2015-06-05
Młodzież poznawała Strumień
2 czerwca na terenie Strumienia odbyła się transgraniczna gra miejska „Poznaj Strumień” w której wzięła udział młodzież z Gimnazjum im. Powstańców Śląskich oraz uczniowie z partnerskiej szkoły w Czechach.
W ramach gry młodzież polska i czeska podzielona została na cztery grupy transgraniczne. Każda otrzymała mapkę z wybranymi punktami historycznymi, kulturalnym, sportowymi i badawczymi miasta. Stanowiska zlokalizowane były na terenie Probostwa, Rynku, Parku Miejskiego, Hali Sportowej, Ogrodu doświadczalnego przy Gimnazjum w Strumieniu oraz w pracowni fizyczno-chemicznej w gimnazjum.
Na terenie Probostwa nawiązano do tragicznej historii z 15 lutego 1945 roku, kiedy to świątynia strumieńska uległa poważnym zniszczeniom podczas bombardowania i ostrzału miasta przez Rosjan i wycofujące się wojska niemieckie. W wyniku zbombardowania miejscowej plebanii pod gruzami zginęło 19 mieszkańców miasteczka, w tym dwóch kapłanów – Alojzy Gałuszka, Emil Skudrzyk. Zadanie młodzieży na tym punkcie polegało na udzielaniu pierwszej pomocy.
Punkt na terenie Rynku nawiązywał do pięknej i historycznej zabudowy miasta, dlatego zadaniem młodzieży było namalowanie wybranego zabytku miasta. Młodzież wykonywała pracę samodzielnie, a także pracowała w parach polsko-czeskich.
Punkt w Parku podzielony został na dwa stanowiska. Na jednym z nich młodzież, wykorzystując zasoby solankowe fontanny, dokonywała badań wody, oznaczając barwę, zapach, temperaturę, twardość wody, odczyn pH oraz przewodność. Na drugim stanowisku w rytm muzyki młodzież polska i czeska tańczyła zumbę.
Hala Sportowa była stanowiskiem, gdzie młodzież mogła przede wszystkim świetnie bawić się razem podczas konkurencji sportowych, takich jak: jazda na rowerku, wyścigi na nartach czy rzut do balonu.
Ogród doświadczalny tzw. strefa proekologiczno-zdrowotna był miejscem badawczo-sportowym. Młodzież wykonywała pomiary oddechu, tętna, ciśnienia przed wysiłkiem na urządzeniach siłowych i po wysiłku.
Pracownia fizyczno-chemiczna postawiła przed młodzieżą wyzwania związane z wykonywaniem efektownych doświadczeń fizycznych.
Transgraniczna gra miejska pozwoliła młodzieży w atrakcyjny sposób poznawać ważne historycznie, kulturalnie i naukowo punkty miasta. Gra pozwoliła na integrację polsko-czeską i budowanie dobrosąsiedzkich relacji na pograniczu w jednoczącej się Europie. W grze uczestniczyło 80 osób z polskiej i czeskiej strony. Te nowatorskie działania wymagały zaangażowania wielu nauczycieli i pozostałych pracowników szkoły, kolejny raz udowodniły, że w Strumieniu panuje atmosfera twórczej pracy. Dziękujemy wszystkim osobom zaangażowanym bezpośrednio bądź pośrednio w ten projekt.
Pozostałe aktualności:
-
OGŁOSZENIE O SESJI
2024-11-15 -
Zasłużeni nagrodzeni 11 listopada
2024-11-14 -
Cała gmina świeci przykładem!
2024-11-08 -
Bezpłatna infolinia dla osób bezdomnych 987
2024-11-02