2015-05-05
Uroczysta konsekracja kościoła w Zbytkowie
Zapraszamy do zapoznania się z relacją z konsekracji kościoła w Zbytkowie. Więcej zdjęć na www.solectwozbytkow.pl
Poświęcenie kościoła to najważniejsze wydarzenie w życiu wspólnoty parafialnej. Takiej radości doświadczyli mieszkańcy Zbytkowa w piątek, 1 maja 2015 r., kiedy to ks. biskup Roman Pindel, ordynariusz diecezji bielsko-żywieckiej podczas uroczystej mszy św. z udziałem kilkudziesięciu księży, w obecności parlamentarzystów i samorządowców oraz parafian, poświęcił nowo wybudowany kościół filialny pw. Matki Bożej Szkaplerznej.
Ta ważna dla zbytkowian i całej strumieńskiej parafii uroczystość miała bardzo podniosły charakter. Rozpoczęła się o godz. 10.30 modlitewnym czuwaniem poprowadzonym przez ks. Jakuba Studzińskiego, który był komentatorem całej liturgii. O godz. 11.00 ksiądz biskup, koncelebransi, diakoni, poczty sztandarowe ze Zbytkowa i Strumienia, osoby niosące relikwie i służba liturgiczna weszli do świątyni w uroczystej procesji, po czym przedstawiciele zbytkowskiej wspólnoty (Ewa Król, Stanisław Mendrek) przywitali ks. biskupa, a ks. prałat Oskar Kuśka w imieniu wszystkich parafian poprosił go o dokonanie aktu poświęcenia kościoła w Zbytkowie.
Ksiądz biskup poświęcił przyniesioną przez strażaków (Marek Omozik, Bartosz Kuś) wodę, a następnie pokropił nią wiernych oraz ściany kościoła i ołtarz.
W homilii, która nastąpiła po tzw. czytaniach (Roman Gądek, Izabela Wojciech-Kuboszek, siostra Grażyna – psalm), nawiązał do fragmentów z Księgi Nechemiasza. Zwrócił uwagę, że świątynia katolicka jest przede wszystkim przeznaczona na słuchanie słowa Bożego i sprawowanie Eucharystii. Kościół to wspólnota ludzi, a nie mury. We wspólnocie ważne jest słowo, które potrafi zachęcić do działania i jednoczyć, ale nierozważnie użyte może też rozbić jej jedność. – Powinniśmy się ciągle przeglądać w świątyni jak w lustrze – podkreślił. – Stan świątyni wzywa do odpowiedzi na pytanie o stan wspólnoty. To, że tworzymy wspólnotę świętą, która ma trwać, tak jak trwają mury świątyni, jest wyzwaniem do tego, żebym ja przypadkiem nie dał się zaliczyć do tych burzących jedność, tak jak są ludzie, którzy burzą świątynię – wyjaśnił.
Po wygłoszeniu homilii bp Pindel złożył we wnęce ołtarza relikwie św. Stanisława BM przyniesione w procesji przez Natalię Kuś i Tomasza Szczypkę, a po Litanii do Wszystkich Świętych odmówił modlitwę konsekracji. Przedstawiciele rolników (Jan Kuś, Dawid Żur) przynieśli olej krzyżma świętego, którym biskup namaścił mensę ołtarzową, a potem ściany świątyni w miejscach zwanych zacheuszkami. Oprócz biskupa zacheuszki namaszczali również: ks. prałat, ks. Paweł Hubczak i ks. Andrzej Wieliczka. Kolejnym aktem uroczystości był obrzęd okadzenia. Przedstawiciele górników w galowych mundurach (Andrzej Spandel, Jan Dziendziel, Marian Skorupa, Tadeusz Kędzior, Paweł Kryska) wnieśli pięć kadzielnic, które postawiono na ołtarzu. Biskup wsypał do nich kadzidło i wonny dym wypełnił wnętrze świątyni. Następnie hierarcha okadził ołtarz, lud i ściany kościoła.
Potem nastąpiło przygotowanie ołtarza: zbytkowianki w pięknych cieszyńskich strojach (Lucyna Szczypka, Lucyna Ryszka, Maria Mika, Ewa Król) nakryły ołtarz białym obrusem i udekorowały go kwiatami, strażacy postawili na nim mszał i świece. Andrzej Kuboszek wniósł do kościoła zapaloną świecę, od której zapłonęły świece ołtarzowe i lampki przy zacheuszkach, po czym nastąpiła iluminacja całej świątyni i rozpoczęła się liturgia eucharystyczna. W procesji ofiarnej dzieci, młodzież i dorośli nieśli dary: ornat i puszkę do komunikowania jako dar dla biskupa na Światowe Dni Młodzieży, gong liturgiczny, dar pieniężny parafian ze Strumienia na ekran multimedialny, zestawy do peregrynacji Matki Bożej Szkaplerznej (obraz, różaniec, szkaplerz, modlitewnik), pojemnik na wodę święconą -dar mieszkańców Zbytkowa dla macierzystego kościoła, oraz chleb i wino.
Po komunii św., na dziękczynienie Agnieszka Gawron-Gaszczyk zaśpiewała pieśń „Ave Maria”, a na zakończenie mszy św. zabrzmiał hymn uwielbienia „Te Deum”. Później przedstawiciele społeczności zbytkowskiej złożyli podziękowania ks. biskupowi za konsekrację (Sylwia Myrczek, Szymon Gerono), a ks. prałatowi za urzeczywistnienie idei budowy kościoła w Zbytkowie (Andrzej Kuboszek, Lucyna Szczypka, Lucyna Ryszka). Do podziękowań dołączyli się też burmistrz Strumienia Anna Grygierek i przewodniczący Rady Miejskiej Czesław Greń. Głos zabrał również ks. proboszcz. – Cieszymy się, że w tak szybkim tempie udało się wybudować kościół i go wyposażyć, aby ks. biskup mógł przyjechać i go konsekrować. To szczególny moment w historii kościoła, ale i dla samego księdza. To praktycznie raz w życiu przeżywa się takie chwile, dzisiaj mieliśmy okazję tego doświadczyć, dla proboszcza się to rzadko zdarza – powiedział. Podziękował też parafianom i darczyńcom za wszelką pomoc, ofiarność i życzliwość, podkreślając jednocześnie, że budowa kościoła to dzieło całej diecezji.
Po mszy św. zaproszeni goście udali się do strażnicy OSP na poczęstunek przygotowany przez panie z KGW-u. Tam mogli również zapoznać się z filmem i wystawą prezentującą dzieje budowy kościoła w Zbytkowie autorstwa Aliny i Bogusława Wawrzyczków. Był też czas na wpisy do księgi pamiątkowej, przemówienia i dary (kielich od ks. Stanisława Chrostka podarowany mu niegdyś przez parafian z okazji 40. rocznicy święceń kapłańskich i puszka do komunikowania od posła Stanisława Szweda).
Akcentem kończącym uroczystości poświęcenia kościoła było nabożeństwo majowe, podczas którego z krótkim koncertem wystąpił chór św. Józefa z Zabrzega pod dyrekcją Sylwii i Daniela Strządałów.
Na okoliczność poświęcenia kościoła został wydany pamiątkowy folder oraz dwa plakaty prezentujące historię kaplicy i kościoła (Grażyna Gądek), a także obrazki Matki Bożej Szkaplerznej. Oprawę muzyczną zapewniła organistka Małgorzata Pryczek oraz strumieńska schola pod dyrekcją Krzysztofa Wójtowicza, która uświetniła całą uroczystość swym pięknym śpiewem. O sprawy „techniczne” zadbał kościelny Józef Lapczyk, a o dekorację świątyni – Ewa Król.
Wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się – poprzez modlitwę, pracę czy ofiary – do przygotowania i uświetnienia uroczystości poświęcenia naszego kościoła składamy serdeczne podziękowania.
red. Grażyna Gądek
Zapraszamy do obejrzenia obszernej fotogalerii autorstwa Aliny Wawrzyczek, Pauliny Wawrzyczek, Dawida Maruta
Pozostałe aktualności:
-
OGŁOSZENIE O SESJI
2024-11-15 -
Zasłużeni nagrodzeni 11 listopada
2024-11-14 -
Cała gmina świeci przykładem!
2024-11-08 -
Bezpłatna infolinia dla osób bezdomnych 987
2024-11-02