Gmina Strumień - oficjalna strona

Urząd Gminy Strumień

2015-03-13

wyświetleń: 9673

Odbyło się zebranie sprawozdawcze „Lutni”


W ubiegłą sobotę w w siedzibie "Lutni" przy Miejsko- Gminnym Ośrodku Kultury w Strumieniu odbyło się walne zebranie sprawozdawcze Towarzystwa Śpiewaczego LUTNIA  im. Jana Orszulika w Strumieniu. W spotkaniu uczestniczyli zaproszeni goście: Burmistrz Strumienia Anna Grygierek, Radna Rady Miejskiej Maria Krutyła, Dyrektor Miejsko- Gminnego Ośrodka Kultury Bogusław Żydek, Dagmara i Mariusz Gruszkowie. Ponadto w spotkaniu udział wzięłi członkowie Honorowi, Wspierający i Czynni.
Po oficjalnym powitaniu wszystkich zgromadzonych, sprawozdanie z działalności artystycznej chóru przedstawiła Barbara  Garus- Wyleżuch - dyrygentka, natomiast sprawozdanie z działalności Towarzystwa Sławomir Parchański – Prezes.

W 2014 roku do chóru  „Lutnia” należało 29 osób, w tym 7 sopranów, 10 altów,  6 tenorów i 6 basów.  „Lutnia” dała 4 koncerty.  Uświetniła 3 uroczystości w kościele. Zaśpiewała na 1 ślubie i 1 pogrzebie.
19 stycznia 2014r.  w Kościele pod wezwaniem Matki Bożej Szkaplerznej w Zbytkowie Chór wziął udział w XXIV Ekumenicznym i X Gminnym Koncercie Kolęd. Po raz pierwszy wydarzenie to miało charakter międzynarodowy, ponieważ do kolędowania włączył się Zespół folklorystyczny DÚHA Krasňany ze Słowacji.  Od lutego ubiegłego roku  „Lutnia” zaczęła opracowywanie nowego repertuaru rozrywkowego oraz wróciła do tzw. standardów chóralnych wykorzystywanych przy różnych okazjach koncertowych. Marzec był miesiącem przeprowadzki do nowej siedziby na ul. Młyńskiej 14. 27 kwietnia została odprawiona uroczysta Msza Święta w dniu kanonizacji Jana Pawła II, do której Chór przygotował oprawę. 19 czerwca „Lutnia” tradycyjnie zaśpiewała podczas procesji Bożego Ciała w Strumieniu. Przy współpracy z Miejsko-Gminnym Ośrodkiem Kultury przygotowano nagłośnienie i zadaszenie. Utwory rozrywkowe po raz pierwszy zostały zaprezentowane na II Festiwalu Róż.  14 września „Lutnia” zaśpiewała na Dożynkach Gminnych w Zbytkowie. Tydzień później chórzyści ćwiczyli śpiew na warsztatach w Zakopaniem.  Głównym priorytetem pracy z zespołem w 2014 roku było doskonalenie emisji głosu, rozjaśnienie barwy oraz wyprowadzenie samogłosek „do przodu”.17 października „Lutnia” wystąpiła w koncercie galowym z okazji 25-lecia Związku Górnośląskiego w Suszcu.  Miesiąc później – 11 listopada – dopingowaliśmy panu  Krzysztofowi Wójtowiczowi w niecodziennej chwili  - dekorowaniu Złotą Cieszynianką (najwyższym odznaczeniem w powiecie cieszyńskim).  W okolicy wspomnienia Św. Cecylii – 23 listopada – została odprawiona Msza Św. w intencji Chóru „Lutnia” i „Canzonetta”. W listopadzie powstał Kwartet Męski Towarzystwa Śpiewaczego „Lutnia”.  7 grudnia „Lutnia” zaśpiewała na koncercie w ramach I Festiwalu Muzyki Sakralnej w Nysie. W grudniu miała miejsce premiera klipu promocyjnego pt. „Czas na Lutnię”.
 

W roku 2014 Towarzystwo zakończyło realizację projektu: Dobre wnętrze-dobry dźwięk - wyposażenie siedziby TOWARZYSTWA ŚPIEWACZEGO LUTNIA IM. JAN ORSZULIKA W STRUMIENIU szansą na poprawę warunków muzycznego rozwoju.
Zakupiono: krzesła, stoły, kanapy, sprzęt kina domowego, oświetlenie; wyposażenie kuchni: naczynia, sztućce, warnik, termosy oraz wyposażenie archiwum: teczki, segregatory.
Całkowita kwota projektu: 19 326,30 zł
Wartość dofinansowania: 15 140,98 zł
Ponadto 18 sierpnia 2014 roku Towarzystwo złożyło wniosek o dofinansowanie wydania monografii Lutni. Projekt znalazł się na 1. miejscu listy rezerwowej i, niestety, nie uzyskał dofinansowania.
Projektem na wydanie monografii Lutnia podsumowała swoją przygodę ze środkami pozyskanymi w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich dotowanych ze środków Urzędu Marszałkowskiego w Katowicach. W ramach perspektywy finansowej 2009-2014 Towarzystwo zrealizowało 3 projekty na łączną kwotę 61 338,22 zł, dofinansowanie wynosiło 47 029,53 zł, a wkład własny Towarzystwa
14 308,69 zł.

Miłym akcentem na zakończenie spotkania był koncert w wykonaniu Kwartetu Męskiego- panowie najpierw zaśpiewali, a następnie obdarowali Panie kwiatami z okazji ich święta.

Zdjęcia: Marcin Wyleżuch i Krzysztof Puda
 Dodał: AMŻ
 
Prace nad Strategią Rozwoju Gminy Strumień na lata 2023-2030+Prace nad Strategią Rozwoju Gminy Strumień na lata 2023-2030+ Program czyste powietrzeJakość powietrza


Gminny portal MapowyGminny portal Mapowy Jakość powietrza - strona zostanie otwarta na nowej karcieJakość powietrza Pomoc dla ukrainyPomoc dla ukrainy Cyfrowa GminaCyfrowa Gmina Elektroniczna administracja Gminy Strumień - strona zostanie otwarta na nowej karcieElektroniczna administracja Gminy Strumień Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Strumieniu - strona zostanie otwarta na nowej karcieMiejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Strumieniu
biblioteka w strumieniu - strona zostanie otwarta na nowej karciemapa Sport w strumieniu - strona zostanie otwarta na nowej karcieSport w Strumieniu

Współpracujemy

lokalna grupa działania cieszyńska kraina stowarzyszenie rozwoju i wspolpracy regionalnej śląski związek gmin i powiatów związek gmin wiejskich rzeczpospolitej polskiej związek miast polskich lokalna grupa rybactwa zabi kraj fundacja zdrowia slaska cieszynskiego hufiec ziemii cieszynskiej polska sieć odnowy o rozwoju wsi