2014-11-14
"Po drugiej stronie lustra"- ostatnie spotkanie
W dniu 8 listopada 2014 r. odbyło się ostatnie spotkanie w ramach projektu" Po drugiej stronie lustra- zwyczaje, tradycje i różnice kulturowe po obu stronach Olzy". Wraz z partnerami z Havierzowa uczniowie Zespołu Szkół w Pruchnej wybrali się na wycieczkę do Ostrawy.
Około godziny 10 grupa dotarła na miejsce pod Kopalnię Michała w Ostrawie (Důl Michal).
Zanim rozpoczęli zwiedzanie tego niezwykle cennego dla Czechów obiektu przemysłowego, obecnie zamienionego w obiekt muzealny, uczniowie z Pruchnej przywitali się z przybyłymi z Havierzowa uczestnikami projektu. Począwszy od wejścia do kopalni przez okienko portiera, gdzie następował pobór tzw. "marki" -metalowej plakietki z numerem przypisanym danemu górnikowi, różniącej się kształtem w zależności od zmiany, na którą szedł górnik. Grupa zwiedziła szatnię łańcuszkową, łaźnię, cechownię, lampownię, dalej most łączący z nadszybiem, skąd zjeżdżano do kopalni. Ponadto poznała najważniejsze urządzenia w kopalni: maszynownię, kompresorownię i dyspozytornię.
W kotłowni zobaczyć mogli działającą maszynę parową z 1893 roku wykonaną przez ostrawską firmę Elbertzhagen & Glasner. Po naoliwieniu maszyny pracownik muzeum wprowadził ją w ruch i pokazał jak produkuje ona prąd elektryczny. Zwiedzane zakończono pożegnaniem z przewodnikami każdej grupy. Dalszą część wycieczki dotyczyła zwiedzania muzeum Świat Małej Techniki. Interaktywna ekspozycja przybliża rozwój wynalazków technicznych od maszyny parowej aż do superinteligentnych komputerów. Po muzeum wycieczka poruszała się w kilkuosobowych grupach, które zapoznawały się z interesującą je ekspozycją: świata przyrody, świata wiedzy i odkryć oraz świata cywilizacji. Świat przyrody podzielony został na 11 części: oazę duszy, oazę człowieka, oazę drzewa, oazę pożywienia, oazę energii, oazę siły i ruchu, oazę miejsce, oazę światła, oazę żelaza i oazę elektryczności. W świecie wiedzy i odkryć znalazły się: medyczne technologie, użycie nowych materiałów, laboratorium życia, ciekawostki ze świata matematyki i fizyki oraz nano i mikro eksponaty. W świecie cywilizacji poruszaliśmy się, zwiedzając trzy części tematyczne: "Mój dzień", "Ostrawa w spirali czasu" oraz "Kąt widzenia". Zobaczyć można było proces wytwarzania energii elektrycznej i zasadę funkcjonowania ogniwa Volty. Uczniowie mogli na sobie przetestować działanie tomografa komputerowego, zobaczyć jak działają na siebie fale interferencyjne, jak wpływa podgrzewanie na bimetale, sterować procesem fotosyntezy czy przetestować zmianę tętna krwi po wysiłku fizycznym. Na każdym kroku czekało dużo ciekawej zabawy.
W ramach wizyty w tym muzeum grupa obejrzała film w technologii 3 D pt.: "Titáni doby ledové" (Tytani epoki lodowcowej).
Na zakończenie wizyty w muzeum uczniowie z Pruchnej zrobili sobie wspólne zdjęcie z czeskimi kolegami i pożegnali się z nimi, licząc na dalszą współpracę.
Pozostałe aktualności:
-
Uwaga! 31 grudnia – kasa nieczynna
2024-12-27 -
Życzenia Świąteczne
2024-12-23 -
Gala Noworoczna – BROADWAY
2024-12-20 -
Zmiana pracy PSZOK w grudniu
2024-12-17