2017-12-13
Największe Targi w Polsce z KGW z Gminy Strumień i Zespołem Regionalnym Strumień
3 dni, 7 stref tematycznych, 300 wystawców, 80 000 zwiedzających, 45 000 m² powierzchni wystawowej. Tak w liczbach przedstawiają się Centralne Targi Rolnicze, mające miejsce w zlokalizowanym w podwarszawskim Nadarzynie Ptak Warsaw Expo – największym centrum targowo-kongresowym w Europie Środkowej. W piątek, 1 grudnia, na tych największych w Polsce targach agrobiznesu zaprezentowały się wszystkie Koła Gospodyń Wiejskich z Gminy Strumień. Panie przygotowały bogate prezentacje stołów bożonarodzeniowych, a Zespół Regionalny Strumień wzbogadził wydarzenie swoim występem artystycznym.
Targi Rolnicze stanowiły połączenie imprezy biznesowej i kontraktacyjnej z przybliżeniem dorobku kulturowego i gospodarczego polskiej wsi. W ich ramach miały miejsce wystawa sprzętu rolniczego, degustacje polskiej żywności, konferencje, seminaria i fora. Częścią targów była również XI Ogólnopolska Prezentacja Stołów Bożonarodzeniowych na których delegacje KGW ze wszystkich regionów Polski zademonstrowały stoły wigilijne, a wywodzące się z Kół oraz mające liczne osiągnięcia na przeglądach i festiwalach zespoły i kapele wystąpiły na scenie muzycznej. Śląsk Cieszyński reprezentowała w tym roku gmina Strumień.
Udział w Targach był możliwy dzięki zaproszeniu przez Radę KGW Województwa Śląskiego na imprezę Zespołu Regionalnego Strumień. Z inicjatywy Burmistrza Strumienia Anny Grygierek udało się poszerzyć uczestnictwo na wszystkie gminne KGW.
Na przygotowanym przez panie cieszyńskim stole wigilijnym królowały, wzbudzając spore zainteresowanie zwiedzających, tradycyjne potrawy naszego regionu jak moczka, salot chłopski, cieszyńskie ciasteczka, kołocz cieszyński, kompot z pieczek. Nie zabrakło ryby opiekanej w oczcie, smażonego karpia, zupy rybnej z grzankami, zupy grzybowej, kapusty z grzybami, grysiku z cynamonem, strudla z jabłkami, makówki czy tortu. Pod stołem znalazło się miejsce dla metalowego łańcucha, którego obecność według dawnego zwyczaju miała zapewnić zdrowie nogom. Ponadto gospodynie z każdego sołectwa zaprezentowały stoły degustacyjne uginające się od smakowitych słodkości. Panie z Pruchnej upiekły ciasteczka cieszyńskie, pierniczki ze Strumienia, kremówkę prucheńską. Drogomyśl przywiózł cieszyńskie kruche rurki miodowo-cynamonowe, moczke, piernikowe chatki, Bąków kołaczyki, stół KGW Zabłocie przyciągał wonią kołaczy z serem i makiem, natomiast panie ze Zbytkowa przygotowały kunsztowne ozdoby świąteczne. Misterne rękodzieło artystyczne w postaci bombek, aniołków, choinek, lalek można było podziwiać i na pozostałych stołach.
Zespól Regionalny Strumień umilał natomiast czas obecnym na targach swoim śpiewem, prezentując na scenie wiązankę cieszyńskich pieśni oraz kolędy, które przywołały świąteczny nastrój. Kilkugodzinna impreza sprzyjała także integracji z innymi KGW czego efektem był wspólny śpiew i taniec z kapelą z Folwark Małych na Podlasiu.
Pozostałe aktualności:
-
Zmiana pracy PSZOK w grudniu
2024-12-17 -
Odbiór BIOODPADÓW w Strumieniu
2024-12-13 -
Magia Mikołajek w Gminie Strumień
2024-12-12 -
OGŁOSZENIE O SESJI
2024-12-11 -
Informacja z PT KRUS w Cieszynie
2024-12-11 -
Wernisaż wystawy „Smacznego” – za nami!
2024-12-10