Gmina Strumień - oficjalna strona

Urząd Gminy Strumień

2021-10-26

wyświetleń: 1991

Nowa pracownia przyrodnicza w Drogomyślu otwarta

Nowa pracownia przyrodnicza wyposażona na miarę XXI wieku już oficjalnie działa w drogomyskiej Szkole Podstawowej. W minionym tygodniu w obecności Pani Marzeny Machałek wiceminister edukacji i nauki dokonano symbolicznego przecięcia wstęgi. To jeden z widocznych efektów realizacji projektu pn. „ Rozwój przez edukację w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Drogomyślu”.  

 

Za sprawą realizowanego projektu w drogomyskiej placówce rozpoczął się czas kreatywności, eksperymentu, doświadczania szkoły w innym wydaniu. Szkoły, która staje się przestrzenią pasjonującej przygody z nauką. Oddana „w ręce” młodzieży nowa pracownia wyposażona jest m.in. w tablicę interaktywną, nowe laptopy, robot przeznaczony do nauki programowania i zestaw kreatywny pozwalający zbudować osobistego robota. Do dyspozycji uczniów z Drogomyśla jest profesjonalny teleskop, dzięki któremu można prowadzić obserwacje kraterów Księżyca i detali na niektórych planetach. Oprócz tego placówka może poszczycić się trójokularowym mikroskopem cyfrowym Levenhuk z kamerą, mikroskopami stereoskopowymi wyposażona jest w sprzęt i rozmaite pomoce naukowe, z pomocą których uczniowie będą mogli osobiście badać mikroświat i poznawać tajniki przyrody, mając do dyspozycji setki biologicznych preparatów mikroskopowych. To tylko niektóre z zakupów pozwalające zarówno uczniom jak i nauczycielom na rozwinięcie skrzydeł.

 

W uroczystym otwarciu nowej pracowni uczestniczyli m.in. wiceminister edukacji i nauki Marzena Machałek, Pełnomocnik Rządu do spraw wspierania wychowawczej funkcji szkoły i placówki, edukacji włączającej oraz kształcenia zawodowego, Śląski Kurator Oświaty Urszula Bauer, Burmistrz Strumienia Anna Grygierek, Przewodniczący Rady Miejskiej Czesław Greń wraz z radnymi Marią Krutyłą, Jarosławem Mazurem, Józefem Rudolem oraz Jarosławem Szastem, przedstawiciele Śląskiego Związku Gmin i Powiatów oraz przedstawiciele szkoły na czele z dyrektor Iloną Gabryś.

Jak duże są możliwości nowej pracowni w ciekawy sposób przedstawili gościom sami uczniowie.

 

Jesteśmy świadkami spełniającego się marzenia uczniów i nauczycieli o nowoczesnej szkole nastawionej na indywidualną aktywność i nowe technologie. Szczególnie cieszy fakt, że na remont pracowni udało się pozyskać dofinansowanie ze środków europejskich. Jestem pewna, że zdobywanie wiedzy w tej nowocześnie zaaranżowanej przestrzeni będzie dla uczniów wspaniałą przygodą, a nauczyciele, którzy w ramach projektu mają możliwość doskonalenia swoich kompetencji z jeszcze większą pasją będą dzielić się swoją wiedzą i doświadczeniem – mówiła wiceminister edukacji i nauki Marzena Machałek, Pełnomocnik Rządu do spraw wspierania wychowawczej funkcji szkoły i placówki, edukacji włączającej oraz kształcenia zawodowego.

 

Dzięki zgłoszeniu do programu placówka zdobyła ogromny potencjał, co podkreśla dyrektorka Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Drogomyślu, pani Ilona Gabryś – Realizowanie działań projektowych daje ogromne możliwości naszej szkole w zakresie praktycznej nauki przedmiotów ścisłych. Dziś nasi uczniowie mają możliwość pracować metodą doświadczenia i eksperymentu, mogą za pomocą zmysłów dostrzegać zmiany, porównywać wyniki doświadczeń, zbierać wiedzę praktyczną i budować własną bazę, z której mam nadzieję uda im się korzystać z powodzeniem w kolejnych latach.

 

Jestem dumna z tego, że drogomyska placówka prężnie się rozwija, ma swoją wizję i uczestniczy w licznych projektach starając się o dofinansowanie ze środków zewnętrznych– podsumowuje Burmistrz Strumienia Anna Grygierek

 

Co warto podkreślić udział we wszystkich zajęciach realizowanych w ramach projektu jest nieodpłatny i traktowany jako dodatkowy, polega na zadeklarowaniu chęci uczestnictwa. Oferta zajęć proponowanych przez szkołę obejmuje trzy segmenty: dydaktyczno-wyrównawczy, rozwijający oraz spotkania prowadzone metodą eksperymentu.

 

Projekt „Rozwój przez edukację w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Drogomyślu” opiewa na kwotę 269 719, 81 zł, z czego aż 229 261,83 zł pochodzi z dotacji unijnej, 26 971,98 zł dołożył strumieński magistrat, a 13 486 zł to środki pozyskane z budżetu państwa. Otrzymane fundusze pozwalają uczniom korzystać z zajęć dodatkowych, dzięki projektowi nauczyciele mają możliwość uczestniczenia w szkoleniach w celu poszerzenia możliwości wdrażania innowacyjnych metod nauczania.

 

Na realizację projektu zostało pozyskane dofinasowanie ze środków z Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014–2020. W sumie ze 170 wniosków w województwie śląskim dotyczących wsparcia udzielanego przez Europejski Fundusz Społeczny wyłoniono tylko 51 „zwycięzców”. Wśród nich doceniono dwa wnioski złożone przez Gminę Strumień. Jest to już kolejna nowoczesna pracownia na terenie naszej gminy – pierwszą pracownię otwarto we wrześniu w Zabłociu.

 

 

 

 Dodał: AB
 
Pomoc dla ukrainyPomoc dla ukrainy


Gminny portal MapowyGminny portal Mapowy Jakość powietrza - strona zostanie otwarta na nowej karcieJakość powietrza Program czyste powietrzeJakość powietrza Cyfrowa GminaCyfrowa Gmina Elektroniczna administracja Gminy Strumień - strona zostanie otwarta na nowej karcieElektroniczna administracja Gminy Strumień Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Strumieniu - strona zostanie otwarta na nowej karcieMiejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Strumieniu
biblioteka w strumieniu - strona zostanie otwarta na nowej karciemapa Sport w strumieniu - strona zostanie otwarta na nowej karcieSport w Strumieniu

Kalendarz

Przejdź do wersji tekstowej kalendarium imprez
wrzesień 2022
PN WT ŚR CZ PT SB ND
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30    

Lista dni w które odbywają się imprezy w miesiącu: wrzesień

2022/09/1 2022/09/4 2022/09/15 2022/09/18 2022/09/19 2022/09/23 2022/09/26 2022/09/28 2022/09/29
galeriagaleria zdjęć

Współpracujemy

lokalna grupa działania cieszyńska kraina stowarzyszenie rozwoju i wspolpracy regionalnej śląski związek gmin i powiatów związek gmin wiejskich rzeczpospolitej polskiej związek miast polskich lokalna grupa rybactwa zabi kraj fundacja zdrowia slaska cieszynskiego hufiec ziemii cieszynskiej polska sieć odnowy o rozwoju wsi