2020-08-31
Uczniowie wracają do szkół, przedszkola z pełnym obłożeniem
1 września 1255 uczniów z gminy Strumień rozpocznie rok szkolny. Zasiądą w szkolnych ławach, ale będą musieli dostosować się do nowych wytycznych sanitarnych, które wprowadzono, by chronić ich przed zakażeniem. Również przedszkola ruszą z pełnym obłożeniem.
W miniony piątek w strumieńskim ratuszu odbyło się kolejne spotkanie z dyrektorami placówek oświatowych gminy Strumień. Omawiano między innymi kwestie funkcjonowania szkół i przedszkoli w aktualnych warunkach epidemiologicznych. Każda placówka wypracowała procedury w oparciu o wytyczne Głównego Inspektora Sanitarnego, Ministerstwa Zdrowia i Ministerstwa Edukacji Narodowej dotyczące ogólnych i szczegółowych zaleceń związanych m.in. z organizacją zajęć w szkole i przedszkolu, wydawaniem posiłków, higieną, czyszczeniem, dezynfekcją pomieszczeń i powierzchni. Dużo uwagi poświęcono procedurom postępowania w przypadku podejrzenia zakażenia u dzieci oraz pracowników.
Ponieważ szkoły i przedszkola na terenie gminy posiadają m.in. różną liczbę uczniów, a także różne powierzchnie, dyrektorzy przygotowali funkcjonowanie placówki pod swoje potrzeby. Szczegółowe informacje dostępne są na stronach internetowych oraz przekazywane za pośrednictwem dzienników elektronicznych.
Do końca najwięcej problemów było z kwestią funkcjonowania przedszkoli - Liczyliśmy, że zostaną zniesione normy Głównego Inspektora Sanitarnego, tym bardziej że znaleźliśmy się w strefie zielonej, która miała być zwolniona z obostrzeń dotyczących powierzchni na osobę w przedszkolach. Tak się jednak nie stało. Kilka dni przed rozpoczęciem nowego roku szkolnego dostaliśmy informację, że powierzchnia ulegnie zmianie z 2,5 m2 na 1,5 m2. Stanęliśmy przed nie lada dylematem - bardzo zależało nam bowiem na tym, żeby każde dziecko, które przeszło rekrutację do przedszkola, zostało do niego przyjęte, a rodzice spokojnie wrócili do pracy wiedząc, że ich pociecha będzie bezpieczna pod fachową opieką. Tymczasem limit powierzchni uniemożliwiał przyjęcie wszystkich dzieci w dotychczasowych warunkach. Wspólnie z dyrektorami analizowaliśmy różne warianty. Jeszcze dzień przed rozpoczęciem roku szkolnego ważyły się losy dzieci z przedszkola w Zabłociu. Robiliśmy wszystko, żeby zapewnić opiekę wszystkim przyjętych tam dzieci. I udało się. Przedszkola w naszej gminie ruszą z pełnym obłożeniem - mówi Burmistrz Strumienia, Anna Grygierek, która jednocześnie informuje, że wszystkie placówki oświatowe wyposażone zostały w środki dezynfekcyjne i termometry przekazane przez ministerstwo. Podczas spotkania z dyrektorami Burmistrz przekazała dla wszystkich pracowników szkół i przedszkoli, zakupione z budżetu gminy wielorazowe maseczki. A do połowy września środki ochrony indywidualnej dla pracowników zostaną uzupełnione o półprzyłbice.
Poniżej przedstawiamy niektóre zasady obowiązujące w placówkach szkolnych od 1 września. Do szkoły będą mogli przychodzić uczniowie i pracownicy zdrowi, bez infekcji dróg oddechowych. Nie trzeba będzie nosić maseczek, ale jak wskazuje minister zdrowia, tam, gdzie będzie większa grupa uczniów powinny one być zakładane. Maseczki i dezynfekcja rąk będą natomiast obowiązkowe dla osób przychodzących z zewnątrz (choć szkoły będą starały się ograniczyć ten kontakt do minimum).
Opiekunowie odprowadzający dzieci mogą wchodzić do przestrzeni wspólnej szkoły, zachowując zasady: 1 opiekun z dzieckiem/dziećmi; dystansu od kolejnego opiekuna z dzieckiem/dziećmi min. 1,5 m; dystansu od pracowników szkoły min. 1,5 m; opiekunowie powinni przestrzegać obowiązujących przepisów prawa związanych z bezpieczeństwem zdrowotnym obywateli (m.in. stosować środki ochronne: osłona ust i nosa, rękawiczki jednorazowe lub dezynfekcja rąk).
Uczeń musi posiadać własne przybory i podręczniki, które w czasie zajęć mogą znajdować się na stoliku szkolnym ucznia, w tornistrze lub we własnej szafce (jeżeli szkoła nimi dysponuje). Uczniowie nie powinni wymieniać się przyborami szkolnymi między sobą.
Nie powinni również zabierać ze sobą do szkoły niepotrzebnych przedmiotów. Ograniczenie to nie dotyczy dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, w szczególności z niepełnosprawnościami. W takich przypadkach należy dopilnować, aby dzieci nie udostępniały swoich przedmiotów innym, natomiast opiekunowie dziecka powinni zadbać o ich regularne czyszczenie (pranie lub dezynfekcja).
Należy dopilnować aby uczniowie regularnie myli ręce wodą z mydłem, szczególnie po przyjściu do szkoły, przed jedzeniem, po powrocie ze świeżego powietrza i po skorzystaniu z toalety.
Jeżeli pracownik szkoły zaobserwuje u ucznia objawy mogące wskazywać na infekcję dróg oddechowych, w tym w szczególności gorączkę i kaszel, należy odizolować ucznia w odrębnym pomieszczeniu lub wyznaczonym miejscu, zapewniając min. 2 m odległości od innych osób i niezwłocznie powiadomić rodziców/opiekunów o konieczności odebrania ucznia ze szkoły.
Gdyby jednak w Gminie odkryto ognisko koronawirusa lub liczba zakażeń była niepokojąco duża, uczniowie będą mogli pracować zdalnie. Zakłada się trzy warianty nauczania.
W pierwszym - tradycyjna forma kształcenia - lekcje będą prowadzone w szkole przy zachowaniu podanych wytycznych sanitarnych.
Drugi wariant to mieszana forma kształcenia - jeśli wystąpiłyby ogniska zakażeń, wówczas dyrektorzy szkół w porozumieniu z organem prowadzącym i przy pozytywnej opinii Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego będą mogli ograniczyć prowadzenie tradycyjnego sposobu nauczania, to znaczy, że część uczniów będzie uczyć się metodą naturalną a część przejdzie na nauczanie zdalne.
Trzeci wariant - kształcenie zdalne - dyrektor podejmuje decyzję o zawieszeniu zajęć stacjonarnych na określony czas i wprowadza dla wszystkich uczniów kształcenie zdalne. Zgodę musi wydać organ prowadzący i musi być pozytywna opinia Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego.
Dyrektorzy szkół na podstawie wytycznych przygotowali wewnętrzne regulaminy lub procedury funkcjonowania w czasie epidemii. Bez względu na to, czy placówka znajduje się w strefie czerwonej, żółtej czy zielonej, mogą oni wprowadzić dodatkowe obostrzenia lub środki bezpieczeństwa, takie jak np. obowiązek zakrywania nosa i ust w częściach wspólnych szkoły czy podczas przerw.
Pozostałe aktualności:
-
OGŁOSZENIE O SESJI
2024-11-15 -
Zasłużeni nagrodzeni 11 listopada
2024-11-14 -
Cała gmina świeci przykładem!
2024-11-08