Gmina Strumień - oficjalna strona

Urząd Gminy Strumień

2015-03-11

wyświetleń: 6913

Ogólnopolski Kongres XXV-lecia Samorządu Terytorialnego

W Poznaniu odbył się Ogólnopolski Kongres XXV-lecia Samorządu Terytorialnego. Wzięli w nim udział Starosta Cieszyński – Janusz Król, Burmistrz Strumienia Anna Grygierek, wójt gminy Istebna – Henryk Gazurek i wójt gminy Goleszów – Krzysztof Glajcar.

Honorowy patron Kongresu, prezydent Bronisław Komorowski przypominając jak bardzo w ostatnich 25 latach zmieniły się polskie miasta, miasteczka  i wsie, powiedział, że samorząd jest źródłem sukcesów w wolnej Polsce. Dlatego też Kongres był jednym z głównych obchodów 25-lecia samorządności. Spotkanie było również okazją do rozmów o problemach polskiego samorządu i wyzwaniach, które towarzyszą samorządowi w kolejnym rozdaniu środków europejskich.

Jako najważniejszy problem, z którym dziś, po 25 latach od reaktywacji, muszą radzić sobie samorządy w Polsce wskazano źródła finansowania. Prof. Jerzy Buzek odkreślił, że potrzebna jest rzetelna dyskusja nad nowym systemem finansów publicznych. Na kolejnych miejscach wśród pilnych spraw do rozwiązania wymienił dalszą decentralizację finansów publicznych oraz kwestię stanu zagospodarowania przestrzennego oraz bardziej swobodnego prowadzenia przez samorządy działalności w opiece społecznej czy przeciwdziałaniu bezrobociu. Zachęcał też do zmiany podejścia do środków unijnych i takiego tworzenia programów i projektów, by otwierały one możliwości rozwojowe na czasy, gdy pieniądze z Unii Europejskiej nie będą płynąć już tak szerokim strumieniem.

O możliwościach wykorzystania funduszy unijnych w nowej perspektywie finansowania mówiła również premier Ewa Kopacz. – W nowej perspektywie do samorządów trafi ponad 130 miliardów. Ufam wam do końca i wierzę, że to będą dobrze wydane pieniądze – mówiła Ewa Kopacz. Podziękowała również samorządowcom za ich pracę, która jest służbą oraz za to, jak bardzo sprawdzili się wydając pieniądze z poprzedniej perspektywy finansowej.

Kongres był wspólnym przedsięwzięciem sześciu ogólnopolskich organizacji samorządowych, tworzących Stronę Samorządową Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego - Unii Metropolii Polskich, Unii Miasteczek Polskich, Związku Gmin Wiejskich RP, Związku Miast Polskich, Związku Powiatów Polskich oraz Związku Województw RP. Kongres połączony był z obradami Walnych Zgromadzeń Organizacji. Wzięło w nim udział ponad 1300 samorządowców i gości: wójtowie, burmistrzowie, prezydenci miast, starostowie, marszałkowie, przedstawiciele samorządów oraz władz centralnych i parlamentu.

źródło:www.zmp.poznan.pl
 Dodał: DK
 
Pomoc dla ukrainyPomoc dla ukrainy


Gminny portal MapowyGminny portal Mapowy Jakość powietrza - strona zostanie otwarta na nowej karcieJakość powietrza Program czyste powietrzeJakość powietrza Cyfrowa GminaCyfrowa Gmina Elektroniczna administracja Gminy Strumień - strona zostanie otwarta na nowej karcieElektroniczna administracja Gminy Strumień Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Strumieniu - strona zostanie otwarta na nowej karcieMiejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Strumieniu
biblioteka w strumieniu - strona zostanie otwarta na nowej karciemapa Sport w strumieniu - strona zostanie otwarta na nowej karcieSport w Strumieniu

Kalendarz

Przejdź do wersji tekstowej kalendarium imprez
wrzesień 2022
PN WT ŚR CZ PT SB ND
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30    

Lista dni w które odbywają się imprezy w miesiącu: wrzesień

2022/09/1 2022/09/4 2022/09/15 2022/09/18 2022/09/19 2022/09/23 2022/09/26 2022/09/28 2022/09/29
galeriagaleria zdjęć

Współpracujemy

lokalna grupa działania cieszyńska kraina stowarzyszenie rozwoju i wspolpracy regionalnej śląski związek gmin i powiatów związek gmin wiejskich rzeczpospolitej polskiej związek miast polskich lokalna grupa rybactwa zabi kraj fundacja zdrowia slaska cieszynskiego hufiec ziemii cieszynskiej polska sieć odnowy o rozwoju wsi