2019-12-05
Międzyprzedszkolny przegląd "Na ludową nutę"
W czwartek 28.11.2019 w sali widowiskowej Gminnego Centrum Integracji Wsi w Pruchnej odbył się Międzyprzedszkolny Przegląd Twórczości „NA LODOWĄ NUTĘ” pod patronatem Burmistrza Strumienia Anny Grygierek.
Każda z przybyłych reprezentacji przedszkoli przedstawiła taniec ludowy i wiersz regionalnych twórców poezji, w tym wiersze prucheńskiej poetki Emilii Michalskiej, oraz pani Józefy Greń po raz pierwszy przedstawiony „Wiersz o strumiyńskich utopcach”. Wśród występujących przedszkoli były placówki z: Bąkowa, Drogomyśla, Pruchnej, Strumienia i Zbytkowa. Występy przedszkolaków oceniała Komisja Przeglądu w składzie:
- Józefa Greń - kierownik artystyczny Zespołu Regionalnego „Strumień”
- Anna Mazur – poetka z Drogomyśla
- Henryka Brańczyk – kustosz Izby Regionalnej im. E. Michalskiej w Pruchnej
- Kamil Badura – kierownik muzyczny Zespołu Regionalnego „Strumień”
Po zaprezentowaniu swojego programu najmłodsi mieli okazję zwiedzić Izbę Regionalną im. E. Michalskiej, gdzie wysłuchali ciekawostek historycznych, pogadanki kustosza tegoż miejsca, p. Henryki Brańczyk.
Kolejną częścią spotkania były krótkie warsztaty regionalne pod przewodnictwem Pani Józefy Greń i przy akompaniamencie pana Kamila Badury. Był wspólny śpiew i taniec, dodatkowo dzieci miały możliwość poznania części żeńskiego stroju cieszyńskiego.
Następnie Burmistrz Strumienia Anna Grygierek, członkowie jury oraz dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Pruchnej Mariusz Mendrok wręczyli okolicznościowe upominki, dyplomy i podziękowania dla uczestników, wychowawców przygotowujących dzieci do występu. Był także czas na wspólne, pamiątkowe zdjęcia i poczęstunek dla wszystkich.
Przegląd „Na ludową nutę” został zorganizowany przez dyrektor Przedszkola Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Pruchnej panią Sonię Krzempek w ramach realizacji przedszkolnego programu regionalnego „Edukacja regionalna a rozwój dziecka w przedszkolu”. Treści zawarte w programie realizowane są w ciągu całego roku szkolnego. Myślą przewodnią projektu jest bliższe poznanie przez dzieci regionu, w którym żyją poprzez działanie, doświadczenie i przeżywanie. Działania dostosowane są do możliwości, zainteresowań, potrzeb dzieci oraz wydarzeń w środowisku przedszkolnym.
Głównym celem jest przekazanie dzieciom w sposób prosty, łatwy i przyjemny dziedzictwa kulturowego naszego regionu jako warunku zachowania przez nie własnej tożsamości oraz kultywowanie regionalnej tradycji w domu, przedszkolu i środowisku lokalnym.
Projekt realizowany jest przez przedszkole już drugi rok szkolny i poszerzany jest o nowe aspekty kultury i tradycji regionu.
Pozostałe aktualności:
-
Zmiana pracy PSZOK w grudniu
2024-12-17 -
Odbiór BIOODPADÓW w Strumieniu
2024-12-13 -
Magia Mikołajek w Gminie Strumień
2024-12-12