Gmina Strumień - oficjalna strona

Urząd Gminy Strumień

2023-03-10

wyświetleń: 287

"Przewodniczka" po Gminie Strumień

Wyjątkowe wydarzenie w tym roku w Gminie Strumień towarzyszy obchodom Dnia Kobiet. Do rąk miłośników historii miasta oraz amatorów jego zwiedzania trafił bowiem nietuzinkowy przewodnik, a mówiąc dokładniej - przewodniczka, ukazująca dzieje miasta i okolic przez pryzmat kobiecej pracy i kobiecych dokonań.

 

Historia, zarówno ta światowa, krajowa jak i lokalna, to z reguły historia mężczyzn - polityków, wodzów, przedsiębiorców czy filantropów. Kobiecy wkład w dzieje ludzkości często jest marginalizowany co - biorąc pod uwagę dokonania pań w przeszłości oraz ich wszechstronne zaangażowanie - stanowi jaskrawą niesprawiedliwość. Są w Europie miasta, które walczą z tym stereotypem tworząc specjalne szlaki turystyczne ukazujące lokalne atrakcje i lokalne dzieje z perspektywy osiągnięć kobiet ważnych dla historii oraz teraźniejszości małej Ojczyzny. Do grona tych wyjątkowych miast dołączył Strumień, gdzie 7 marca zaprezentowane zostało premierowe wydanie publikacji zatytułowanej "Szlakami kobiet. Przewodniczka na piechotę i rowerem po Strumieniu i okolicach".

 

"Przewodniczka" to owoc współpracy samorządu Gminy Strumień oraz Stowarzyszenia Szlakiem Kobiet. Czytelnikom proponuje ona dwie trasy - pieszą po Strumieniu oraz rowerową po jego okolicach. Pierwsza z tras liczy około dwa kilometry. Zaczyna się od strumieńskiego Sanktuarium św. Barbary, a kończy na miejskim ratuszu. Dzięki "Przewodniczce" w trakcie tego spaceru można poznać historie wielu kobiet związanych z miastem i dla niego ważnych - na przykład artystek, księżnych, świętych, robotnic czasów PRL-u, nauczycielek, filantropek, bizneswoman, działaczek społecznych czy kobiet zaangażowanych w politykę. Dzięki "Przewodniczce" można się także przekonać, że jedną z charakterystycznych cech kobiecego świata Strumienia była i jest jego wielowyznaniowość.

Trasa druga, rowerowa, liczy około 26 kilometrów i prowadzi ze Strumienia przez Zabłocie, Drogomyśl, Pruchną, Bąków-Rychułd, Jarząbkowice i Zbytków wracając na finał do Strumienia. Prowadzi ona przez malownicze tereny Żabiego Kraju, a wspaniałe, plenerowe uroki - dzięki "Przewodniczce" - okraszone są barwną historią wyjątkowych kobiet w różny sposób związanych z tą okolicą.

 

"Szlakami kobiet. Przewodniczka na piechotę i rowerem po Strumieniu i okolicach" to dzieło trzech pań, a autorkami tego nietuzinkowego przewodnika po Gminie Strumień są: Jolanta Sikora-Masal, Anna Skiendziel i Małgorzata Tkacz-Janik. Panie te zgodnie podkreślają, że Strumień i jego okolice mają wiele historycznych i współczesnych bohaterek, których biografie z pewnością zasługują na szersze poznanie oraz popularyzację.

- Praca zawodowa, społeczne zaangażowanie oraz wszechstronna aktywność kobiet są w różnego rodzaju historycznych opracowaniach pomijane czy traktowane marginalnie. Nasza "Przewodniczka" to z jednej strony głęboki ukłon złożony tym kobietom, które bardzo mocno wpłynęły na przeszłość oraz teraźniejszość gminy, a z drugiej strony atrakcyjna treściowo i graficznie publikacja, która ma przybliżyć historię naszej małej Ojczyzny oraz zachęcić do jej pieszego lub rowerowego zwiedzania. Serdecznie dziękuję Paniom ze Stowarzyszenia Szlakiem Kobiet za współpracę z naszym samorządem, której efektem jest ta publikacja. To naprawdę wspaniałe, że udało się zrealizować projekt, w którym dokonania kobiet przedstawiają właśnie kobiety. Jednocześnie chciałabym mocno podkreślić, że zarówno sama "Przewodniczka" jak i przedstawione w niej trasy dedykowane są nie tylko kobietom, ale również mężczyznom. Tym mieszkającym w gminie Strumień oraz odwiedzającym nas gościom. Myślę, że spacer po malowniczych zakątkach Strumienia i Żabiego Kraju wzbogacony o ciekawe i wciągające kobiece historie, będzie atrakcją również dla panów - mówi burmistrz Strumienia Anna Grygierek. Dodaje ona, że podczas przygotowań do opracowania i wydania "Przewodniczki" po Strumieniu i okolicy okazało się, że wartych upamiętnienia w tej właśnie formie kobiet jest naprawdę bardzo dużo. Z uwagi na objętościowe ograniczenia publikacji niemożliwe było przedstawienie ich wszystkich więc konieczne stało się wybranie części z nich. Ale bogactwo kobiecej historii gminy Strumień może sprawić, że "Przewodniczka" będzie miała kiedyś dalszą część. - Z pewnością nie uważamy tego tematu za zamknięty. Być może w przyszłości napisany zostanie kolejny jego rozdział i powstaną następne "kobiece" trasy spacerowe po gminie Strumień - mówi Anna Grygierek.

 

Najnowsze wydawnictwo dostępne jest w wersji elektronicznej na stronie www.strumien.pl w zakładce „Szlakiem Kobiet” oraz  w następujących miejscach:

-  Punkt Informacji Turystycznej w Strumieniu, Rynek 2,

- Urząd Miejski w Strumieniu Referat Rozwoju i Promocji, Rynek 4, II piętro, pokój nr 11,

- Miejska Biblioteka Publiczna w Strumieniu oraz filie.Pełny fotoreportaż z wydarzenia można oglądać na facebooku gminy StrumieńDodał: AB
 
Preferencyjny zakup węglaPreferencyjny zakup węgla Pomoc dla ukrainyPomoc dla ukrainy


Gminny portal MapowyGminny portal Mapowy Jakość powietrza - strona zostanie otwarta na nowej karcieJakość powietrza Program czyste powietrzeJakość powietrza Cyfrowa GminaCyfrowa Gmina Elektroniczna administracja Gminy Strumień - strona zostanie otwarta na nowej karcieElektroniczna administracja Gminy Strumień Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Strumieniu - strona zostanie otwarta na nowej karcieMiejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Strumieniu
biblioteka w strumieniu - strona zostanie otwarta na nowej karciemapa Sport w strumieniu - strona zostanie otwarta na nowej karcieSport w Strumieniu

Kalendarz

Przejdź do wersji tekstowej kalendarium imprez
marzec 2023
PN WT ŚR CZ PT SB ND
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    

Lista dni w które odbywają się imprezy w miesiącu: marzec

2023/03/7 2023/03/24
galeriagaleria zdjęć

Współpracujemy

lokalna grupa działania cieszyńska kraina stowarzyszenie rozwoju i wspolpracy regionalnej śląski związek gmin i powiatów związek gmin wiejskich rzeczpospolitej polskiej związek miast polskich lokalna grupa rybactwa zabi kraj fundacja zdrowia slaska cieszynskiego hufiec ziemii cieszynskiej polska sieć odnowy o rozwoju wsi