2014-10-22
"Po drugiej stronie lustra"- wspólna wycieczka
W dniu 11.10.2014r. o godz. 9.30 uczestnicy projektu zebrali się przed budynkiem szkoły, aby, po przedstawieniu regulaminu wycieczki, wyjechać do Cieszyna, gdzie o godz. 10.00 nastąpiło spotkanie przed Pomnikiem Poległych Legionistów z czeskim partnerem projektu Po drugiej stronie lustra. Po wykonaniu pamiątkowego zdjęcia, rozpoczynającego wędrówkę śladami zabytków Cieszyna, dzieci zostały podzielone na dwie grupy. Grupa polska udała się do Muzeum Drukarstwa, natomiast grupa czeska wraz z przewodnikiem poszła obejrzeć zabytkowe Wzgórze Zamkowe, Wieżę Piastowską, Studnię Trzech Braci, Cieszyńską Madonnę na Starym Targu oraz Zabytkowy Rynek z fontanną św. Floriana. Podział na dwie grupy wynikał z organizacji zajęć grupy polskojęzycznej i czeskojęzycznej. Największe wrażenie wywarła na młodzieży panorama Cieszyna widziana z Wieży Piastowskiej. Tam przewodnik wskazał uczniom najważniejsze zabytki miasta, jak również okoliczne szczyty Beskidu Śląskiego.
O godz. 12.00 nastąpiła zmiana programu zwiedzana – grupa czeska udała się do Muzeum Drukarstwa, gdzie brali udział w warsztatach drukarskich i oglądali maszyny drukarskie, poznając w ten sposób historię książki na Śląsku Cieszyńskim. Obejrzeli jedyne w Polsce muzeum z czynnymi maszynami drukarskimi. W czasie warsztatów wykonali w techniką linorytu własny znak i odbili go za pomocą farby drukarskiej i specjalnie przygotowanej maszyny służącej do odciskania znaków z matrycy. Swoje prace wraz z pamiątkowymi zakładkami z logo cieszyńskiej drukarni mogli zabrać ze sobą do domów.
O godz. 13.45 obie grupy – polska i czeska zebrały się na rynku, by wspólnie udać się do mieszczącej się na ul. Ks. Świeżego jadłodajni Kuchnia Babci Milki. Tam w miłej atmosferze uczestnicy projektu zjedli obiad i odpoczęli.
Kolejnym etapem działań projektowych był quiz sprawdzający zdobytą wiedzę podczas zwiedzania Cieszyna. W Parku Pokoju, na odrestaurowanej estradzie dla orkiestry, dzieci zostały podzielone za pomocą kolorowych cukierków na 8 grup polsko- czeskich, na czele których stanęli opiekunowie. Koordynatorzy projektu – Anna Palowska i Justyna Konieczny wyjaśniły zasady quizu. Każda grupa otrzymała w kopercie 3 zadania: puzzle ze znanym zabytkiem Cieszyna, słowniczek polsko – czeski ( połączenie polskich i czeskich wyrazów i wyrażeń oznaczających to samo hasło) oraz ułożenie scenki rozmowy czeskiego turysty z mieszkańcem Cieszyna. Dzieci świetnie sobie poradziły z przygotowanymi zadaniami i zaprezentowały scenki podczas podsumowania quizu. W czasie tej części realizacji projektu gościem obserwującym zmagania uczestników wycieczki był Bogdan Kasperek – sekretarz Euroregionu ,,Śląsk Cieszyński.
Aby uspokoić emocje wynikające z rywalizacji, organizatorzy zaplanowali kolejny punkt programu - spacer wzdłuż Olzy na Most Sportowy, będący symbolicznym elementem łączącym Cieszyn z Czeskim Cieszynem, bowiem został on wykonany w ramach Projekt współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej. Wspaniała pogoda sprzyjała konwersacjom i zdjęciom zrobionym na moście. Obie grupy pożegnały się o godz. 17.00, by pozostawić dzieciom czas wolny do godz. 18.00 na zakup pamiątek i wykonanie wspólnych zdjęć.
O godz. 18.00 uczestnicy Projektu wyjechali do Pruchnej, gdzie o godz. 18.45 rozeszli się do domów.
W wyjeździe brali udział - koordynator projektu Justyna Konieczny, Dyrektor Zespołu Szkół w Pruchnej Mariusz Mendrok. Opiekunami grup byli: Magdalena Penkala, Małgorzata Pocha, Joanna Spandel i Sylwia Kajstura.
Pozostałe aktualności:
-
Szkolenie dla przedsiębiorców
2025-01-13 -
Statystyczne podsumowanie roku 2024
2025-01-10