2016-11-01
Obchodzili 110 urodziny Emilii Michalskiej
Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Pruchna zorganizowało w sobotę 29 października uroczyste spotkanie z okazji 110 urodzin Emilii Michalskiej. W Gminnym Centrum Integracji Wsi spotkała się najbliższa rodzina artystki m.in. Pani Anna Nowakowska – córka, Pan Marian Michalski - syn, jej sympatycy , a także zaproszeni goście m.in. Burmistrz Strumienia Anna Grygierek i Przewodniczący Rady Miejskiej Czesław Greń.
Pani Emilia Michalska żyła w Pruchnej. Była wszechstronną artystką , w swojej twórczości potwierdzała trwałość ludowej tradycji, dbała o to aby historia o regionie była ciągle żywa, propagowała gwarę Śląska Cieszyńskiego. Pisała wiersze, ballady, bajki ludowe, pastorałki , gawędy , opowiadania i utwory sceniczne. Swoją postawą inspirowała innych. Działała w różnych organizacjach społecznych i kulturalnych. Aktywnie udzielała się w miejscowym Kole Gospodyń Wiejskich, gdzie przez wiele lat była przewodniczącą. Do dziś Panie z KGW Pruchna szczycą się własnym hymnem, którego autorką jest Emilia Michalska. Za swoje prace otrzymała liczne nagrody i wyróżnienia m.in. Złoty Krzyż Zasługi. Zmarła 24.10.1997r. Została pochowana w swojej ukochanej Pruchnej.
O tym, że pamięć o niej jest nadal żywa można przekonać się odwiedzając Izbę Regionalną im. Emilii Michalskiej w Pruchnej. Prezentowana w niej ekspozycja składa się z pamiątek, obrazów olejnych i malowanych na szkle, tomików wierszy, wycinanek i wyklejanek oraz rzeczy osobistych poetki-malarki. Pieczę nad Izbą sprawuje Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Pruchna.
Mieszkańcy Pruchnej, wzorem Emilii Michalskiej starają się podtrzymywać lokalne tradycje i przekazywać je młodemu pokoleniu. Podczas sobotniego spotkania w Gminnym Centrum Integracji Wsi swoim dorobkiem mógł pochwalić się Zespół Szkół w Pruchnej, gdzie m.in. organizowany jest coroczny konkurs gwarowy „Rzóndzymy po naszymu”. Wszystkim zebranym zaprezentowali się laureaci tegorocznej edycji. Na scenie Pani Joanna Piechaczek i Pani Mariola Domagała na przykładzie uszytych własnoręcznie strojów omówiły z jakich elementów składa się damski i męski strój cieszyński. Poezję przedstawiły również Pani Anna Glac, Pani Teresa Grzybek i Pani Maria Madziar. Wspólnie odśpiewano pieśń do Św. Anny, a także hymn KGW autorstwa Emilii Michalskiej.
Jednym z ważnych punktów spotkania było podsumowanie konkursu „Wycinanka ludowa i nie tylko ludowa”, który cieszył się niezwykle dużym zainteresowaniem, a do organizatorów wpłynęły łącznie 93 prace. Jury konkursu w składzie: P. Teresa Pryczek, P. Joanna Piechaczek, P. Anna Glac wyłoniło laureatów.
Wyniki konkursu:
Kategoria – DZIECI PRZEDSZKOLNE
I miejsce Bartłomiej Gabryś, Bruno Pająk – Niepubliczne Przedszkole „Kubusiowa Kraina”
II miejsce Joanna Wysocka – Publiczne Przedszkole Pruchna
III miejsce Marcelina Zochorek – Publiczne Przedszkole Zabłocie
Wyróżnienia: Magdalena Gabzdyl , Bartosz Miskiewicz – Przedszkole Publiczne w Pruchnej , Hanna Majewska, Malwina Szweblik, Maja Kubicius - Niepubliczne Przedszkole „Kubusiowa Kraina”.
Kategoria Szkoły Podstawowe
I miejsce Natalia Stawowska – SP Strumień
II miejsce Norbert Gaszczyk – SP Strumień
III miejsce Julia Kornasińska – SP Strumień
Wyróżnienia: Maja Hoffman , Hanna Srokosz- SP Strumień, Kamil Chraścina, Bartek Maly – SP Drogomyśl
Kategoria MŁODZIEŻ GIMNAZJALNA
I miejsce Weronika Czakon – Gimnazjum Pruchna
II miejsce Judyta Grzywa – Gimnazjum Pruchna
III miejsce Kinga Byrtus – Dom Dziecka Cieszyn
Wyróżnienia: Natalia Łabudek, Wiktoria Duda, Gabriela Danel – Gimnazjum Pruchna, Jakub Czyż – Gimnazjum Drogomyśl.
Kategoria DOROŚLI
Wyróżnienie : P. Justyna Krzysiek
Wieczór z Emilią Michalską zakończyła projekcja filmu z roku 1991. „Wizyta u Pani Emilii Michalskiej”, w którym artystka opowiedziała o swojej twórczości i swoim prostym, ale jakże bogatym życiu.
Pozostałe aktualności:
-
Nowy harmonogram odbioru śmieci
2024-12-30 -
Uwaga! 31 grudnia – kasa nieczynna
2024-12-27