Gmina Strumień - oficjalna strona

Urząd Gminy Strumień

2024-03-18

wyświetleń: 362

Wieczór wspomnień o Janie Chmielu: upamiętniono 10. rocznicę śmierci artysty

W minionym tygodniu w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury odbyło się wyjątkowe wydarzenie upamiętniające postać niezwykłego człowieka - Jana Chmiela – muzyka, pisarza i poety ludowego, który z wielką pasją popularyzował folklor i tradycje Śląska Cieszyńskiego. Jego pogoda ducha, życzliwość, wrażliwość oraz artystyczne pasje sprawiły, że na zawsze zapisał się na kartach historii m.in. gminy Strumień.

 

Inicjatywa organizacji tego wyjątkowego wieczoru należała do Macierzy Ziemi Cieszyńskiej – Koła w Strumieniu oraz Zespołu Regionalnego "Strumień". Spotkanie zgromadziło licznych gości, wśród których znaleźli się przedstawiciele władz lokalnych, kultury oraz przyjaciele i miłośnicy dziedzictwa Jana Chmiela.

 

Wieczór otworzył prezes strumieńskiej Macierzy, Bronisław Świeży, który serdecznie powitał zebranych, wśród których znaleźli się m.in. Anna Grygierek - Burmistrz Strumienia, przewodniczący Rady Miejskiej Czesław Greń, Józef Król – Członek Zarządu Głównego Macierzy Ziemi Cieszyńskiej w Cieszynie oraz Joanna Kenig (Chmiel) – córka Jana Chmiela. Obecni byli również członkowie klubów literackich i regionalnych stowarzyszeń, co świadczy o szerokim zainteresowaniu i szacunku dla dziedzictwa artystycznego Jana Chmiela.

 

W programie wieczoru znalazły się liczne elementy, które oddawały hołd pamięci artysty. Zespół Regionalny "Strumień" zaprezentował pieśni i skecze, których autorstwo nierozerwalnie wiązało się z postacią Jana Chmiela. Wyjątkowy talent poetycki wybitnego twórcy przybliżyli członkowie Macierzy, którzy recytowali jego wiersze. Nie zabrakło również projekcji poświęconej pamięci artysty, która stanowiła swoisty hołd dla jego życia i działalności.

 

Obecność blisko 60 osób świadczyła o ogromnym zainteresowaniu i szacunku dla osoby Jana Chmiela oraz dla kultury i tradycji Śląska Cieszyńskiego. Na zakończenie wieczoru głosy zebranych wyraziły chęć kontynuowania jego dzieła, poprzez dalszą popularyzację folkloru, stroju regionalnego, gwary cieszyńskiej i śpiewu - elementów, które były niezwykle bliskie sercu Pana Janka.

 

Wieczór wspomnień o Janie Chmielu był nie tylko okazją do przypomnienia jego twórczości, ale także do wyrażenia wdzięczności za to, co przekazał kulturze Śląska Cieszyńskiego. Jego dziedzictwo pozostaje niezmiennie ważne i inspirujące dla kolejnych pokoleń, kontynuujących jego misję pielęgnowania i promowania bogactwa regionalnej kultury.

 Dodał: AB
 Gminny portal MapowyGminny portal Mapowy Jakość powietrza - strona zostanie otwarta na nowej karcieJakość powietrza Komunikaty i ostrzeżeniaKomunikaty i ostrzeżenia Program czyste powietrzeJakość powietrza Cyfrowa GminaCyfrowa Gmina Elektroniczna administracja Gminy Strumień - strona zostanie otwarta na nowej karcieElektroniczna administracja Gminy Strumień Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Strumieniu - strona zostanie otwarta na nowej karcieMiejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Strumieniu
biblioteka w strumieniu - strona zostanie otwarta na nowej karciemapa Sport w strumieniu - strona zostanie otwarta na nowej karcieSport w Strumieniu

Kalendarz

Przejdź do wersji tekstowej kalendarium imprez
kwiecień 2024
PN WT ŚR CZ PT SB ND
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          

Lista dni w które odbywają się imprezy w miesiącu: kwiecień

2024/04/4 2024/04/9 2024/04/10 2024/04/13 2024/04/14 2024/04/17 2024/04/20 2024/04/25 2024/04/26 2024/04/27
galeriagaleria zdjęć

Współpracujemy

lokalna grupa działania cieszyńska kraina stowarzyszenie rozwoju i wspolpracy regionalnej śląski związek gmin i powiatów związek gmin wiejskich rzeczpospolitej polskiej związek miast polskich lokalna grupa rybactwa zabi kraj fundacja zdrowia slaska cieszynskiego hufiec ziemii cieszynskiej polska sieć odnowy o rozwoju wsi