Gmina Strumień - oficjalna strona

Urząd Gminy Strumień

2020-11-12

wyświetleń: 2999

Laur Ziemi Cieszyńskiej dla Józefy Greń

O tym do kogo powędruje w tym roku zaszczytny Laur Srebrnej Cieszynianki jak co roku zadecydowała Rada Miejska Strumienia podczas wrześniowej sesji.

Na mocy uchwały Nr XXIII.196.2020 z dnia 29 września 2020 r. tegoroczną laureatką została Pani Józefa Greń, która urodziła się w Strumieniu i z nim związała się emocjonalnie przez wszystkie lata rodzinnej, zawodowej i społecznej aktywności. Przejawem tej więzi jest jej zaangażowanie w nieustanne uszlachetnianie regionalnej tożsamości kulturowej.


Od 11 lat z powodzeniem kieruje Zespołem Regionalnym STRUMIEŃ, a jego wysoki poziom organizacyjny, artystyczny i wizualny, to w ogromnej mierze jej zasługa. Przewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskich w Strumieniu, członkini Macierzy Ziemi Cieszyńskiej - Koło w Strumieniu oraz Stowarzyszenia Miłośników Zbytkowa. Zaangażowana społecznie w wiele innych inicjatyw, których nie sposób wymienić, nie pomijając co najmniej jednej.

Swoją przygodę z regionalizmem rozpoczęła od haftowania obrazów, którymi obdarowywała członków rodziny i przyjaciół. Szukając inspiracji do kolejnych prac poznawała różne rękodzielnicze techniki i realizacje, aż wreszcie trafiła na strój cieszyński i jego poszczególne elementy. Miłość, którą obdarzyła te pieczołowicie pozszywane skrawki tkanin i pięknie wyhaftowane żywotki, trwa do dzisiaj, bo Pani Józefa uważa, że to właśnie strój cieszyński jest najpiękniejszy na całym świecie i najcenniejszy w jej przepastnej kobiecej szafie. Oczywiście nie jeden, a trzy, a do tego 6 kabotków, czepce, szatki i pozostałe dekoracyjne elementy.

Z Zespołem Regionalnym STRUMIEŃ wyszła na scenę prawie 400 razy za każdym razem prezentując strój cieszyński przygotowany z należnym mu szacunkiem, zgodnie z tradycją. Niejednokrotnie eksponowanie tegoż stroju stanowiło dodatkowy element występów Zespołu. Swoją wiedzą na ten temat dzieli się z innymi i ubiera w regionalne stroje panny, mężatki i dzieci, które biorą potem udział w dożynkach, weselach, przedstawieniach. Wypożycza własną kolekcję, organizuje stroje, a niejednokrotnie zachęca do kupienia własnego i jak się okazuje, grono posiadaczek tego oryginalnego odzienia stale się poszerza. Piękna, błyskotliwa, cały czas młoda. Wymagająca w stosunku do innych, rygorem w pierwszej kolejności otacza siebie. Wielka pasjonatka mądrych, szczerych ludzi, zwłaszcza tych zaangażowanych w pielęgnowanie kultury i tradycji. Całe swoje obecne życie podporządkowała pracy społecznej polegającej głównie na ocaleniu od zapomnienia tradycji przejawiającej się w stroju, mowie i pieśniczkach Śląska Cieszyńskiego. Niestrudzenie od wielu już lat podąża artystyczną ścieżką, płynąc na fali słów poety ludowego Jana Chmiela:


„Nie dómy wóm spleśnieć kabotki, brucliki,
nie dómy was zakopać czepce i letniki.
Bydymy was szkróbić, biylić, i biglować,
by was żywotnymi na długo zachować.”*


* Zacytowany fragment pochodzi z wiersza „Nie dómy wóm spleśnieć”, tomik „Wiersze gwarą haftowane", Jan Chmiel, Skoczów 2007.


Każdego roku uroczyste wręczenie Laurów Srebrnych Cieszynianek oraz Złotej Honorowej Cieszynianki odbywa się 11 listopada podczas uroczystej gali w Teatrze im. Adama Mickiewicza w Cieszynie. W tym roku ze względu na aktualną sytuację epidemiczną i obowiązujące regulacje formalno-prawne Zarząd Stowarzyszenia Samorządowego Ziemi Cieszyńskiej podjął decyzję o przełożeniu wydarzenia. Prezentacji laureatów dokonano wyłącznie online, a transmisja z wydarzenia dostępna była m.in. na profilu facebook Gmina Strumień.  

 

Laureatami Srebrnej Cieszynianki w tegorocznej edycji zostali także: P. Krystyna Waniołka z Brennej, P. Stanisław Przybyła z Chybia, P. Mirosław Werner z Cieszyna, siostra zakonna Lidia Gottschalk z Goleszowa, P. Danuta Łysek z Hażlacha, P. Jarosław Hulawy z Istebnej, P. Leszek Baron z Jaworza, P. Alojzy Foltyn ze Skoczowa, P. Olga Kisiała z Ustronia, P. Irena Cieślar z Wisły, P. Mirosław Wenglorz z Zebrzydowic, P. Alina Rakowska z Powiatu Cieszyńskiego.
Złota Honorowa Cieszynianka, decyzją Stowarzyszenia Samorządu Ziemi Cieszyńskiej, trafiła do P. Pawła Stanieczka z Goleszowa.

 

Pani Józefie Greń i wszystkim tegorocznym laureatom składamy wyrazy uznania i gratulacje!

 Dodał: AB
 
Pomoc dla ukrainyPomoc dla ukrainy Wakacje 2022 w Gminie StrumieńWakacje 2022 w Gminie Strumień


Gminny portal MapowyGminny portal Mapowy Jakość powietrza - strona zostanie otwarta na nowej karcieJakość powietrza Cyfrowa GminaCyfrowa Gmina Elektroniczna administracja Gminy Strumień - strona zostanie otwarta na nowej karcieElektroniczna administracja Gminy Strumień Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Strumieniu - strona zostanie otwarta na nowej karcieMiejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Strumieniu
biblioteka w strumieniu - strona zostanie otwarta na nowej karciemapa Sport w strumieniu - strona zostanie otwarta na nowej karcieSport w Strumieniu

Kalendarz

Przejdź do wersji tekstowej kalendarium imprez
lipiec 2022
PN WT ŚR CZ PT SB ND
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Lista dni w które odbywają się imprezy w miesiącu: lipiec

2022/07/2 2022/07/7 2022/07/10 2022/07/16 2022/07/17 2022/07/23 2022/07/24
galeriagaleria zdjęć

Współpracujemy

lokalna grupa działania cieszyńska kraina stowarzyszenie rozwoju i wspolpracy regionalnej śląski związek gmin i powiatów związek gmin wiejskich rzeczpospolitej polskiej związek miast polskich lokalna grupa rybactwa zabi kraj fundacja zdrowia slaska cieszynskiego hufiec ziemii cieszynskiej polska sieć odnowy o rozwoju wsi