2021-08-14
Rowerem przez gminę Strumień
Turystyka rowerowa staje się coraz bardziej popularną formą spędzania wolnego czasu. Gmina Strumień posiada dogodne warunki do uprawiania tego rodzaju aktywności.
Trasy rowerowe pomyślane są nie tylko z myślą o turystach, ale także mieszkańcach tej okolicy.
Szlaki, ścieżki, trakty rowerowe łączą się z sąsiednimi gminami, tworząc nie tylko okazję do poznania walorów bogatej przyrody i rekreacji, ale stając się również traktem komunikacyjnym.
Lubisz jazdę na rowerze i chcesz poznać wspaniałe i tajemnicze zakątki „Żabiego Kraju” - nic prostszego – „w kółka kręcę” i ruszam przed siebie, a my podpowiadamy, dokąd możesz jechać!
Skorzystaj z naszej propozycji odwiedzenia gminy Strumień i okolic na rowerze, przemierzając malownicze tereny północnej części Śląska Cieszyńskiego, gdzie wśród przyrody, wody i niepowtarzalnych krajobrazów, przycupnęły zabytkowe obiekty w postaci kościółków, kapliczek, krzyży przydrożnych, dawnych dworków, zameczków, starych chałup, kamienic, mostów, przypominających ślady historii.
Rowerzyści na start!
A oto nasze propozycje!
Trasa nr 1 - Gminny szlak rowerowy – 4 km
Trakt cesarsko-pruski (kolor zielony) Pawłowice - Strumień
Oryginalna trasa prowadząca przez sporą część groblą, którą niegdyś biegła granica pomiędzy Cesarstwem Austriackim a Prusami. Trasa jest skomunikowana z innymi szlakami rowerowymi w okolicy, w tym z międzynarodową trasą R4, przebiegającą przez Strumień. To trasy tej można także dotrzeć wykorzystując Trakt Książęcy – oznakowany żółtymi znakami, szlak rowerowy prowadzący z Pawłowic do Studzionki.
Oznakowany kolorem zielonym Trakt Cesarsko-Pruski zaczyna na ulicy Zjednoczenia w Pawłowicach, obok nieczynnej stacji kolejowej i wiaduktu DK81. Początkowo prowadzi szeroką, gruntową drogą, by już po chwili wprowadzić nas na graniczną groblę, prowadzącą pomiędzy podmokłymi, gęstymi lasami. Las zajął miejsce licznych dawniej w tej okolicy stawów, z których do dziś zachowało się jedynie kilka – wśród nich Staw Graniczny. Ogromna liczna zbiorników wpłynęła na potoczną nazwę okolicznych terenów, położonych w Dolinie Górnej Wisły – tereny te do dziś znane są jako Żabi Kraj, którego stolicę stanowi Strumień.
Po około 2 km od początku trasy docieramy do szutrowej drogi – ulicy Myśliwskiej, na której zaczyna się inna trasa rowerowa – oznaczony żółtymi znakami Trakt Książęcy, którym szybko dotrzeć możemy do Studzionki i międzynarodowej trasy R4 prowadzącej do Pszczyny. Trakt Cesarsko-Pruski po chwili wprowadza nas znów na groblę, mijamy kolejny zbiornik wodny – Staw Okrągły, i po kilku minutach jazdy docieramy do pierwszego świadka dawnych granic – niewielkiego kamienia granicznego z widocznymi oznaczeniami dawnych mocarstw – z jednej strony literą P oznaczającą Preußen (czyli Prusy), a z drugiej Ö – od Östrreich, czyli Austrii. Za zakrętem grobli szlak prowadzi w dół, w kierunku wiodącej wśród pól drogi, po mijając widoczny na załamaniu linii grobli kolejny, zdecydowanie większy słup graniczny. Po chwili docieramy do ulicy Pawłowickiej, którą docieramy do centrum Strumienia. Koniec Traktu Cesarsko-Pruskiego znajduje się na skrzyżowaniu ulic Pawłowickiej i Podwale, w pobliżu bloków mieszkalnych. Jest to skrzyżowanie tras rowerowych – ulicą Podwale prowadzi międzynarodowa trasa R4, którą dotrzeć możemy do Pszczyny (po skręceniu w lewo), lub do Jastrzębia-Zdroju (kierując się w prawo). Na strumieńskim rynku rozpoczyna się także czerwona trasa rowerowa nr 251 prowadząca przez Chybie i Rudzicę do Jaworza u podnóża Beskidu Śląskiego. Na rynku w Strumieniu czeka kolejna gratka dla tych z Was, którzy interesują się historią i zabytkami – najstarszy zachowany na Śląsku ratusz oraz jednopiętrowe, bardzo dobrze zachowane kamienice mieszczańskie.
Subtrasa euroregionalna
122 C - Jaworze - Jasienica - Rudzica - Zaborze - Zabłocie - Strumień- długość trasy : 24 km (kolor czerwony)
Trasa rozpoczyna się w Strumieniu. Prowadzi malowniczymi równinami doliny Górnej Wisły oraz pagórkami Pogórza Śląskiego. Większość szlaku wytyczona jest bocznymi drogami asfaltowymi, ale zdarzają się również bardziej ruchliwe odcinki. Szczególną ostrożność należy zachować na odcinkach Strumień – Zabłocie oraz Rudzica – Jaworze. Trasa pokazuje w pełni walory „Żabiego Kraju”. Poznajemy zabytki, zgromadzone na strumieńskiej starówce, a przede wszystkim najbardziej charakterystyczne dla tego miejsca kompleksy stawów hodowlanych.
Trasa prowadzi przez spokojne, pełne stawów równinne tereny należące do Doliny Górnej Wisły, po czym wspina się na wzniesienia Pogórza Śląskiego położonego u podnóży Beskidów. Jedziemy głównie po nawierzchni asfaltowej, poza liczącym sobie nieco ponad kilometr odcinkiem wiodącym przez las pomiędzy Zaborzem a Iłownicą. Niewiele ponad połowa trasy to boczne, słabo uczęszczane drogi, jednak nie brakuje także odcinków prowadzących głównymi, ruchliwymi szosami. Należy do nich 2-kilometrowy fragment ze Strumienia do Zabłocia, i bardziej uciążliwy liczący ponad 7 km odcinek z Rudzicy do Jaworza. Niestety, przeważnie na odcinkach tych brakuje pobocza, co wpływa na wrażenia z jazdy i oczywiście bezpieczeństwo.
Okolice Strumienia i Chybia, należące geograficznie do Kotliny Oświęcimskiej tradycyjnie nazywane są „Żabim Krajem”. Nazwa ta wywodzi się z stąd, że w tereny te od stuleci słynęły z ogromnej ilości stawów hodowlanych. Na przestrzeni lat ich areał co prawda się skurczył, ale do dziś jest to jeden z dominujących sposobów wykorzystania przestrzeni, co doskonale widoczne jest na mapach. Tak duża ilość zbiorników wodnych, połączona z brakiem wielkiego przemysłu oraz dość senną atmosferą okolicznych wiosek stanowi znakomite warunki do życia ptaków, w tym wielu gatunków rzadkich i zagrożonych wyginięciem. Dlatego też cały obszar „Żabiego Kraju” objęto ochroną w ramach sieci Natura 2000, tworząc Obszar Specjalnej Ochrony „Dolina Górnej Wisły”. Oprócz tego przejedziemy także obok stawów należących do istniejącego już od ponad pół wieku Zakładu Doświadczalnego Państwowej Akademii Nauk w Gołyszu, zajmującego się ichtiologią i gospodarką stawami.
Trasa zaczyna się w Strumieniu. Ta niewielka, choć licząca sobie ponad 700 lat miejscowość uznawana jest za stolicę „Żabiego Kraju”. To dziś spokojne i zadbane miasteczko musiało po II wojnie światowej podnieść się z niemal całkowitych ruin – po przejściu frontu zniszczeniu uległa większość zabudowań. Na strumieńskim rynku warto zwrócić uwagę na najstarszy na Śląsku zachowany budynek ratusza i piętrowe mieszczańskie kamieniczki, a w parku położonym nie daleko Wisły na fontannę solankową, zasilaną wodami leczniczymi wydobywanymi z głębokości ponad kilometra w sąsiednim Zabłociu. Po przekroczeniu mostu na Wiśle jedziemy główną drogą do Zabłocia, w którym trasa skręca w prawo, w boczną ulicę Długą i prowadzi przez wiejskie tereny Chybia-Mnichu i Zaborza.
Żabi Kraj opuszczamy krótko po przejechaniu przez kompleks leśny położony pomiędzy Zaborzem a Iłownicą. Po wyjechaniu z lasu mijamy ostatnie stawy w dolinie niewielkiej Iłownicy, po czym zaczynamy wspinać się na pierwsze wzniesienie Pogórza Śląskiego – liczącą sobie 352 m n.p.m. Kępę. Na jej stoku położona jest niewielka wieś, nosząca taką samą nazwę jak przepływająca w dolinie rzeczka. Trasa prowadzi dalej wzdłuż grzbietu Kępy, po czym doprowadza nas do nieco większej Rudzicy. Jest to bardzo ciekawy widokowo odcinek – z północnej i zachodniej strony rozciąga się panorama Doliny Górnej Wisły, na południu natomiast wznoszą się pasma Beskidu Śląskiego. W Rudzicy skręcamy na ruchliwą drogę prowadzącą do Jasienicy, skąd prosto, pod drogą ekspresową S1 jedziemy w kierunku Nałęża – dzielnicy Jaworza, w której trasa kończy swój bieg. Możemy kontynuować wycieczkę jadąc dalej w kierunku Ustronia niebieską trasą rowerową nr 12, a także zwiedzić zabytkowe zabudowania uzdrowiskowe i park zdrojowy w Jaworzu.
Trasa międzyregionalna
9 N - Strumień - Zbytków - Golasowice - Jastrzębie Zdrój - Jastrzębie Zdrój Moszczenica- długość trasy : 23 km ( kolor niebieski )
Początek trasy znajduje się na rynku w Strumieniu, skąd ulicami ks. Londzina, Podwale, Pawłowicką kierujemy się za znakami w kierunku Skoczowa. Docieramy do Zbytkowa. ulicami Wyzwolenia i J. Tuwima kierujemy się do wsi Golasowice gdzie ul. Wspólną dojeżdżamy do zajazdu „Relaks”. Przecinamy drogę wojewódzką nr 938 i ul. Rolników, jedziemy w sąsiedztwie stawów, dojeżdżamy do ul. Gospodarczej. Jesteśmy w Bziu Górnym – przedmieściu Jastrzębia–Zdroju. Ulicami Spółdzielczą, Sportową, K. Świerczewskiego i Cichą docieramy do Bzia Zameckiego. Tu kierujemy się ul. Rolniczą wspólnie z trasą Nr 13Z w dolinę potoku Gmyrdek. Przy PODz. kierujemy się do Al. J. Piłsudskiego a następnie w ul. Sybiraków i dojeżdżamy do dworca autobusowego w Jastrzębiu–Zdroju. Z dworca kierujemy się ul. Północną w kierunku ul. Warszawskiej. Poruszamy się wspólnie z trasą Nr 126Y do przejazdu z torami kolejowymi. Ulicą Północną dojeżdżamy do ul. Poznańskiej i przez oś. Kądziołowiec wjeżdżamy do dzielnicy Zdrój, obok nieczynnej stacji PKP. Ulicą Zdrojową a następnie 1-go Maja przemierzamy zabytkową część byłego uzdrowiska. Przy kościele napotykamy węzeł Euroregionalnych Tras Rowerowych: nr 126Y, 24C. Kontynuujemy jazdę ul. 1-go Maja do skrzyżowania z ul. K. Miarki (uwaga: w przeciwnym kierunku nie jedziemy – zakaz wjazdu w ul. 1-go Maja, lecz kierujemy się alejką w kierunku byłego Budynku Sanatorium a następnie ul. S. Żeromskiego, T. Kościuszki, Ofiar Faszyzmu, Słoneczną do ul. Zdrojowej – połączenie szlaku w obu kierunkach). Od sklepu spożywczego przy ul. 1-go Maja jedziemy wspólnie z trasą Nr 24C, kierujemy się na ul. Kasztanową i opuszczamy się w dolinę Szotkówki. Ulicą Armii Krajowej, pod wiaduktem kolejowym dojeżdżamy do ul. R. Ranoszka i byłej stacji kolejowej Moszczenica. Tu nasz szlak się kończy.
Międzynarodowa trasa europejska
R 4 /kolor zielony / EUROVELO / Roscoff – Odessa
5,8 km przebieg w obszarze gminy
Międzynarodowa trasa Eurovelo R4 – (kolor zielony) Strumień - Wisła Mała - Studzionka - Wisła Wielka - Łąka - Pszczyna 20 km
Trasa biegnie od przejścia granicznego w Chałupkach przez Jastrzębie, Bzie Zameckie, przekracza granicę powiatu pszczyńskiego w miejscowości Golasowice, gdzie asfaltową drogą biegnie przez Kolonię Golasowicką, przecina drogę łączącą Pawłowice z Pruchną i Cieszynem i dalej przez Kolonię Pawłowicką - pomiędzy polami - przekraczając granicę powiatu cieszyńskiego do sołectwa Zbytków. Pomiędzy zabudowaniami dojeżdżamy do skrzyżowania z DK 81 Katowice - Wisła, gdzie światła regulują ruch; przekraczamy ją, z prawej mijamy stację paliw, w głębi stoi samolot pasażerski zamieniony w kawiarnię.
Jesteśmy w miejscowości Strumień na ul. 1. Maja; przejeżdżamy przez linię kolejową biegnącą z Katowic do Strumienia - obok cmentarza i barokowego kościoła katolickiego z 1790 r. pw. św. Barbary - i dojeżdżamy do rynku, w którym znajdujemy zabytkowe kamieniczki i ratusz z 1628 r. Teraz szlakiem oznakowanym wjeżdżamy w boczną uliczkę obok kapliczki, polną drogą dojeżdżamy do drogi osiedlowej i jesteśmy z powrotem w powiecie pszczyńskim. Tu skręcamy w lewo, przejeżdżamy obok osiedla Adelajda i jesteśmy w sołectwie Studzionka. Wjeżdżamy do wsi obok klasycystycznego kościoła katolickiego - kościół murowany z 1834 r. pw. NMP Wniebowziętej - przy nim cmentarz. W oddali widzimy kościół ewangelicki wybudowany w 1939 r. My skręcamy w prawo w ul. Powstańców Śląskich, przejeżdżamy obok leśniczówki mijając stawy po lewej i prawej stronie, dojeżdżamy do drogi z Brzeźc do Wisły Wielkiej.
Na wprost przed nami rozciąga się rozlewisko Zbiornika Łąka, utworzonego na rzece Pszczynka. Teraz skręcamy w prawo w kierunku Wisły Wielkiej. Spotykamy tu również oznakowany kolorem czerwonym szlak pieszy i razem z nim naszym szlakiem udajemy się pomiędzy rzadkimi zabudowaniami wijącą się trochę ul. Hodowców. Dojeżdżamy do miejsca, gdzie trasa opuszcza drogę główną i ul. Leśną poruszamy się wzdłuż brzegów zbiornika, a następnie drogą polną przejeżdżamy przez las Roszkowice i jesteśmy w sołectwie Łąka. Obok plaży wjeżdżamy na utwardzoną ul. P. Skargi, po lewej kilka domów i zabudowania kierownictwa zbiornika. Dojechaliśmy do czoła zbiornika wodnego, skręcamy w prawo, potem w lewo w dalszym ciągu ul. P. Skargi jedziemy prosto, mijamy po lewej małą restaurację i spotykamy z prawej główną ulicę w Łące - ul. Tetmajera, przy której w odległości około 500 m od naszego skrzyżowania znajduje się zabytkowy kościół drewniany z 1660 r. Nasza trasa wiedzie dalej prosto, mijamy po lewej gospodarstwo ogrodnicze i drogę tzw. Łącką Groblę.
Jesteśmy w Pszczynie i teraz już ul. Kasztanowa prowadzi nas do skrzyżowania z ul. Cieszyńską, która biegnie z Pszczyny do Strumienia. Tu obok kapliczki ze św. Antonim skręcamy w lewo i chodnikiem (dopuszczony ruch rowerami) przejeżdżamy obok stacji benzynowej i z prawej obok zabudowań szklarniowych do skrzyżowania, gdzie w prawo można udać się do Goczałkowic, a na wprost do centrum Pszczyny. My skręcamy w lewo i jedziemy obok bloków mieszkalnych (tu do 1945 r. znajdowała się stadnina koni należąca do książąt pszczyńskich), przejeżdżamy przez mostek na potoku Młynówka, po prawej nowy pawilon dla osób uprawiających golfa i wjeżdżamy w alejkę dębową przez tereny golfów. Za polem golfowym po lewej w głębi znajdujemy groby harcerzy zamordowanych we wrześniu 1939 r. a trochę dalej po prawej groby powstańców śląskich również zamordowanych w pierwszych dniach września 1939 r. przez hitlerowców oraz grób żołnierzy polskich broniących się w 1939 r. w okolicach Ćwiklic.
Po przeciwnej stronie głaz upamiętniający miejsce zbiórki powstańców śląskich w 1919 r. przed wybuchem l Powstania Śląskiego. Jadąc dalej spotykamy się z rzeką Pszczynka (po lewej) i przecinając ruchliwą ul. Żorską podążamy alejką w stronę w perspektywie widocznego zamku. Przed zamkiem widzimy dwa odlewy żeliwne przedstawiające lwy, dalej oficyna oraz inne zabudowania związane z działalnością prowadzoną przez właścicieli zamku. Mamy przed sobą dawniejszą ujeżdżalnię, zamienioną na halę sportową, stajnie, powozownię oraz garaże wraz z warsztatami. Stoimy przed tablicą przedstawiającą schemat parku, na nim zaznaczone ciągi komunikacyjne, rozlewiska Pszczynki oraz różne obiekty znajdujące się na tym terenie. Po prawej mur odgradzający park od placu, przy którym stoi kościół katolicki pw. Wszystkich Świętych, jeden z budynków Urzędu Miasta oraz przy uliczce prowadzącej w kierunku rynku kościół ewangelicki z 1907 r., neobarokowy.
Na wprost przed nami główna aleja parku, którą jedziemy przez most na Pszczynce i za mostem w prawo obok Domu Ogrodnika, przekraczamy ul. Katowicką i jesteśmy na terenie Parku Dworcowego. Jeszcze raz pokonujemy most na Pszczynce i po lewej stronie jest „Gryfno Karczma” a za nią płot otaczający teren Skansenu „Zagroda Wsi Pszczyńskiej”. Dojeżdżamy do przejazdu kolejowego, a tym samym opuszczamy park. Linia kolejowa prowadzi z Katowic do Bielska z odgałęzieniem do Zebrzydowic. Ruchliwą ulicą dojechaliśmy do skrzyżowania z drogą DK1, jednak my chodnikiem z prawej strony jezdni przez tunel podążamy już teraz ul. Męczenników Oświęcimskich i przed nami z prawej strony widać kościół pw. Miłosierdzia Bożego - dojeżdżając do niego skręcamy w lewo i dalej ul. Chochółki za znakami naszej trasy do sołectwa Ćwiklice.
Jesteśmy na ul. Kombatantów, która wijąc się pomiędzy zabudowaniami wprowadza nas do gminy Miedźna, gdzie w centrum znajduje się zabytkowy kościół. Teraz jadąc ul. Poprzeczną i Leśną obok leśniczówki znajdziemy się w sołectwie Frydek. Dalej prowadzi nas polna droga do miejscowości Wola - przed nami widoczne wieże wyciągowe i zabudowania kopalni węgla kamiennego „Piast” (dawniej „Czeczot”). Dojeżdżamy do skrzyżowania drogi głównej Miedźna - Wola i Wola - Międzyrzecze, skręcamy w lewo - po prawej nowy kościół katolicki w Woli. Obok kościoła trasa prowadzi w kierunku rzeki Wisła - po prawej stawy hodowlane - i wzdłuż rzeki dojeżdżamy do drogi i przejazdu kolejowego po przekroczeniu którego, pokonujemy most na Wiśle i dalej trasa prowadzi przez Harmęże do Krakowa.
Trasa ogólnopolska (WTR) (pomarańczowa tabliczka z czarnym rowerem)
WIŚLANA TRASA ROWEROWA
WISŁA CZARNE – GDAŃSK
4 km przebieg w obszarze gminy
/wjazd od Ochab Wielkich/
DROGOMYŚL /wał Wisły/ - ul. Jagodowa – ul. Główna – Gołysz /Wyjazd do Zaborza w przysiółku Gołysz/
Szlak rowerowy o znaczeniu krajowym, którego osią jest rzeka Wisła (od jej źródeł po ujście do Zatoki Gdańskiej). W obszarze Śląska Cieszyńskiego rozpoczyna się przy zaporze (tamie) Jeziora Czerniańskiego u zbiegu Białej i Czarnej Wisełki (w obszarze administracyjnym Wisły-Czarne). Następnie szosami i bulwarami w pobliżu koryta rzeki przez Nową Osadę, centrum Wisły, Jawornik i Obłaziec. Po czym przebiega przez Ustroń-Polanę i Ustroń-Zdrój, następnie wałem rzeki przez Ustroń-Nierodzim. Naprzeciw ujścia Brennicy Wiślana Trasa Rowerowa wkracza do gminy Skoczów w Harbutowicach. W pobliżu centrum Skoczowa szlak przechodzi kładką na wał prawobrzeżny, po nim przez Kiczyce, Ochaby do Drogomyśla, w którym trasa oddala się od rzeki Wisły (dalsza kontynuacja szlaku po wale niemożliwa z uwagi na duże utrudnienia). Obecnie WTR ścina kolano Wisły i biegnie przez lesiste tereny Gołysza, Zaborza, Landeka do granicy z gminą Czechowice-Dziedzice przy rezerwacie Rotuz na południowych brzegach jeziora Goczałkowickiego. Tam opuszczamy obszar Euroregionu Śląsk Cieszyński.
https://www.slaskie.travel/event/1019216/rowerem-przez-gmine-strumien-po-wislanej-trasie-rowerowej
Subtrasa Nr 11 Y (Cieszyn – Strumień) (55,5 km)
Początek trasy przy Moście Wolności, Al. J. Łyska w Cieszynie. Łącznie z trasą Nr 24 C w dół rzeki Olzy w kierunku wzgórza Zamkowego i przejścia granicznego na Moście Przyjaźni. Ulicami Sportową, Dojazdową i Czarny Chodnik oraz Hajduka docieramy do dworca PKP. Za dworcem ulicami Bobrecką, Św. J. Sarkandra, Stawową, Przepilińskiego (obok targowiska) i oś. Bobrek do ul. Pikiety. Kierujemy się na przysiółek Zamarski – Krzepty, spotykamy trasę Nr 13 Z i wspólnie jedziemy do centrum Zamarsk. Stąd obok zabytkowego drewnianego kościoła, szkoły docieramy do Pasiek. Z przystanku autobusowego – w kierunku skrzyżowania z szosą Dębowiec – Ogrodzona, po mostku na rzece Knajce, jedziemy wzdłuż ciągu stawów hodowlanych do Kostkowic. Mijamy ujście potoku Iskrzyckiego do Knajki. Jedziemy równolegle z biegiem Knajki do ul. Cieszyńskiej, a dalej do centrum wsi Dębowiec. Tu przy ul. Katowickiej znajduje się Urząd Gminy oraz zaczyna i kończy trasa rowerowa Nr 124 N. Nasz szlak przecina skrzyżowanie i biegnie ul. Szkolną, mijamy kolejne stawy. Jesteśmy w „Żabim Kraju”, mijamy zabytkowy spichlerz i stodoły, zabytkowy szyb z solanką i warzelnię soli, oczyszczalnię ścieków oraz przystanek autobusowy Dębowiec – Kępa. Za leśniczówką, przejazd mostkiem na Knajce oraz groble między stawami i zabudowaniami w kierunku lasu Dębczak. Dalej w kierunku Simoradza. Jedziemy obok spółdzielni rolniczej, remizy OSP, kościoła i docieramy do centrum Simoradza, skąd kierujemy się do Skoczowa. Tu drogą do Wilamowic i ul. Piaskowiec docieramy na szczyt Wilamowickiej górki (Kaplicówki) obok kaplicy Św. J. Sarkandra brzegiem lasu do ul. Podlesie, następnie ulicami Z. Kossak–Szatkowskiej, Groszówka, Wspólną, Objazdową i Kościelną do rynku w Skoczowie, gdzie spotykamy szlak Nr 24 C. Z rynku wyjeżdżamy ul. Menniczą, następnie ulicami Szkolną i Ustrońską oraz Garbarską kierujemy się do ul. Wiślańskiej, gdzie za estakadą kierujemy się w stronę domków kempingowych. Przedostajemy się na prawy brzeg Wisły i wałem udajemy się zgodnie z biegiem Wisły prosto pod most na drodze Cieszyn – Bielsko–Biała. Mijamy oczyszczalnię ścieków i kierujemy się do wsi Kiczyce. Opuszczamy Kiczyce jadąc w kierunku Pierśćca, dalej bar „Pod kępą”, przejeżdżamy kanał Bajerki, mijamy pielgrzymkowy kościół parafialny p.w. Św. Mikołaja i przystanek Pierściec – Uchylany. Stąd jedziemy pod lasem wśród uprawnych pól, przekraczamy Bajerkę, wkraczamy na tereny występowania dzikiego ptactwa i unikatowej roślinności. Zlokalizowana jest tu placówka PAN prowadząca działalność naukową w zakresie ichtiologii i biologii stawów. Spotykamy trasę Nr 122C i ul. Czereśniową przez Opitów docieramy do Zaborza. Przejazd obok kościoła i remizy OSP. Teraz ulicami K. Miarki, K. Darwina, Cieszyńską do wsi Mnich. Dalej ulicami M. Kopernika, M. Reja, Jałowcową, Długą, Bielską dojeżdżamy do centrum Zabłocia. Kierujemy się w stronę Strumienia, ulicami Brodeckiego i Łuczkiewicza docieramy do rynku w Strumieniu. Tutaj nasz szlak kończy się, uzyskując połączenie ze szlakiem Nr 9 N do Jastrzębia-Zdroju.
Trasa 279 (kolor niebieski)
Strumień – Pszczyna.
Przebiega na odcinku 20,1 km.
Trasa rozpoczyna się u zbiegu ul. Olszyna i Granicznej.
Wiedzie przez Studzionkę, Wisłę Małą, Łąkę do Pszczyny, a najważniejsze atrakcje na tej trasie to:
- Kościół pw. Św. Jakuba Starszego Apostoła w Wiśle Małej (trzeba zjechać z trasy)
- ZHP „Stanica Harcerzy Wodnych” nad Zbiornikiem Łąka (od strony Wisły Wielkiej)
- Ośrodek Sportów Wodnych” nad Zbiornikiem Łąka (od strony Wisły Wielkiej)
- Ośrodek Sportów Wodnych w Łące
- Cmentarz wojenny „Pod Trzema Dębami” w Pszczynie
- Pokazowa Zagroda Żubrów
- Park Zamkowy
- Muzeum Zamkowe
- Stajnie Książęce
Szlak myśliwstwa
(Pruchna - Drogomyśl - Zabłocie - Frelichów - Rykalec - Zarzecze - Żabiniec - Zamachy)
„Szlak Myślistwa” łączy miejsca o szczególnych walorach przyrodniczych i krajobrazowych, znajdujących się na obszarze polskiej strony Euroregionu Śląsk Cieszyński oraz Ziemi Pszczyńskiej - punkty ostoi ptactwa wodnego oraz zwierzyny płowej (stawy, uroczyska, rezerwaty, pozostałe skupiska fauny i flory), a także obiekty architektury myśliwskiej (domki myśliwskie, stanice łowieckie, strzelnice, pomniki łowiectwa, dworki, zamki, pałacyki).
Uwzględnia on poznawanie rowerem miejsc o szczególnych walorach przyrodniczych i krajobrazowych, które znajdują się na terenie gmin: Strumień i Chybie. Ma charakter jednodniowej wycieczki rowerowej o bardzo łatwej skali trudności. Najważniejsze atrakcje na szlaku rowerowym to:
Pruchna: kościół ewangelicko – augsburski Zmartwychwstania Pańskiego z końca XIXw., stara gorzelnia, kościół rzymskokatolicki św. Anny z II poł. XIXw., zameczek Komory Cieszyńskiej z II poł. XIXw., staw Weserunki.
Drogomyśl: kościół ewangelicko – augsburski z II poł. XVIIIw., dwór Kaliszów z XVIIIw., stawy hodowlane , obszar wodny nad Wisłą
Zabłocie: kompleks Łąki Myszkowskie – żerowiska ptactwa polnego i zwierzyny płowej, kapliczki i figury przydrożne, środowisko nadwodne – skupiska chronionej flory i siedliska ptactwa
Frelichów: krzyż kamienny z II poł. XIXw., kapliczka z I poł. XXw.
Rykalec: brzeg Jeziora Goczałkowickiego
Zarzecze: kompleksy leśne, kapliczka
Żabiniec: Stawy Żabinieckie: Gord, Kasprzyczak, Łąkowy – ostoja i lęgowiska ptactwa wodnego , aleja dębowa z licznymi okazami starych drzew, uroczysko „Bajerki”, kompleks leśny wokół Drogi Wietrznej
Zamachy: strzelnica myśliwska ze stanicą łowiecką, rezerwat torfowiskowy „Rotuz”
Przydatne informacje dla rowerzystów
Jeśli chcesz zagłębić się w tajniki ścieżek spacerowych i rowerowych Gminy Strumień – warto zabrać ze sobą mały przewodnik: „Najciekawsze miejsca i obiekty gminy Strumień”
http://www.strumien.pl/media/upload/N/a/Najciekawsze_miejsac_gminy_Strumien.pdf
- A jeśli na trasie zepsuje Ci się rower – to nie martw się na zapas!
W Drogomyślu na Skwerze Przyjaźni obok mini tężni solankowej (ul. Główna)
znajduje się samoobsługowa stacja naprawy rowerów, gdzie możesz dokręcić śrubę, wymienić koło, napompować rower…
- Jeździsz na rowerze, dbasz o zdrowie, chronisz środowisko i pomagasz…
Pozostałe informacje:
Punkt Informacji Turystycznej
Strumień; Rynek 2
Tel. 33 8570 048; e-mail: strumien@silesia.travel
Czynny w sezonie (kwiecień – wrzesień):
Od wtorku do soboty w godzinach:
9.00 – 13.00
(w niedziele, poniedziałki i święta – nieczynny!)
Poza sezonem ( październik – marzec)
Od poniedziałku do piątku w godzinach:
9.00 – 13.00
(w weekendy i święta – nieczynny!)
Życzymy niezapomnianych wrażeń - Szerokiej drogi rowerzysto!!!
Pozostałe aktualności:
-
Zmiana pracy PSZOK w grudniu
2024-12-17 -
Odbiór BIOODPADÓW w Strumieniu
2024-12-13 -
Magia Mikołajek w Gminie Strumień
2024-12-12 -
OGŁOSZENIE O SESJI
2024-12-11 -
Informacja z PT KRUS w Cieszynie
2024-12-11 -
Wernisaż wystawy „Smacznego” – za nami!
2024-12-10