2020-05-13
Nowe możliwości dla MŚP
Końcem kwietnia została uruchomiona Pożyczka Płynnościowa z Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Jest to nowy fundusz pożyczkowy - kolejne działanie, przygotowywane przez Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej oraz Bank Gospodarstwa Krajowego, w walce z pandemią i jej niepożądanym wpływem na gospodarkę.
Instytucją, która udziela tych pożyczek na terenie śląska jest Fundusz Górnośląski S.A., a szczegóły znajdziecie Państwo na stronie Funduszu: https://www.fgsa.pl/finansowanie/pozyczka-plynnosciowa-poir/
Wysokość jest ustalana indywidualnie, jednak łączna kwota Jednostkowej Pożyczki oraz łącznie wszystkich Jednostkowych Pożyczek, jaką może otrzymać jeden Ostateczny Odbiorca nie może przekraczać:
- a) dwukrotności rocznej kwoty wynagrodzeń wypłaconych przez przedsiębiorcę, włącznie z kosztami świadczeń pracowniczych oraz kosztami personelu pracującego na terenie jego przedsiębiorstwa, ale formalnie otrzymujących wynagrodzenie od podwykonawców, za rok 2019 lub za ostatni rok, za który dostępne są dane. W przypadku przedsiębiorstw utworzonych w dniu 1 stycznia 2019 r. lub po tej dacie maksymalna kwota pożyczki nie może przekroczyć rocznej kwoty wynagrodzeń szacowanej na okres pierwszych dwóch lat działalności; albo
- b) 25% łącznego obrotu przedsiębiorcy w 2019 r.; albo
- c) jeżeli Odbiorca przedstawi odpowiednie uzasadnienie i w oparciu o oświadczenie Odbiorcy o zapotrzebowaniu na płynność, kwota pożyczki może zostać zwiększona do kwoty odpowiadającej zapotrzebowaniu na płynność od dnia udzielenia pomocy przez najbliższe 18 miesięcy.
Środki z Pożyczki mogą zostać przeznaczone na wydatki bieżące, obrotowe lub inwestycyjne, w tym np.:
- a) wynagrodzenia pracowników (w tym także składowe należne ZUS, US) oraz koszty personelu pracującego na terenie firmy, ale formalnie na liście płac podwykonawców,
- b) zobowiązania publiczno-prawne Pożyczkobiorcy,
- c) spłatę zobowiązań handlowych, pokrycie kosztów użytkowania infrastruktury itp.,
- d) zatowarowanie, półprodukty itp.,
- e) wydatki niezbędne do zapewnienia ciągłości działania Pożyczkobiorcy i niepłacone na dzień 1 lutego 2020 r.
- Pożyczki finansowane są to wydatki w kwotach brutto tj. z podatkiem VAT, bez względu na to czy Pożyczkobiorca ma prawną możliwość odzyskania naliczonego podatku VAT.
- Pożyczka płynnościowa jest połączona z dotacją, która pokrywa w całości koszty oprocentowania. Oznacza to, że Pożyczkobiorca spłaca jedynie pożyczony kapitał – bez odsetek, prowizji, opłat dodatkowych.
Pozostałe korzyści:
- Półroczna karencja w spłacie – przedsiębiorca może zapłacić pierwszą ratę dopiero po pół roku od zaciągnięcia zobowiązania.
- Wakacje kredytowe – raz w roku przez dwa pierwsze lata spłaty pożyczki przedsiębiorca będzie mógł skorzystać z dwumiesięcznych wakacji kredytowych.
- Brak wymogu wkładu własnego.
- Okres spłaty do 6 lat.
- Wydatkowanie środków Pożyczki musi nastąpić w terminie do 180 dni od dnia wypłaty całkowitej kwoty Pożyczki.
Przedsiębiorcy z sektora mikro, małych i średnich (MŚP) mogą skorzystać z nowouruchomionej oferty/programu Polskiego Funduszu Rozwoju Tarcza finansowa PFR dla mikro, małych i średnich firm .
Finansowanie dla mikrofirm i MŚP opiera się na nieoprocentowanych subwencjach finansowych, dostępnych w bankach komercyjnych i spółdzielczych, które przystąpiły do programu.
Wykaz banków współpracujących oraz szczegóły dofinansowania zamieszczono na stronie: https://pfrsa.pl/tarcza-finansowa-pfr/tarcza-finansowa-pfr-dla-mmsp.html
Po spełnieniu określonych kryteriów wskazanych w dokumentacji oraz przez bank (w tym: utrzymanie działalności i utrzymanie zatrudnienia), po 12 miesiącach do 75 proc. wartości subwencji może zostać umorzone.
Co bierze się pod uwagę:
- spadek przychodów ze sprzedaży
- ilość osób zatrudnionych (do wyliczenia wsparcia bierze się również pod uwagę osoby na umowach cywilno-prawnych)
Maksymalne kwoty dostępnych Subwencji dla przedsiębiorców określają tabele, zawarte w Regulaminie ubiegania się o udział w programie rządowym "Tarcza Finansowa Polskiego Funduszu Rozwoju dla Małych i Średnich Firm" :
Środki z Subwencji Finansowej mogą zostać przeznaczone przez Beneficjenta wyłącznie na:
⁻ pokrycie kosztów prowadzonej działalności gospodarczej, w tym wynagrodzeń Pracowników,
⁻ kosztów zakupu towarów i materiałów, kosztów usług obcych, bieżących kosztów obsługi finansowania zewnętrznego,
⁻ kosztów najmu (lub innych umów o podobnym charakterze) nieruchomości wykorzystywanych do prowadzenia działalności gospodarczej,
⁻ wszelkich należności o charakterze publicznoprawnym,
⁻ zakupu urządzeń i innych środków trwałych niezbędnych do prowadzenia działalności gospodarczej, jednakże z wyłączeniem przeznaczenia tych środków na nabycie (przejęcie) w sposób bezpośredni lub pośredni innego podmiotu;
Warto również śledzić aktualności zamieszczane na stronie https://dlagospodarki.slaskie.pl/ , gdzie przedstawione są dodatkowe możliwości adresowane do mikro, małych i średnich firm z województwa śląskiego.
Pozostałe aktualności:
-
Zmiana pracy PSZOK w grudniu
2024-12-17 -
Odbiór BIOODPADÓW w Strumieniu
2024-12-13 -
Magia Mikołajek w Gminie Strumień
2024-12-12 -
OGŁOSZENIE O SESJI
2024-12-11 -
Informacja z PT KRUS w Cieszynie
2024-12-11 -
Wernisaż wystawy „Smacznego” – za nami!
2024-12-10