2020-12-09
Laureaci jubileuszowego konkursu
Jubileuszowy XX Ogólnopolski Konkurs Sztuki Nieprofesjonalnej im. Emilii Michalskiej miał być niezwykły, ale nie o takiej niezwykłości myśleli organizatorzy - Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Strumieniu. Pandemia pomieszała szyki, nie można było się spotkać, ale mimo to Konkurs się odbył. Wzięły w nim udział 74 osoby składając 127 prac. Wyniki ogłoszono online.
Celem organizowanych przez Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Strumieniu Konkursów im. Emilii Michalskiej jest przypominanie tej niezwykłej, urodzonej w 1906 roku w Pruchnej, artystki-poetki, która wprowadziła wartości kultury ludowej w kręgi kultury ogólnopolskiej. Udział w nich biorą artyści nie związani zawodowo z prezentowaną dziedziną twórczości. W jubileuszowym Konkursie mottem przewodnim był fragment wiersza Emilii Michalskiej pt. "Walc" i mimo problemów jakie wywołała pandemia, do organizatorów dotarło wiele prac w 4 kategoriach tematycznych.
W kategorii malarstwo i grafika wpłynęło 51 prac nadesłanych przez 31 twórców. Jury, w skład którego wchodził: dr hab. prof. UŚ Urszula Szuścik z Zakładu Dydaktyki i Pedagogiki Wczesnoszkolnej i Przedszkolnej w Cieszynie, Martyna Szymik - Kasza, artystka, plastyk oraz Fryderyk Parwicki - artysta, plastyk, fotograf, wielokrotny laureat Konkursu Sztuki Nieprofesjonalnej im. Emilii Michalskiej najwyżej ocenili pracę "Śnię o..." Marii Plech z Zebrzydowic, II nagrodę otrzymał Leszek Henryk Dryja z Bielska-Białej za " Szepty górskiego potoku", a trzecią Janina Goździewicz z Góry za "Tańczyłam taniec". Jury przyznało również wyróżnienia. Otrzymali je: Maria Markowiak ze Strumienia za pracę "Ulotność chwili", Dorota Jacyniak z Tychów - " Wniebowlilienie" i Alicja Mecner z Mikołowa -"Każda kropla na wagę życia".
Regina Gosieniecka - Giertuga i Krystyna Wacławik - hafciarki i znawczynie wielu technik rękodzielniczych oraz wspomniana już Martyna Szymik - Kasza to zespół, który wybierał najlepszą z 14 prac dziewięciu autorów w kategorii rękodzieło artystyczne. I nagrodę jury przyznało Władysławie Wali z Wisły Małej za macramy "Lala tańczy sama" i "Bez nazwy ", II nagroda powędrowała do Marii Bohuckiej ze Strumienia za pracę "Wplątana w sieć snu" , a III nagrodę otrzymał Fryderyk Cul z Żywca za pracę "W zagrodzie - metaloplastyka". W tej kategorii wyróżnienia otrzymali: Anna Baron z Wisły Wielkiej za pracę zrobioną na szydełku - "Łapacz snów" i Kazimierz Pyclik z Choczni za rzeźbę "Kapliczka przedstawiająca Chrystusa Frasobliwego".
W konkursowej kategorii fotografia siedmiu autorów dostarczyło 12 prac , które oceniali: Fryderyk Parwicki - fotograf, artysta, plastyk, laureat wielu prestiżowych konkursów fotograficznych, Michał Piekarski - fotograf, przyrodnik oraz Bartłomiej Witkowski - grafik, dyrektor artystyczny czasopisma Design Alive. Jury najbardziej spodobała się praca "Sen" Aleksandry Stawickiej z Pawłowic. II i III nagrodę przyznano Barbarze Karnas- Greń z Dębowca za fotografie "Carpe diem" i "Tańczę mój czas". Jury postanowiło także wyróżnić fotografie Marty Dziedzic z Zaborza "Ostatni taniec" i Haliny Krawczyk ze Strumienia "Sen".
W kategorii poezja zgłoszonych zostało 51 prac 21 autorów. Prace oceniali: Tomasz Nowak - doktor habilitowany nauk humanistycznych w zakresie językoznawstwa, pracownik Instytutu Języka Polskiego im Ireny Bajerowej UŚ w Katowicach Zakładu Leksykologii i Semantyki, Anna Mazur - pedagog, poetka z Drogomyśla, autorka tomików wierszy, uhonorowana licznymi nagrodami, animatorka życia kulturalnego i Beata Sabath - nauczycielka, pedagog, autorka tomików wierszy, laureatka wielu nagród literackich. Jury najwyżej oceniło zestaw poezji Piotra Zemanka z Bielska - Białej - "Grande valse brillante", "Fortepian Chopina - vitae annorum opus 39" "Fortepian Chopina Impromtu - Introdukcja". II miejsce zajęła praca Anny Kobylińskiej z Warszawy - "Taniec", trzecią nagrodę za wiersz "Tango jesienne" otrzymała Aleksandra Gliniecka z Jaworzna. Jury przyznało także wyróżnienia. Otrzymali je: Krzysztof Kokot z Nowego Targu "Jesienna miłość" i Jolanta Przystał z Pszczyny "Walc na bis".
- Smutne, że nie mogliśmy wspólnie świętować jubileuszowego Konkursu im. Emilii Michalskiej, ale z wielką radością przeglądałam przesłane prace. Bardzo cieszy, że mimo różnych zawirowań i trudnych momentów, napłynęło tyle prac przygotowanych - co widać - od serca. Przesłane dzieła pozwalają nam spojrzeć na otaczający nas świat w inny sposób, szukając piękna, wytchnienia, radości oraz z nadzieją na to, że jeszcze będzie dobrze i normalnie. Wszystkim nieprofesjonalnym artystom życzę dużo zdrowia, rozwijania pasji i chęci do tworzenia. Obyśmy szybko mogli się znowu spotkać - mówi Anna Grygierek, Burmistrz Strumienia.
Tradycyjnie prace dostępne są, w ramach specjalnej wystawy pokonkursowej, w galerii Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Strumieniu. Jednak w związku z obostrzeniami wprowadzonymi w efekcie trwającej epidemii organizatorzy zapraszają na wirtualny spacer po wystawie, gdzie wyeksponowano wszystkie prace biorące udział w Konkursie - wystarczy wejść na stronę www.emgok.pl
Film z rozstrzygnięcia konkursu dostępny jest TUTAJ
Pozostałe aktualności:
-
Zmiana pracy PSZOK w grudniu
2024-12-17 -
Odbiór BIOODPADÓW w Strumieniu
2024-12-13 -
Magia Mikołajek w Gminie Strumień
2024-12-12 -
OGŁOSZENIE O SESJI
2024-12-11 -
Informacja z PT KRUS w Cieszynie
2024-12-11 -
Wernisaż wystawy „Smacznego” – za nami!
2024-12-10