Gmina Strumień - oficjalna strona

Urząd Gminy Strumień

2023-09-05

wyświetleń: 390

Gmina Strumień dziękowała za plony

Początek września to tradycyjny czas uhonorowania ciężkiej pracy rolników i podziękowania za zebrane żniwo w gminie Strumień. W tym roku Święto Plonów odbyło się 3 września w Bąkowie, a zaszczytną funkcję gazdów pełnili Pani Paulina Wacławik i Pan Stanisław Pietrzyk.  Radosne dożynkowe biesiadowanie poprzedzone zostało przejściem barwnego korowodu, w którym wzięli udział przedstawiciele wszystkich miejscowości w gminie, partnerzy transgraniczni z Czech i Słowacji oraz delegacja z Francji.

Obrzęd dożynkowy otwierający wydarzenie, zaprezentował Zespół Regionalny Strumień.  Życzenia wszystkim gospodarzom, rolnikom, sadownikom z okazji święta plonów złożyli Burmistrz Strumienia Anna Grygierek, Przewodniczący Rady Miejskiej Czesław Greń i Sołtys Bąkowa Barbara Maślanka. Proboszcz Parafii Miłosierdzia Bożego w Bąkowie Ks. Jan Palka oraz Proboszcz Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Drogomyślu Pastor ks. Karol Macura poprowadzili modlitwę dziękując Bogu za plony, a rolnikom za trud pracy.

Słowa szacunku i wdzięczności rolnicy usłyszeli także z ust zaproszonych gości, którzy licznie przybyli na uroczystość. Dożynki wspólnie z mieszkańcami gminy Strumień świętowali m.in. Minister Funduszy i Polityki Regionalnej Grzegorz Puda, Wiceminister Rodziny i Polityki Społecznej Stanisław Szwed, Posłowie na Sejm: Mirosława Nykiel, Małgorzata Pępek , Mirosław Suchoń, Przemysław Koperski,  Grzegorz Gaża, Starosta Cieszyński Mieczysław Szczurek wraz z radnymi powiatu cieszyńskiego. Serdeczne podziękowania dla rolników, którzy nie szczędząc sił podjęli się żniwnego trudu przekazali Senator RP Tadeusz Kopeć, Europosłanki Izabela Kloc i Jadwiga Wiśniewska oraz Burmistrz Pszczyny Dariusz Skrobol.

 

 

PODZIĘKOWANIE

Dożynki to jeden z najważniejszych dni w roku dla Rolnika, nawiązujący do polskich tradycji. To okazja do wyrażenia szacunku dla trudu rolników i wdzięczności za tegoroczne zbiory. Drodzy Rolnicy to Wasze święto, ale nam wszystkim ma przypominać, że to dzięki Wam codziennie na nasze stoły trafia chleb – najważniejszy pokarm, symbol dożynek. Świętując pomyślne zakończenie zbiorów dziękuję Wam za codzienną pracę, umiłowanie ziemi oraz troskę o zachowanie narodowej tożsamości.  

 

Tegoroczne dożynki nie mogłyby się odbyć bez wsparcia i intensywnych, wielotygodniowych przygotowań wielu osób i instytucji. Składam serdeczne wyrazy wdzięczności wszystkim którzy włączyli się w organizację Dożynek Gminnych 2023 w dniu 3 września 2023 r. Państwa zaangażowanie sprawiło, że mogliśmy w tak znakomitych okolicznościach, w przepięknej oprawie podziękować za tegoroczne zbiory i uczcić z najwyższym szacunkiem pracę rolników. Podziękowania należą się każdemu, kto włożył własną pracę i serce w uświetnienie tego dnia. To dowód na to, że ta tradycja jest czymś więcej niż hasłem – to historia naszej gminy pisana Waszymi rękoma.

 

Serdecznie dziękuję wszystkim rolnikom,  sołtysom i Przewodniczącej Rady Mieszkańców Strumienia wraz z radami, radnymi i mieszkańcami. Słowa podziękowania kieruję do tych, bez których to święto nie miałoby tak pięknej oprawy, czyli starostów dożynek – Pani Pauliny Wacławik i Pana Stanisława Pietrzyka. W sposób szczególny dziękuję Pani Sołtys Barbarze Maślance i Radzie Sołeckiej oraz wszystkim zaangażowanym mieszkańcom Bąkowa za otwartość, zapał do działania i zadbanie o dożynkowy wystrój sołectwa.

 

 Dziękuję przedstawicielom organizacji i stowarzyszeń. Doceniam ogromny wkład w organizację dożynek naszych Kół Gospodyń Wiejskich, które nie tylko wzięły udział w korowodzie ale również piekły kołacze i przygotowały poczęstunek dla gości i uczestników korowodu. Dziękuję Ochotniczym Strażom Pożarnym, Policji, Stowarzyszeniu Miłośników Zbytkowa, Macierzy Ziemi Cieszyńskiej w Strumieniu i w Drogomyślu, Zespołowi Szpasowici  i wszystkim, którzy włączyli się w przygotowania za udział i uświetnienie uroczystości oraz kultywowanie pięknych tradycji.  

 

 Dziękuję wszystkim artystom występującym na scenie za przygotowanie atrakcyjnego programu. Dziękuję bardzo - Zespołowi Regionalnemu „Strumień” za wykonanie obrzędu dożynkowego, Zespołowi Śpiewaczemu "Echo Bąkowa" i Chórowi NADZIEJA z Drogomyśla za uświetnienie uroczystości. Słowa wdzięczności kieruję do całej „załogi” Miejsko- Gminnego Ośrodka Kultury. Dziękuję dyrektorowi, zastępcy, pracownikom i wolontariuszom za ogrom wykonanej pracy, energię, pomysły i za to, że byliście zawsze tam gdzie było trzeba. Dziękuję za pomoc pracownikom Zakładu Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej i Urzędu Miejskiego. Słowa wdzięczności kieruję do wystawców i sponsorów, którzy materialnie i finansowo wsparli tę uroczystość. 

Składam podziękowania księżom, parlamentarzystom, samorządowcom i przedsiębiorcom, przyjaciołom naszej gminy z Czech, Słowacji i Francji, gościom z okolicznych miejscowości i wszystkim mieszkańcom za tak liczne przybycie. To piękne, że potrafimy razem celebrować ważne dla nas chwile. Dziękuję wszystkim, których nie wymieniłam, a których praca i zaangażowanie sprawiły że Dożynki Gminne 2023 w Bąkowie stały się wspaniałą okazją do dziękczynienia za cały rok pracy oraz do radosnego świętowania.  

 

Burmistrz Strumienia

Anna Grygierek

 

Zapraszamy do oglądania zdjęć. Pełna fotorelacja z dożynek w obiektywie Mariusza Gruszki  dostępna jest na FACEBOOKU GMINY STRUMIEŃ oraz na stronie https://www.emgok.pl/2023/09/dozynki-2023-fotorelacja/

 

 

 Dodał: AB
 
Prace nad Strategią Rozwoju Gminy Strumień na lata 2023-2030+Prace nad Strategią Rozwoju Gminy Strumień na lata 2023-2030+ Program czyste powietrzeJakość powietrza


Gminny portal MapowyGminny portal Mapowy Jakość powietrza - strona zostanie otwarta na nowej karcieJakość powietrza Pomoc dla ukrainyPomoc dla ukrainy Cyfrowa GminaCyfrowa Gmina Elektroniczna administracja Gminy Strumień - strona zostanie otwarta na nowej karcieElektroniczna administracja Gminy Strumień Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Strumieniu - strona zostanie otwarta na nowej karcieMiejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Strumieniu
biblioteka w strumieniu - strona zostanie otwarta na nowej karciemapa Sport w strumieniu - strona zostanie otwarta na nowej karcieSport w Strumieniu

Współpracujemy

lokalna grupa działania cieszyńska kraina stowarzyszenie rozwoju i wspolpracy regionalnej śląski związek gmin i powiatów związek gmin wiejskich rzeczpospolitej polskiej związek miast polskich lokalna grupa rybactwa zabi kraj fundacja zdrowia slaska cieszynskiego hufiec ziemii cieszynskiej polska sieć odnowy o rozwoju wsi