2020-06-06
Nordic walking? Idealne rozwiązanie!
Nordic walking to forma rekreacji polegająca na marszach ze specjalnymi kijami. Można ją uprawiać bez względu na wiek, kondycję czy tuszę – przez cały rok! Badania wykazały, że dobry trening techniki nordic walkingu pozwala osiągnąć takie korzyści zdrowotne jak: usprawnienie układu oddechowego i sercowo-naczyniowego, odciążenie stawów w tym dolnego odcinka kręgosłupa.
Dziś zachęcamy miłośników – i nie tylko – do skorzystania z tej przyjemnej aktywności fizycznej!
Trzy malownicze trasy marszowe nordic walking przechodzą przez gminę Strumień, a swój początek mają w miejscowości Drogomyśl. Tradycyjnie w "Żabim Kraju" możemy zobaczyć ptactwo, roślinność i zwierzęta związane ze środowiskiem wodnym. Walory przyrodnicze i krajobrazowe sprawiają, że trasy są wyjątkowe z punktu widzenia możliwości uprawiania turystyki pieszej.
Trasy mają trzy poziomy trudności. Poniżej przedstawiamy krótki opis każdej z nich:
Trasa 1
Długość trasy: ok. 8 km
Czas przejścia: ok. 1,5 h
Oznakowanie: kolor zielony
Trasa zielona ma swój początek na boisku w Drogomyślu i prowadzi nas malowniczymi ścieżkami wokół stawów, których na terenie gminy Strumień jest stosunkowo dużo. W czasie marszu możemy spotkać ptactwo wodne, np. czaple siwe, ślepowrony, perkozy dwuczube, mewy, kormorany czarne, bociany białe. Ponadto w zaroślach i łąkach możemy usłyszeć piękny śpiew słowików lub skowronków i stukot dzięciołów czarnego, zielonego, dużego. Przy stawach spokojnie można odpocząć i popatrzeć na ryby. Jest to trasa typowo przyrodnicza, nie wymaga dużego wysiłku, natomiast daje ogromną przyjemność obcowania z naturą.
Trasa 2
Długość trasy: ok. 12 km
Czas przejścia: 2,5 h
Oznakowanie: kolor czerwony
Trasa czerwona również zaczyna się na boisku w Drogomyślu i wiedzie w kierunku rzeki Wisły i jej dopływu Knajki. Przechodzi się koło starych zabudowań folwarcznych. Spacerkiem idziemy w kierunku wałów na Wiśle, w stronę Ochab. Nad Wisłą możemy zauważyć ślady żerowania bobrów, a przy odrobinie szczęścia zobaczyć możemy przelatującego bociana czarnego. Dalej przechodzimy koło harcówki Beskidzka Koliba, aby dotrzeć w rejon kładki i przejść na drugą stronę Wisły (możliwość odpoczynku w Dream Parku Ochaby). Spokojnym spacerkiem przechodzimy w kierunku dzielnicy Ochaby Baranowice i koło starych zabudowań stadniny idziemy w kierunku Pruchnej do gospodarstwa agroturystycznego Wodna Dolina, gdzie można również odpocząć. Po zaczerpaniu sił wracamy na trasę marszu i idziemy w kierunku przysiółka Knaj, gdzie przy dobrej widoczności możemy podziwiać panoramę Beskidu Śląskiego. Wędrując w kierunku Drogomyśla, mamy możliwość skorzystania z odrobiny cienia w knajskim lesie.
Trasa 3
Długość trasy: ok. 17 km
Czas przejścia: 3,5 godz.
Oznakowanie: kolor czarny
Trasa czarna zaczyna się przy boisku. Przechodzimy obok kościoła ewangelicko-augsburskiego wzniesionego w latach 1788-97 i idziemy w kierunku drugiego obiektu sakralnego, kościoła katolickiego pw. MB Częstochowskiej konsekrowanego w roku 1969. Ulicą spokojną w kierunku ulicy Widokowej przechodzimy do miejscowości Mnich w gminie Chybie. Po drodze widzimy staw Hylyński oraz Beskidy. Spokojnym spacerkiem podążamy w kierunku Strumienia przez park z fontanną solankową i rynek z malowniczymi kamieniczkami i najstarszym na Śląsku Ratuszem. Wracamy ulicami Brzegową, Pasieczną, Kolejową i Wiejską do Drogomyśla, gdzie na terenie boiska kończymy marsz.
Pozostałe aktualności:
-
Szkolenie dla przedsiębiorców
2025-01-13 -
Statystyczne podsumowanie roku 2024
2025-01-10