2016-02-07
Nowe przepisy dotyczące usuwania drzew
Na podstawie obwodu pnia drzewa można sprawdzić czy do jego usunięcia wymagane jest zezwolenie. Ponadto zniesiono obowiązek uzyskania zezwolenia na usuwanie krzewów z ogrodów przydomowych oraz powalonych i złamanych przez wiatr.
W wyniku nowelizacji ustawy zostały określone wielkości obwodów pni drzew (a nie jak dotychczas ich wiek), które podlegają obowiązkowi uzyskania zezwolenia. W ten sposób każda osoba będzie mogła sprawdzić, czy konieczne jest zezwolenie na usunięcie drzewa. Obowiązkowi uzyskania zezwolenia nie będzie podlegać usuwanie drzew, których obwód pnia na wysokości 5 cm od podłoża nie przekracza
a) 35 cm – w przypadku topoli, wierzb, kasztanowca zwyczajnego, klonu jesionolistnego, klonu srebrzystego, robinii akacjowej oraz platanu klonolistnego,
b) 25 cm – w przypadku pozostałych gatunków drzew.
W celu uproszczenia systemu ochrony zadrzewień zniesiono także obowiązek uzyskania zezwolenia na usuwanie krzewów na terenie pokrytych roślinnością pełniącą funkcje ozdobne. Drzew lub krzewów stanowiących złomy lub wywroty usuwanych przez jednostki ochrony przeciwpożarowej. Inne podmioty lub osoby po przeprowadzeniu oględzin przez organ właściwy do wydania zezwolenia potwierdzającego, że drzewo lub krzew stanowią złom lub wywrot.
Rozwiązano również zagadnienie niewłaściwe prowadzonej pielęgnacji koron drzew, czyli ogławiania (pozbawiania drzew koron), która niszczy drzewa. Zgodnie z nowymi przepisami usunięcie powyżej 30% korony będzie podlegało karze za uszkodzenie drzewa w wysokości 60% opłaty za usunięcie drzewa, a usunięcie powyżej 50% korony będzie uznawane jako zniszczenie drzewa, za co kara wyniesie 2-krotność opłaty. Wobec powyższego informuję, że opracowano nowy wzór wniosku o wydanie zezwolenia na usunięcie drzew lub krzewów z terenu nieruchomości, który można pobrać ze strony internetowej Biuletynu Informacji Publicznej.
Pozostałe aktualności:
-
Nowy harmonogram odbioru śmieci
2024-12-30