Gmina Strumień - oficjalna strona

Urząd Gminy Strumień

2023-01-10

wyświetleń: 3958

Podsumowanie roku 2022 w gminie Strumień

Szanowni Państwo !

Za nami kolejny rok! To był pracowity i efektywny czas dla gminy Strumień. Jak każdy rok, również ten 2022 wymagał dużo pracy, siły, energii oraz serca do działania wielu osób. Rok ten pełen był również niepewności związanej z rosnącą inflacją, a także z wybuchem wojny za naszą wschodnią granicą, co nie ułatwiało funkcjonowania żadnej  jednostce samorządu terytorialnego. Mimo wszystkich zawirowań możemy powiedzieć, że rok ten był DOBRY dla naszej społeczności, a wszystkim, którzy swoją pracą, wsparciem, radami i spostrzeżeniami ubogacali pracę na rzecz gminy Strumień pragnę serdecznie podziękować.

Przed nami Rok 2023 i mnóstwo nowych wyzwań, dlatego przyszedł czas aby podsumować i  ocenić to czym żyliśmy w minionych dwunastu miesiącach.

 

Burmistrz Strumienia
Anna Grygierek

 

INWESTYCJE

W mijających miesiącach zrealizowano wiele inwestycji drogowych – inwestycji najbardziej oczekiwanych przez mieszkańców, jako użytkowników gminnych dróg. Tegoroczne prace z pewnością przyczynią się do poprawy jakości ich użytkowania, a także zwiększenia bezpieczeństwa.

Wśród zrealizowanych zadań drogowych w Strumieniu trzeba koniecznie wspomnieć o przebudowie ul. Nowej wraz z przebudową sieci kanalizacji sanitarnej oraz kanalizacji deszczowej w rejonie ulic Nowej, Granicznej oraz Ks. Londzina (całkowity koszt zadania: 1.907.819,80 zł - zadanie dofinansowane w ramach RFIL)

 

W Drogomyślu w 2022 r. dzięki rządowym środkom poddana przebudowie została ul. Spokojna (całkowity koszt zadania: 1 030 415,75 zł). Zakończyła się również wieloletnia inwestycja związana z przebudową ul. Oblaski. Całkowity koszt ostatniego etapu zadania wyniósł 2 577 455,37 zł. Zadanie dofinansowane zostało z Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych.

 

W minionym roku zakończono przebudowę fragmentu drogi gminnej ul. Sportowej w Zbytkowie (całkowity koszt zadania: 417 747,73 zł). Dobiegła końca również inwestycja związana z przebudową odprowadzenia wody deszczowej z fragmentu ul. Strażackiej wraz z przebudową drogi. Zadanie dofinansowane zostało z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych RFIL (całkowity koszt zadania: 725 881,87zł  )

Za nami pierwszy etap prac na ul. Wiśniowej w Zabłociu (Całkowity koszt zadania: 240 600,76 zł), a w Bąkowie odtworzono fragmenty nawierzchni dróg gminnych ul. Szkolnej i ul. Wiosennej (Całkowity koszt zadania: 349 674,06 zł).

W Pruchnej zakończyła się inwestycja związana z przebudową fragmentu drogi gminnej ul. Spółdzielczej. Na realizację tego zadania Gmina Strumień otrzymała ponad 113 tys. złotych z Funduszu Ochrony Gruntów Rolnych.  

2022 rok to kolejny rok, w którym dużą wagę kładziono na kwestię uporządkowania gospodarki wodno-ściekowej w gminie. W trakcie są duże zadania inwestycyjne związane z budową, rozbudową i modernizacją systemu kanalizacji sanitarnej i deszczowej na terenie Strumienia i Bąkowa. Sukcesywnie modernizowana jest również oczyszczalnia ścieków w Strumieniu. W 2022 roku zakończone zostały dwa duże etapy realizacji kanalizacji sanitarnej w Bąkowie. Możliwość podłączenia zyskało 181 budynków. Wartość zakończonych zadań to ponad 6 mln. zł z czego dofinansowanie pozyskane z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich i z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych RFIL wyniosło w sumie ok. 4 mln. zł.

Realizacji doczekały się aż trzy zadania w ramach Marszałkowskiego Konkursu Inicjatywa Sołecka. Powody do radości może mieć sołectwo Bąków, gdyż otrzymało wsparcie na doposażenie boiska sportowego w piłkochwyty. W centrum Drogomyśla zakończyły się prace związane z aranżacją przestrzeni obok Przyjaznego Skweru.  Realizacja zadania to nowy krok w stronę zmiany wizerunku centrum sołectwa na bardziej przyjazne, funkcjonalne i otwarte. Ku uciesze najmłodszych w tym roku doposażone zostały kolejne, ogólnodostępne place zabaw na terenie gminy. Infrastruktura dla dzieci jest teraz bardziej kolorowa, a przede wszystkim bezpieczniejsza.

 

Zakończono również prace przy przebudowie schodów wejściowych do OSP w Strumieniu.

 

KULTURA

Rok 2022 przywitaliśmy w Strumieniu koncertami kolęd i tradycyjną Wiedeńską Galą Noworoczną, a później wydarzenia w mgnieniu oka zaczęły wskakiwać do kulturalnego pociągu. Wernisaże wystaw, koncerty, spektakle teatralne, przegląd jasełek,  szeroka oferta dla najmłodszych i seniorów.

Końcem stycznia po raz kolejny mieszkańcy gminy okazali wielkie serce włączając się w zbiórkę i licytacje w ramach jubileuszowego 30. finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Tradycyjnie sztab w Pruchnej zebrał rekordową kwotę 62 702, 16 zł.

 

W czerwcu w Parku Miejskim w Strumieniu strumieńskie Koło Macierzy Ziemi Cieszyńskiej zorganizowało XII Dzień Tradycji, Stroju i Pieśniczki Regionalnej. W 2022 roku obchody połączone były z 100. Rocznicą przyłączenia Śląska do Macierzy.

 

XII Dzień Tradycji, Stroju i Pieśniczki Regionalnej w Strumieniu

 

Wakacje przywitaliśmy całomiesięczną ofertą zajęć dla dzieci i młodzieży oraz czterema plenerowymi koncertami zorganizowanymi przez emgok w Parku Miejskim w Strumieniu. Cały sierpień upłynął na dobrej zabawie. W każdy czwartek, kolejno we wszystkich miejscowościach gminy Strumień odbywały się Wakacyjne Pikniki Rodzinne pod Patronatem Burmistrz Strumienia Anny Grygierek. Ani się obejrzeliśmy, jak jesień przegoniła lato i stała się faktem organizacja Gminnych Dożynek 2022, tym razem w Zbytkowie. Piękna pogoda, bogaty program Święta Plonów sprawiły, że frekwencja na tym wydarzeniu przeszła nasze oczekiwania.

Podczas uroczystej Sesji 11 Listopada wyróżnione zostały kolejne osoby zasłużone dla gminy, miasta i sołectw. Uroczystość była również okazją do uhonorowania tegorocznej laureatki Srebrnej Cieszynianki Anny Orawskiej, która Laur Ziemi Cieszyńskiej otrzymała tego samego dnia w Teatrze im. Adama Mickiewicza w Cieszynie, podczas uroczystej sesji Rad Samorządów Ziemi Cieszyńskiej.

Podczas gali odznaczony Odznaką Honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej” nadaną przez Wiceprezesa Rady Ministrów, Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu Piotra Glińskiego został również Pastor Karol Macura.

 

 

SPORT

W maju w Sali Widowiskowej Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Strumieniu odbyła się uroczysta gala, na której wyróżniono sportowców, którzy osiągnęli wysokie wyniki. W trosce o nieustanny rozwój różnych dyscyplin sportowych Burmistrz Strumienia Anna Grygierek wręczyła nagrody 7 sportowcom, którzy wyróżniali się w jeździectwie, piłce ręcznej, biegach, pływaniu i rajdach samochodowych w 2021 roku.

Rozdanie nagród sportowych

W 2022 r. w gminie Strumień nie brakowało emocji sportowych. Byliśmy świadkami historycznego osiągnięcia piłkarskiego Błyskawicy Drogomyśl, która po efektownym zwycięstwie w ostatnim meczu sezonu 2021/2022 przypieczętowała swój awans do upragnionej IV ligi. Potwierdzeniem doskonałej formy drużyny z Drogomyśla było aż 111 bramek strzelonych w sezonie. Warto podkreślić, że drużynę do sukcesu poprowadził trener Krystian Papatanasiu. Po zwycięskim meczu drużynie, trenerowi i zarządowi klubu w imieniu Burmistrz Strumienia Anny Grygierek jak i Rady Miejskiej w Strumieniu pogratulował Przewodniczący Rady Miejskiej Czesław Greń.

LKS Błyskawica Drogomyśl w IV lidze

 

W gminie Strumień niezmiennie dbano również o aktywność fizyczną mieszkańców. Przy zaangażowaniu Pań z Kół Gospodyń Wiejskich wiosną zorganizowany został Marsz Nordic Walking w Zabłociu, w sierpniu Marsz Nordic Walking w Pruchnej.  

Do kalendarza wydarzeń sportowych na stałe wpisał się już Marsz Nordic Walking im. Mjr Józefa Płonki organizowany przez Stowarzyszenie Miłośników Zbytkowa. Jesień w gminie powitaliśmy na rowerach uczestnicząc w corocznym Gwiaździstym Rajdzie Rowerowym w Drogomyślu zorganizowanym przez Klub Ekologiczny „EKO” z Drogomyśla.

Gwiaździsty Rajd Rowerowy w Drogomyślu

Ważne miejsce wśród sportowych wydarzeń w gminie zajmowały turnieje szachowe wśród nich jakże popularny Nocny Turniej Szachowy o Puchar Burmistrza Strumienia, a także łączący pokolenia cykl rozgrywek o Puchar Żabiego Kraju.

 

Rozstrzygnięcie Pucharu Żabiego Kraju w szachach

 

 Nie brakowało wydarzeń sportowych skierowanych dla najmłodszych i uczniów gminnych szkół. Wielu pozytywnych, sportowych emocji dostarczył m.in. zorganizowany końcem roku Mikołajkowy Turniej Szkół.

Mikołajkowy Turniej dla szkół

 

EDUKACJA

W październiku zorganizowano uroczystość z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Podczas Gali zorganizowanej w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury Burmistrz Strumienia Anna Grygierek  złożyła gratulacje za wysokie wyniki w nauce i osiągniecia naukowe uczniom gminnych szkół wyróżnionym w tegorocznej edycji gminnego programu wspierania edukacji uzdolnionych dzieci i młodzieży.  Stypendia za wyniki w nauce oraz osiągniecia naukowe w roku szkolny 2021/2022 przyznano łącznie 34 uczniom (26 za wyniki w nauce oraz 8 za osiągniecia naukowe).

Z dniem 1 września obowiązki dyrektora w Zespole Szkolno- Przedszkolnym w Pruchnej objęła Pani Sylwia Podsiadło.

W 2022 r. we wszystkich placówkach oświatowych, prowadzone były bieżące remonty i prace konserwatorskie. Wyremontowano ostatnią salę lekcyjną w Szkole Podstawowej w Zabłociu. W ramach inwestycji w sali mieszczącej się na parterze budynku zmieniono posadzkę, wykonano wewnętrzną instalację wody użytkowej wraz z montażem umywalki i instalacji kanalizacji, ściany pokryto gładzią i pomalowano. W budynku przedszkola w Zabłociu wykonano kompleksowy remont sanitariatów. 

Strumieńska Szkoła Podstawowa w znaczący sposób podniosła jakość nauczania języków obcych. W minionym roku zakończyły się prace, których celem było utworzenie w placówce profesjonalnej pracowni językowej. Tuż przed świętami nowoczesna przestrzeń została oficjalnie otwarta. Wartość przedsięwzięcia to 45 tys. zł. z czego aż 40 tys. zł pokryte zostało z darowizny jaką strumieńska szkoła otrzymała ze środków Fundacji JSW.

PAMIĘĆ I ROZWÓJ

 

W 2022 r. Strumień obchodził 540-lecie nadania praw miejskich stąd nie brakowało chwil upamiętniających to historyczne wydarzenie. 13 lutego złożono symboliczną wiązankę pod tablicą Mikołaja Brodeckiego - założyciela miasta, odbyły się wykłady historyczne i wieczory wspomnień w Galerii Pod Ratuszem, a we wrześniu Zespół Szkolno-Przedszkolny w Drogomyślu zorganizował konkurs pod hasłem „540 urodziny Strumienia”.  Pięknym akcentem kończącym jubileuszowy rok było zaprezentowanie na terenie przy Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury pierwszego w gminie historycznego muralu autorstwa Martyny Szymik-Kaszy. Monumentalne dzieło upamiętniać ma ważną dla Strumieniaków postać Mikołaja Brodeckiego.

 

W minionym roku Pruchna doczekała się wydania monografii. Książka autorstwa Wojciecha Kiełkowskiego „Pruchna. Dzieje wioski od czasów najdawniejszych do 1945 roku” liczy 612 stron i jest efektem wielu lat pracy. Obejmuje okres od czasów najdawniejszych do 1945 r.

W 2022 r. Stowarzyszenie Miłośników Zbytkowa przy wsparciu finansowym z budżetu Gminy Strumień w ramach środków przeznaczonych na realizację zadań przez organizacje pozarządowe zrealizowało projekt, którego celem było pogłębienie wiedzy mieszkańców  z zakresu lokalnej historii, uświadomienie skali przemian, jakie dokonały się w najbliższym otoczeniu na przestrzeni lat i wzmocnienie zainteresowania losami przodków. W ramach projektu odbył się m.in. spacer edukacyjny śladem najstarszych zbytkowskich domów, a także wydano publikację autorstwa Grażyny Gądek „Ocalić od zapomnienia. Próba odtworzenia dziejów mieszkańców dworu i najstarszych domów w Zbytkowie”.

W minionych dwunastu miesiącach nie brakowało wyjątkowych jubileuszy. W maju 120-lecie świętowała jednostka OSP Pruchna.

W czerwcu nie lada powody do dumy mieli druhowie z Ochotniczej Straży Pożarnej w Strumieniu. Ich jednostka obchodziła jubileusz 145-lecia działalności. 

 

W 2022 roku 110 lat minęło również od powstania jednostki OSP w Zabłociu. Swój jubileusz zabłoccy strażacy obchodzili w lipcu. Ważnym punktem uroczystości było poświęcenie i oficjalne przekazanie jednostce nowego średniego samochodu ratowniczo-gaśniczego. Jest to pojazd na podwoziu VOLVO z napędem 4x4. Samochód służy jednostce już od 2020 r., jednak z uwagi na obostrzenia związane z COVID uroczystość przekazania samochodu została odłożona w czasie.

W 2022 r. wspólnie z Parafią Ewangelicko-Augsburską świętowaliśmy okrągły jubileusz Chóru „Nadzieja”. To już 90-lat kiedy Członkowie Chóru swoim oddaniem, talentem, wieloma staraniami, poświęcają swój wolny czas ubogacając życie religijne, społeczne i kulturalne gminy Strumień będąc dla niej doskonałą wizytówką na terenie kraju jak i poza jego granicami. Podczas koncertu jubileuszowego  Chór „Nadzieja” odznaczony został Złotą Odznaką Honorową Zasłużony Dla Województwa Śląskiego.

 

Jubileuszowy Koncert Chóru Nadzieja

 

POMOC DLA UKRAINY

Rok 2022 na pewno zostanie w naszej pamięci, 24 lutego to dzień, który zmienił wiele – Ukraina została zaatakowana. Świat z przerażeniem śledził obrazy ukazujące ludzkie tragedie. Nasz lokalny świat,  gmina Strumień także natychmiast zaczęła planować działania mające na celu pomoc uciekającym przed wojną ludziom. Zorganizowano zbiórki darów, utworzono specjalne dane kontaktowe dedykowane zarówno uchodźcom jak i osobom chcącym udzielić pomocy. W OSP w Zbytkowie utworzono gminny magazyn  z zebranymi przez społeczność  darami. Pod koniec marca do Strumienia dotarły dwie duże dostawy darów z zaprzyjaźnionego miasta Igensdorf z Niemiec, dzięki którym udało się przygotować m.in. paczki wielkanocne dla ukraińskich rodzin. W akcje pomocy włączała się nie tylko lokalna społeczność, która otworzyła dla uciekających przed wojną swoje domy i serca, ale także szkoły, przedszkola, lokalne firmy i instytucje.

Regularnie co sobotę, w ramach Emgokowej Akademii Przyjaźni organizowane były spotkania integracyjne dla rodzin z Polski i z Ukrainy. Podsumowaniem  tych spotkań była wielka plenerowa interdyscyplinarna impreza z koncertem zespołu o międzynarodowej sławie – DAGADANA.

Dziękujemy wszystkim, którzy bezinteresownie włączali się w pomoc !

OCHRONA ŚRODOWISKA

W 2022 r. z budżetu gminy dofinansowano dobrowolne zabiegi sterylizacji lub kastracji psów i kotów. Wykonano łącznie 82 zabiegi, których koszt wyniósł 19 630,00 zł.

Dotacja dla Miejsko – Gminnej spółki wodnej w Strumieniu wyniosła 30.000,00 zł.

WYKONANO KONSERWACJĘ ROWÓW MELIORACYJNYCH:

  1. R-16 w m. Drogomyśl od torów PKP w kierunku ul. Siewnej na odcinku 700 m;
  2. R-1 w m. Bąków od ujścia do rowu R-5 pod ul. Zieloną w kierunku ul. Głównej na odcinku 570 m;
  3. R-42 w m. Zbytków od ul. Sportowej w kierunku ul. Strażackiej na odcinku 550 m;
  4. R-43 w m. Strumień od ujścia do potoku Hynek do ul. Starowiejskiej w Zbytkowie na odcinku 90 m.

 

W minionym roku w Punkcie Konsultacyjno-Informacyjnym programu priorytetowego „Czyste Powietrze” przyjęto ogółem 76 wniosków o dofinansowanie i 53 wnioski o płatność rozliczające zrealizowane przez mieszkańców Gminy inwestycje w ramach programu Czyste Powietrze. Ponadto udzielono 367 konsultacji mieszkańcom Gminy dotyczących programu Czyste Powietrze.

 W związku z zajęciem przez Gminę Strumień 70 miejsca w rocznym rankingu gmin obejmującym aktywność w realizacji programu Czyste Powietrze w dniu 03.09.2022r. Burmistrz Strumienia podpisała z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska                        i Gospodarki Wodnej w Katowicach „Porozumienie w sprawie dodatkowego finansowania dla najbardziej aktywnych gmin wdrażających program priorytetowy ”Czyste Powietrze”. Dzięki temu Gmina Strumień otrzyma dodatkowe fundusze w wysokości 25 600 zł na wspieranie mieszkańców w podnoszeniu efektywności energetycznej budynków mieszkalnych.

 

WYBRANE PROJEKTY REALIZOWANE PRZY WSPARCIU ZEWNĘTRZNYM W 2022

 

W TROSCE O SENIORÓW

Na wyjątkowo szeroką skalę w ostatnim czasie w gminie Strumień zakrojone są działania ukierunkowane na wsparcie oraz aktywizację osób starszych. Dzięki pieniądzom, jakie pozyskał samorząd, udało się pomóc seniorom na wielu płaszczyznach. W październiku 2022 r. podsumowany został projekt „Usługi społeczne w gminie Strumień”, realizowany od marca 2021 roku. Jego pełny koszt zamknął się w kwocie 1 814 266, 80 zł. Choć realizacja projektu dobiegła końca, jego efekty pozostaną na długo. Projekt stanowił bowiem istotną innowację w polityce senioralnej na terenie gminy Strumień, dostarczając przy tym szeregu doświadczeń i wskazówek dla przyszłych działań na rzecz wsparcia seniorów i osób niepełnosprawnych.

Od października w gminie realizowany był kolejny projekt „Wystarczy chcieć! - zwiększenie uczestnictwa osób starszych w życiu społecznym”. Nie jest to jedyna forma wsparcia. Niepełnosprawni mieszkańcy z gminy mogą korzystać z pomocy asystenta osobistego osoby niepełnosprawnej w ramach programu pn. "Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej".  W 2022 roku na realizację programu uzyskano ponad 89 tys. zł. To nie wszystko, w październiku Burmistrz Strumienia Anna Grygierek podpisała umowę o powierzenie grantu w wysokości 1 558 200 zł na rozwój usług społecznych. Tym samym Gmina Strumień znalazła się w gronie 20 samorządów w Polsce, które realizują program pilotażowy w ramach projektu „Opracowanie i pilotażowe wdrożenie mechanizmów i planów deinstytucjonalizacji usług społecznych”.

Podpisanie umowy o powierzenie grantu "Krok ku samodzielności"

 

Realizacja wszystkich wspomnianych projektów możliwa jest dzięki zaangażowaniu i współpracy m.in. Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury, Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej,  Domu Pomocy Społecznej, Stowarzyszenia Form Artystycznych SFART.

 

DZIAŁANIA BIBLIOTEKI

Miejska Biblioteka Publiczna w Strumieniu zrealizowała w minionym roku projekt w ramach programu „Promocja Czytelnictwa”, dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pt.: „Do biblioteki jeden krok – podróże z książką do miejsc bliskich i na koniec świata”. Dzięki niemu jesień obfitowała w nieodpłatne atrakcje, z których skorzystało wiele osób w różnym wieku.

Realizacja projektu w bibliotece

 

DZIAŁANIA EMGOKU

W minionym roku w ramach projektu „Generalnie Lokalnie – odkrywanie i rozwijanie potencjału i kapitału kulturowego wśród mieszkańców gminy Strumień” przy wsparciu Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury zrealizowano kilka ciekawych inicjatyw zaproponowanych przez mieszkańców. W ramach projektu powstał m.in. pierwszy w gminie historyczny mural, utrwalono piękne zakątki Zbytkowa, ukazano talenty mieszkańców gminy Strumień, powstał dyskusyjny klub filmowy, zrealizowano warsztaty artystyczne, powstał spektakl autorstwa uczniów.  Ważną rolę w realizacji zadania odegrało opracowanie i przeprowadzenie diagnozy społecznej w zakresie niematerialnych potrzeb mieszkańców dotycząca ich zadowolenia z życia oraz funkcjonowania w lokalnym społeczeństwie. Zadanie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury Dom Kultury+ Inicjatywy lokalne. Edycja 2022.

Realizacja projektów

 

 

 

 

 

 

 Dodał: AB
 
Prace nad Strategią Rozwoju Gminy Strumień na lata 2023-2030+Prace nad Strategią Rozwoju Gminy Strumień na lata 2023-2030+ Program czyste powietrzeJakość powietrza


Gminny portal MapowyGminny portal Mapowy Jakość powietrza - strona zostanie otwarta na nowej karcieJakość powietrza Pomoc dla ukrainyPomoc dla ukrainy Cyfrowa GminaCyfrowa Gmina Elektroniczna administracja Gminy Strumień - strona zostanie otwarta na nowej karcieElektroniczna administracja Gminy Strumień Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Strumieniu - strona zostanie otwarta na nowej karcieMiejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Strumieniu
biblioteka w strumieniu - strona zostanie otwarta na nowej karciemapa Sport w strumieniu - strona zostanie otwarta na nowej karcieSport w Strumieniu

Kalendarz

Przejdź do wersji tekstowej kalendarium imprez
luty 2024
PN WT ŚR CZ PT SB ND
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29      

Lista dni w które odbywają się imprezy w miesiącu: luty

2024/02/13 2024/02/21 2024/02/29
galeriagaleria zdjęć

Współpracujemy

lokalna grupa działania cieszyńska kraina stowarzyszenie rozwoju i wspolpracy regionalnej śląski związek gmin i powiatów związek gmin wiejskich rzeczpospolitej polskiej związek miast polskich lokalna grupa rybactwa zabi kraj fundacja zdrowia slaska cieszynskiego hufiec ziemii cieszynskiej polska sieć odnowy o rozwoju wsi