Gmina Strumień - oficjalna strona

Urząd Gminy Strumień

2023-03-16

wyświetleń: 210

Odnaleziono Statut Straży Ogniowej w Zbytkowie z 1905 r.

Podczas tegorocznego walnego zebrania zbytkowskiej Ochotniczej Straży Pożarnej miał miejsce szczególny akcent. Przedstawiciele Stowarzyszenia Miłośników Zbytkowa w obecności Burmistrz Strumienia Anny Grygierek i Przewodniczącego Rady Miejskiej Czesława Grenia przekazali na ręce Prezesa OSP druha Marka Omozika, kopię odnalezionego Statutu i Regulamin Służby Ochotniczej Straży Ogniowej sprzed 118 lat.

Oryginał tego historycznego dokumentu znajduje się w Archiwum w Opawie pod sygnaturą Zemský archiv v Opavě, Zemská vláda slezská Opava, karton 1396, sygn. 12162/1905.

 

Statut jest dokumentem sporządzonym w języku niemieckim, pismem ręcznym, opatrzony podpisami, pieczęciami i opłacony w formie znaczka skarbowego. Przy wsparciu finansowym gminy Strumień statut został w minionym roku przetłumaczony przez dr Rafała Obetkona.

Dokument obejmuje 43 paragrafy dotyczące celów Stowarzyszenia, jego struktury, praw i obowiązków członków, finansowania oraz wielu innych szczegółowych aspektów.

Archiwa ciągle skrywają wiele niespodzianek czekających na odkrycie lub raczej na odkurzenie. Do momentu zlokalizowania przez Stowarzyszenie Miłośników Zbytkowa Statutu zbytkowskiej Straży Ogniowej z 1905 r., lokalna społeczność, a przede wszystkim druhowie z OSP żywili przekonanie o 86 letniej historii zbytkowskiego pożarnictwa. Pozyskana kopia dokumentu z początku XX w., wydłuża tę historię o 32 lata. Samo odkrycie dokumentu nie przesądza jednak o fakcie założenia przed 118 laty jednostki czy też drużyny.

W tej kwestii pojawiają się pytania i wątpliwości. Argumenty kryją zbiory Archiwum Państwowego oddział w Bielsku – Białej, zawierające m. in. dokumenty o charakterze statystycznym. Wg wykazów zbytkowska jednostka liczyła w 1914 r., 24 ochotników, natomiast rok wcześniej 22 mężczyzn.

     Zachęcamy do zapoznania się ze streszczeniem dostępnym na stronie https://solectwozbytkow.pl/od-przeszlosci-do-terazniejszosci/

     Ponad stuletnia historia pożarnictwa w Zbytkowie daje podstawę do stwierdzenia, że współczesna Straż Pożarna jest taka sama, w sensie ciągłości celów i zadań, jak ta sprzed ponad wieku. Nie może być jednak taka sama, ze względu na zmieniające się na przestrzeni lat uwarunkowania społeczno – kulturowe, kształtujące świat bliższy i dalszy. Jedno jest pewne, zbytkowscy strażacy godnie kontynuują ideę, która zawitała do Zbytkowa przed 118 laty.

 

Źródło: www.solectwozbytkow.pl

 Dodał: AB
 
Preferencyjny zakup węglaPreferencyjny zakup węgla Pomoc dla ukrainyPomoc dla ukrainy


Gminny portal MapowyGminny portal Mapowy Jakość powietrza - strona zostanie otwarta na nowej karcieJakość powietrza Program czyste powietrzeJakość powietrza Cyfrowa GminaCyfrowa Gmina Elektroniczna administracja Gminy Strumień - strona zostanie otwarta na nowej karcieElektroniczna administracja Gminy Strumień Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Strumieniu - strona zostanie otwarta na nowej karcieMiejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Strumieniu
biblioteka w strumieniu - strona zostanie otwarta na nowej karciemapa Sport w strumieniu - strona zostanie otwarta na nowej karcieSport w Strumieniu

Kalendarz

Przejdź do wersji tekstowej kalendarium imprez
marzec 2023
PN WT ŚR CZ PT SB ND
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    

Lista dni w które odbywają się imprezy w miesiącu: marzec

2023/03/7 2023/03/24
galeriagaleria zdjęć

Współpracujemy

lokalna grupa działania cieszyńska kraina stowarzyszenie rozwoju i wspolpracy regionalnej śląski związek gmin i powiatów związek gmin wiejskich rzeczpospolitej polskiej związek miast polskich lokalna grupa rybactwa zabi kraj fundacja zdrowia slaska cieszynskiego hufiec ziemii cieszynskiej polska sieć odnowy o rozwoju wsi