2020-12-20
Książki na zamówienie i nie tylko
Miejska Biblioteka Publiczna w Strumieniu przyzwyczaiła mieszkańców, że jest czymś więcej niż tylko placówką, w której wypożycza się książki. Jej pracownicy mają głowy pełne pomysłów, nie dziwi więc, że jest to miejsce tak chętnie odwiedzane przez najmłodsze dzieci, jak i przez seniorów. Także w tym roku biblioteka miała wiele bardzo interesujących propozycji, ale pandemia pokrzyżowała część tych ambitnych planów. Mimo tego czytelnicy nie mogą narzekać, bo na biblioteczne półki trafiło prawie 1400 nowych pozycji! A to nie wszystko.
Pod koniec ubiegłego roku pracownicy Miejskiej Biblioteki Publicznej w Strumieniu planując ofertą dla czytelników na 2020 rok, założyli, że będzie ona równie bogata co wcześniej, a może nawet bogatsza. Przede wszystkim oferta ta miała trafić do każdej grupy wiekowej. Oprócz doskonale już znanej Grupy Zabawowej i Dziecięcej Akademii Naukowej bardzo dużo projektów miało być skierowanych do seniorów Gminy Strumień. - Niestety, nasza działalność promocyjna, która rozpędziła się na początku roku, w marcu została przerwana. Biblioteki zostały zamknięte. Choć brakowało nam czytelników, to pracy w bibliotece było bardzo dużo. Przeprowadziliśmy selekcję zbiorów bibliotecznych, uporządkowaliśmy i odkurzyliśmy księgozbiór. Na bieżąco gromadziliśmy i opracowywaliśmy nowości wydawnicze, aby po wznowieniu naszej działalności, trafiły do rąk czytelników - mówi Danuta Jabłońska, Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Strumieniu. Ze środków samorządowych oraz z dotacji Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego zakupiono aż 1398 woluminów. Pracownicy Biblioteki przy doborze książek kierowali się gustami swoich czytelników. Od lat największym zainteresowaniem cieszy się literatura piękna: kobieca, obyczajowa. Duże zapotrzebowanie było także na powieści historyczne dotyczące II wojny światowej, szczególnie tej dotyczącej kwestii obozów koncentracyjnych. Prócz tego spore grono czytelników poszukuje literatury o tematyce biograficznej, fantastycznej i kryminalnej oraz tej dotyczącej zdrowego stylu życia, zdrowego odżywiania i ziołolecznictwa.
Biblioteka, biorąc udział w projekcie realizowanym przez ING Bank Śląski S.A.– ING dzieciom, otrzymała także książki wraz ze scenariuszami zajęć do pracy z dziećmi i młodzieżą, które ma nadzieję wykorzystać na zajęciach w przyszłym roku.
Strumieńska biblioteka w czasie pandemii nie tylko powiększyła swoje zbiory, ale także prowadziła działania edukacyjne i animacyjne w formie online. - Na naszym Facebooku staraliśmy się na bieżąco informować czytelników o wszystkich organizowanych spotkaniach autorskich online, podsuwać pomysły na zorganizowanie dorosłym i dzieciom tego trudnego czasu - mówi Danuta Jabłońska.
Gdy tylko było to możliwe Miejska Biblioteka Publiczna w Strumieniu oraz jej filie w Drogomyślu, Pruchnej i Zbytkowie, stosując się do wymogów sanitarnych, przygotowały wypożyczalnie do obsługi czytelników. Biblioteka kontynuowała także cykliczne projekty. Na przykład we wrześniu, jak co roku, włączyła się w akcję społeczną "Narodowe Czytanie". Tym razem wyglądała ona nieco inaczej - zamiast tradycyjnego czytania dzieł literatury polskiej, zorganizowany został konkurs ze znajomości "Balladyny". Zorganizowano również konkurs mikołajkowy na okładkę książki o Świętym Mikołaju, skierowany do wszystkich dzieci w wieku przedszkolnym oraz szkolnym. Ponieważ biblioteka, z uwagi na obecną sytuację epidemiczną, nie może prowadzić zajęć tematycznych oraz lekcji bibliotecznych w przedszkolach, stworzono projekt „Biblioteka bliżej przedszkolaków” - pracownicy biblioteki nagrali czytane przez siebie bajki po czym dostarczyli je do wszystkich chętnych przedszkoli.
Kontynuowany jest także projekt Instytutu Książki „Mała książka – Wielki Człowiek” skierowany do dzieci w wieku przedszkolnym i ich rodziców. Przedszkolaki, odwiedzający bibliotekę otrzymują: „Kartę Małego Czytelnika” z naklejkami oraz książki „Pierwsze czytanki dla…” wraz z broszurą i wyprawką czytelniczą dla uczestnika programu.
O tym, jak bardzo miłośnicy książek związani są z biblioteką i jej filiami świadczy sytuacja jaka miała miejsce podczas ponownego zamknięcia tych placówek. - Gdy tylko w środowe popołudnie premier ogłosił, że biblioteki zostają od poniedziałku zamknięte, drzwi u nas dosłownie się nie zamykały. Nasi czytelnicy mając doświadczenia z wiosny, jak ciężko jest żyć bez książki, od razu starali zaopatrzyć się w literaturę na długie jesienne wieczory. Frekwencja zaskoczyła nawet nas, a rekord wypożyczeń padł w piątek, 6 listopada - mówi Dyrektorka biblioteki.
Widząc tak olbrzymie zainteresowanie wśród czytelników w Miejskiej Bibliotece Publicznej i jej filiach uruchomiono akcję „Książka na zamówienie”. Okazało się, że był to strzał w dziesiątkę, bo pomysł ten cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem. Zamówić książki jest bardzo prosto - wystarczy zadzwonić do biblioteki lub wysłać maila podając listę interesujących nas książek (są dostępne na stronie internetowej biblioteki w zakładce katalog), a pracownicy biblioteki przygotują woluminy i ustalą konkretną datę i godzinę ich odbioru. Warto także śledzić Facebooka placówki, bowiem tam na bieżąco uzupełniane są informacje o nowościach.
-Nasi czytelnicy nie zostawili nas i cierpliwie czekają na możliwość swobodnego dostępu do półek bibliotecznych. Niestety, trudno w tej chwili ocenić kiedy nasza działalność będzie mogła wrócić do tej sprzed pandemii, ale wierzymy, że już w nowym roku będziemy mogli realizować naszą bogatą ofertę - mówi Danuta Jabłońska zachęcając czytelników do skorzystania z innych, dostępnych na ten moment form wypożyczania bibliotecznych zbiorów, a także do śledzenia strony internetowej i Facebooka, gdzie na bieżąco przedstawiane są kolejne oferty i to nie tylko te czytelnicze.
Pozostałe aktualności:
-
OGŁOSZENIE O SESJI
2024-11-15 -
Zasłużeni nagrodzeni 11 listopada
2024-11-14 -
Cała gmina świeci przykładem!
2024-11-08