawowej w Zabłociu do skrzyżowania z ulicą Tulipanów oraz od skrzyżowania z ul. Rolną do wiaty przystankowej. Pomoc rzeczowa związana jest z zamontowaniem w rejonie szkoły wyświetlacza prędkości rzeczywistej z detektorem radarowym. Na tym odcinku drogi takie urządzenie jest potrzebne, bowiem często dochodzi tam do nadmiernego przekraczania dozwolonej prędkości, co z uwagi na istniejące przejście dla pieszych powoduje niebezpieczne sytuacje. Przewodniczący Rady Miejskiej wnioskował  o umieszczeniu takiego urządzenia również w Drogomyślu przed wjazdem do centrum od strony Chybia, gdzie w związku ze wzmożonym ruchem pieszych (szkoła, sklepy, kościół, przystanek autobusowy) nadjeżdżające, często z nadmierną szybkością samochody w tym ciężarowe o dużych gabarytach powodują niebezpieczne sytuacje. Najlepiej, żeby takie urządzenia montować przy każdej szkole. - W kolejnych latach planujemy montaż takich urządzeń w pozostałych miejscowościach, gdzie o kolejności będzie decydować komisja rady, docelowo chcemy, by stanęły przy wszystkich obiektach szkolnych - mówiła Burmistrz Strumienia.
Głos podczas sesji zabrała również Maria Kłósko, skarbnik Gminy, szczegółowo przedstawiając  radnym wykonanie budżetu Gminy Strumień za I półrocze 2020 roku oraz informując m.in. o pozytywnej opinii Regionalnej Izby Obrachunkowej. I przedstawiła zmiany, które zostały wprowadzone do Wieloletniej Prognozy Finansowej Gminy Strumień na lata 2020-2030 a także w tegorocznym budżecie gminy. Obie propozycje uchwał, radni przegłosowali jednogłośnie.
Jednogłośnie przegłosowali także kolejny punkt obrad dotyczący niedochodzenia należności z tytułu rekompensaty,  o przeciwdziałaniu nadmiernym opóźnieniom w transakcjach handlowych przypadających Gminie Strumień lub jej jednostkom organizacyjnym, jeżeli kwota jest równa lub większa od dochodzonego świadczenia. Chodzi tu o to, że wszystkie osoby, które mają zawarte umowy cywilnoprawne w Urzędzie Miejskim i jednostkach organizacyjnych i spóźnią się z zapłatą należności, to obowiązkiem urzędnika jest naliczenie odsetek w wysokości minimum 40 euro nawet, gdy zaległość ta wynosi 15 zł. W tym roku są aż trzy progi: 40, 70 i 100 euro  uzależnione od wysokości świadczenia pieniężnego. Radni przegłosowali więc, aby nie ściągać odsetek od osób, których rachunki opiewają do 100 zł i spóźnią się jeden dzień z opłatą. Radni przyjęli także jednogłośnie nazwiska osób zasłużonych dla Bąkowa, Drogomyśla, Pruchnej, Strumienia, Zabłocia, Zabłocia Solanki, Zbytkowa i  Strumienia, z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Nie mieli również żadnych zastrzeżeń, co do wskazania przez komisję osoby, która mianowana została do Lauru Gmin Ziemi Cieszyńskiej "Srebrna Cieszynianka".  
Podczas sesji Czesław Greń, Przewodniczący Rady Miejskiej, przekazał radnym smutną wiadomość o śmierci Zdzisława Wyleżucha. - Był naszym kolegą radnym w latach 1994-1998 oraz 1998- 2002. Człowiek niezwykle zasłużony dla Strumienia. Miłośnik historii, tradycji, kultury, związany z Gminą Strumień i Żabim Krajem. Pełnił zaszczytne funkcje, był członkiem zarządu głównego Macierzy Ziemi Cieszyńskiej, członkiem Koła Macierzy Ziemi Cieszyńskiej w Strumieniu, członkiem Ochotniczej Straży Pożarnej w Strumieniu oraz jej wieloletnim prezesem, był także członkiem zespołu śpiewaczego "Lutnia "w Strumieniu oraz przewodniczącym komisji rewizyjnej  Akcji Katolickiej - wymieniał zasługi zmarłego Zdzisława Wyleżucha, Przewodniczący Czesław Greń.



Dodał: LP
 



Gminny portal MapowyGminny portal Mapowy Jakość powietrza - strona zostanie otwarta na nowej karcieJakość powietrza Komunikaty i ostrzeżeniaKomunikaty i ostrzeżenia Program czyste powietrzeJakość powietrza Cyfrowa GminaCyfrowa Gmina Elektroniczna administracja Gminy Strumień - strona zostanie otwarta na nowej karcieElektroniczna administracja Gminy Strumień Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Strumieniu - strona zostanie otwarta na nowej karcieMiejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Strumieniu
biblioteka w strumieniu - strona zostanie otwarta na nowej karciemapa Sport w strumieniu - strona zostanie otwarta na nowej karcieSport w Strumieniu

Kalendarz

Przejdź do wersji tekstowej kalendarium imprez
kwiecień 2025
PN WT ŚR CZ PT SB ND
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30        

Lista dni w które odbywają się imprezy w miesiącu: kwiecień

galeriagaleria zdjęć

Współpracujemy

lokalna grupa działania cieszyńska kraina stowarzyszenie rozwoju i wspolpracy regionalnej śląski związek gmin i powiatów związek gmin wiejskich rzeczpospolitej polskiej związek miast polskich lokalna grupa rybactwa zabi kraj fundacja zdrowia slaska cieszynskiego hufiec ziemii cieszynskiej polska sieć odnowy o rozwoju wsi