2020-05-12
Ulgi dla przedsiębiorców w stanie epidemii
Panująca od początku marca epidemia koronawirusa jest zabójczo groźna zarówno dla ludzi, jak i gospodarki. Gmina Strumień widząc z jakimi kłopotami borykają się działający na jej terenie przedsiębiorcy, postanowiła przyjść im z pomocą. 4 maja Rada Miejska podjęła uchwały w sprawie zwolnienia z podatku od nieruchomości oraz przesunięcia terminu płatności rat podatku od nieruchomości z powodu COVID- 19.
O ulgę dotyczącą zwolnienia z podatku od nieruchomości za miesiąc kwiecień i maj 2020 r. mogą ubiegać się przedsiębiorcy, którzy objęci byli zakazem prowadzenia działalności gospodarczej.
O przedłużenie terminu płatności podatku od nieruchomości za miesiąc maj, czerwiec 2020 r. do 15 września 2020 r. mogą wnioskować przedsiębiorcy nie objęci zakazem prowadzenia działalności gospodarczej.
Osoby prowadzące działalność gospodarczą w lokalach stanowiących własność Gminy mogli wnioskować o obniżenie miesięcznej stawki czynszu za miesiąc kwiecień i maj 2020 roku:
- do kwoty 1 zł netto, w przypadku zaprzestania prowadzenia działalności gospodarczej lub jej zawieszenia,
- do 50% stawki czynszu wynikającej z umowy najmu, w przypadku skrócenia funkcjonowania lokalu o co najmniej 2 godziny dziennie w stosunku do stanu sprzed wprowadzenia stanu epidemii i zagrożenia epidemicznego.
Do 30 czerwca 2020 r. przesunięty został także termin opłat z tytułu użytkowania wieczystego oraz przekształcenia prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności tych gruntów za rok 2020.
Burmistrz Strumienia powołując się na art. 67 Ordynacji podatkowej informuje również, że przedsiębiorcy mogą składać indywidualnie wnioski z prośbą o:
- odroczenie terminu płatności podatku lub rozłożenie zapłaty podatku na raty,
- odroczenie lub rozłożenie na raty zapłaty zaległości podatkowej wraz z odsetkami za zwłokę lub odsetki od nieuregulowanych w terminie zaliczek na podatek,
- umorzenie w całości lub części zaległości podatkowych, odsetek za zwłokę lub opłaty prolongacyjnej.
Przedsiębiorcy muszą jednak pamiętać, że przedstawione rozwiązania stanowią pomoc de minimis i podlegają podwójnej weryfikacji, tj. z punktu widzenia ważnego interesu podatnika oraz limitu otrzymanej pomocy de minimis.
Zaistniała sytuacja epidemiczna jest wyjątkowa, a proponowane przez rząd w ramach pakietu „Tarczy antykryzysowej” rozwiązania, których celem jest m.in. ochrona przedsiębiorców i pracowników przed skutkami epidemii COVID-19, dają również gminom możliwości poszerzenia wsparcia przedsiębiorców w tym trudnym czasie, ale tylko w zakresie przewidzianym ustawą.
Dbając o konieczność jak najszerszego wsparcia lokalnych przedsiębiorców Burmistrz Strumienia Anna Grygierek zwróciła się do Ministra Rozwoju z prośbą o pilne podjęcie działań umożliwiających zwrot opłaty za zezwolenia na sprzedaż napojów alkoholowych za czas ustawowego ograniczenia działalności. W uchwalonym przez Sejm pakiecie ustaw „Tarczy antykryzysowej” nie wprowadzono zmiany przepisów, które umożliwiałyby zwolnienie przedsiębiorców z opłat za korzystanie z zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych w roku 2020.
-Przy planowaniu form wsparcia przedsiębiorców z budżetu gminy musiałam wziąć pod uwagę wpływ wprowadzonych przez rząd w ramach „Tarczy antykryzysowej” rozwiązań na planowane dochody budżetu gminy, w związku z tym, że zarówno proponowane przez rząd, jak i ustalone przez samorząd formy wsparcia dla przedsiębiorców mają wpływ na konieczność weryfikacji wydatków zaplanowanych na ten rok w budżecie Gminy. Wspólnie z radnymi będziemy zmuszeni ponownie przeanalizować założenia niedawno uchwalonego budżetu i dostosować je do nowych realiów. Z pewnością staniemy przed koniecznością rezygnacji z części zaplanowanych zadań, jednak w zaistniałej sytuacji wsparcie lokalnych przedsiębiorców, którzy współtworzą budżet gminy oraz dają zatrudnienie naszym mieszkańcom, jest dla samorządu bardzo istotne – mówi Burmistrz Strumienia, Anna Grygierek.
Pozostałe aktualności:
-
Zapraszamy na wystawę grupy malarskiej PLAMA
2024-11-28