Gmina Strumień - oficjalna strona

Urząd Gminy Strumień

2017-07-01

wyświetleń: 10171

Festiwal SFart za nami

Znowu to zrobiliśmy! Po raz siódmy zesfartowaliśmy Strumień Sfart Festiwalem! Kolejne doświadczenia zdobywane przez lata przez wolontariuszy, członków i zarząd Stowarzyszenia Sfart pozwala nam co roku udoskonalać i rozbudowywać formułę Festiwalu. Szczęśliwa siódemka pozwoliła na zrealizowanie planów i marzeń o trzydniowym, międzynarodowym, kulturalnym i artystycznym święcie młodych ciałem i/lub duchem w Strumieniu!
Sfart - zebranie organizacyjne

PIĄTEK - OBRAZ

 
Dzień 1. - wystawa malarstwa Romana Hudźca (Cz)
Festiwal otworzyliśmy w piątek 23go czerwca w Galerii Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury. Na wernisaży wystawy malarstwa Romana Hudźca licznie zgromadzili się nie tylko przyjaciele i stali bywalcy festiwalowych wystaw, ale również osoby które przy tej okazji po raz pierwszy odwiedziły strumieński emgok oraz artyści, których prace mogliśmy podziwiać już między innymi w poprzednich edycjach imprezy. Szczególnie ucieszyła nas obecność Pani Renaty Filipovej, która była gościem 3. edycji Festiwalu w 2013 roku!
 
Roman Hudziec, nasz tegoroczny Artysta, który przyjechał do nas z Czech zaprezentował niezwykłe pejzaże wyróżniające się wykorzystaniem wyszukanych technik i oryginalnych podłoży malarskich takich jak czarne płótno, czy sklejki. Niekonwencjonalne zabiegi artystyczne którym pan Roman poddaje swoje dzieła determinują niepowtarzalny klimat wystawy, który trudno jest opisać słowami. Dlatego zapraszamy do odwiedzania galerii emgok, gdzie wystawę można będzie zwiedzać jeszcze do połowy sierpnia!

SOBOTA - DŹWIĘK

 
Kolorowy Świat Katarzyny
W sobotę przenieśliśmy wydarzenia festiwalowe na plenerową scenę i w zieloną przestrzeń strumieńskiego Parku Miejskiego. Tam dużym zainteresowaniem młodzieży i dzieci cieszył się namiot pod którym Katarzyna Mucha prezentowała swój kolorowy, sensoryczny świat. Nie obyło się bez warsztatów plastycznych i wspólnego dekorowania parku! Barwne, własnoręcznie przygotowane przez festiwalowiczów pod okiem wolontariuszy Sfarta ozdoby pozostały na swoich miejscach, więc będzie można nimi nacieszyć oczy jeszcze kilka dni po zakończeniu Festiwalu!
 
Jury Przeglądu Zespołów świeżo po obradach
Głównym punktem sobotniego programu Sfart był Przegląd Zespołów. O nagrody walczyło czterech finalistów wyłonionych spośród nadesłanych z całego Śląska zgłoszeń. Wyjątkowo okazale prezentowało się w tym roku grono jury przeglądu, które przyglądało i przysłuchiwało się występom w sześcioosobowym składzie:
Martyna Kwolek - przewodnicząca jury - wokalistka, nauczycielka śpiewu i muzyki, absolwentka Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach oraz Edukacji Muzycznej na Uniwersytecie Śląskim, liderka, autorka muzyki w zespole Early Birds,
Duck Mała Dorda i Michał Kasztura - On muzyk, Ona ponadto aktorka, dwójka założycieli zespołu Lunatyp, ubiegłorocznego laureata Przeglądu Sfart,
Dominik Wawak, Mariusz Feszak - realizatorzy dźwięku, muzycy, przedstawiciele Studio dmb,
Krzysiek Puda - wiceprezes Stowarzyszenia Sfart, animator społeczno-kulturalny, gitarzysta zespołu 8 lat w Tybecie, śpiewak chóralny.
Zespół Coffee Experiment - laureaci Przeglądu Zespołów
Absolutnym zwycięzcą tej edycji Przeglądu okazał się zespół Coffee Experiment z Rudy Śląskiej. To aż dziewięcioosobowa grupa młodych muzyków, która zachwyciła jury profesjonalizmem nie tylko na scenie i kunsztem wykonawczym zdecydowanie wyróżniając się na tle innych finalistów. Poskutkowało to przyznaniem zespołowi aż dwóch z trzech głównych nagród ujętych w regulaminie konkursu. W ramach zdobytych wyróżnień zespół już niedługo zarejestruje swoje dźwięki w bielskim studiu dmb. W sali widowiskowej Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Strumieniu z kolei odbędzie się koncert Coffee Experiment za którego zorganizowanie będzie odpowiedzialne stowarzyszenie Sfart!
Nie zabrakło nagród dla kolejnych finalistów, którzy zaprezentowali się w sobotę na scenie festiwalowej. Cieszyński zespół Demontaż wkrótce będzie mógł się pochwalić profesjonalnymi zdjęciami, które będą efektem sesji fotograficznej w atelier Mariusz Gruszka | fotografia. Martyna Kwolek, przewodnicząca jury przeglądu, przyznała również poza regulaminem nagrodę specjalną w postaci indywidualnych lekcji wokalnych dla Anity Londzin, wokalistki zespołu Synesthesia z Pszczyny.
Music Mahal - Gwiazda Wieczoru na Festiwalowej Scenie
Gwoździem programu i wisienką na torcie sobotnich wydarzeń był koncert zespołu Music Mahal, który przeniósł licznie zgromadzonych i żywo reagujących odbiorców w swój własny, muzyczny wymiar nazywany przez lidera zespołu Mateusza Trembaczowskiego Pałacem Muzyki.

NIEDZIELA - OBRAZ + DŹWIĘK

 
Członkowie Fundacji France Helvetia Polska podczas niedzielnego finału Festiwalu
Wielki, niedzielny finał 7. Sfart festiwalu zorganizowaliśmy w ścisłej współpracy z Fundacją Wspierania Sztuk Audiowizualnych France Helvetia Polska, której członkowie przyjechali do Strumienia aż z Genewy. Słowem – kluczem niedzielnych wydarzeń w sali widowiskowej strumieńskiego emgok-u była NAUKA, a to za sprawą Gościa Specjalnego tegorocznego Sfarta, Pana Profesora Bolesława Pietrzyka, fizyka molekularnego na co dzień pracującego Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych CERN, największym laboratorium na świecie! Pan Bolesław w sposób przystępny dla laików opowiedział o swojej pracy oraz o zadaniach jakie stawiają przed sobą naukowcy przeprowadzający eksperymenty w CERN.
Profesor Bolesław Pietrzyk - naukowiec CERN opowiada o swojej pracy
Ożywiona dyskusja Pana Profesora ze zgromadzonymi w emgoku gośćmi przerwana została krótką przerwą, po której nastąpiła druga część niedzielnego programu Sfart – wieczór filmowy z Fundacją France Helvetia Polska. Genewscy współgospodarze wieczoru zaprezentowali realizowane przez Fundację imponujące projekty filmowe. W końcu dotarliśmy do punktu programu na który czekali uczestnicy konkursu filmowego w ramach 7. Sfart Festiwalu – ogłoszenie wyników konkursu na etiudę filmową!
 
W komisji konkursu znaleźli się członkowie Fundacji France Helvetia Polska oraz Mariusz Gruszka, przedstawiciel Stowarzyszenia Sfart. Wyniki prezentowały się następująco:
I miejsce - Dominik Schneider za film pt. „Toczą się koła”
II miejsce - Klaudia Kowalczyk, Barbara Szczepanek za film pt. „Człowiek vs. superbohater”
wyróżnienie – Martyna Jurczyk, Jakub Żur za film pt. „Pracownia tajemnic”
wyróżnienie – Dorota Stasicka, Wacław Chromik, Mateusz Francuz za film pt. „Wiedza to siła”
wyróżnienie – Kamila Chojnacka za film pt. „Pani Lidzia”.
Po emocjonującym ogłoszeniu wyników (które w dalszym ciągu można obejrzeć na kanale youtube stowarzyszenia Sfart) korzystając z kinowego ekranu sali widowiskowej strumieńskiego emgok-u obejrzeliśmy jeszcze kilka etiud filmowych zaproponowanych przez Fundację Helvetia czym oficjalnie zakończyliśmy wydarzenia w ramach 7. Strumieńskiego Festiwalu Artystycznego Sfart!
PODZIĘKOWANIA
Zarząd Stowarzyszenia Form Artystycznych Sfart składa serdeczne podziękowania wszystkim osobom, instytucjom i firmom bez których zaplanowanie, zorganizowanie i sprawne przeprowadzenie kolejnej edycji Sfart Festiwalu byłoby co najmniej bardzo utrudnione, jeśli nie zupełnie niemożliwe!
Przede wszystkim dziękujemy wszystkim wolontariuszom, którzy zaoferowali swój wolny czas, ręce do pracy i głowy do wspólnych pomysłów! Rodzina Sfart jest zawsze otwarta! Zachęcamy do kontaktu z nami, wszystkich którzy jeszcze w tym roku nie zdecydowali się do nas dołączyć, ale czują w sobie energię i potencjał do kreatywnego i inspirującego współtworzenia!
Dziękujemy naszym Przyjaciołom z Fundacji France Helvetia Polska: Joanna Szpak, Jules Le Guen, Miyuki Warabiuchi, Just Gunter za nieocenioną pomoc w organizacji trzeciego dnia festiwalu, fale wiary, inspiracji i uśmiechu! Bez Was Festiwal Sfart byłby już nie tak Festiwalowy i nie tak Sfartowy!
Niskie ukłony dla Pana Profesora Bolesława Pietrzyka za otwarcie naszych artystycznych głów na fascynujący świat kwarków i antymaterii!
Przybijamy wielką, głośną piątkę z członkami jury Przeglądu Zespołów: Martyna Kwolek, Duck Mała Dorda, Michał Kasztura, Dominik Wawak, Mariusz Feszak za godne podziwu zaangażowanie dla dobra sprawy i profesjonalną ocenę finalistów Przeglądu!
Cały zarząd skanduje DZIĘ-KU-JEMY! Dla Katarzyna i Łukasza ( Kolorowy Świat Katarzyny ) za wielkie, piękne serca i wypełnienie naszego, strumieńskiego parku całą paletą kolorów i sensów ( sensoryzmów )!
DZIĘKI ZA DŹWIĘKI – dla Bartłomiej Witkowski i Dawid Kubeczek za użyczenie zespołom konkursowym prywatnych sprzętów muzycznych!
Za oprowadzenie festiwalowiczów po baśniowych wnętrzach Pałacu Muzyki, Mateusz Trembaczowski i zespołowi Music Mahal !
Ewie Nowak-Bazgier i Tadeusz Mikołajczyk, Wielkim Przyjaciołom Sfarta! Zawsze jesteście kiedy trzeba i sami wiecie kiedy trzeba! Transportowanie niezbędnych w parku sprzętów w tym roku to była dla nas sama przyjemność!
Pani Ela Szpak – za Jej zaraźliwą Pogodę Ducha i eskortowanie naszego festiwalowego Gościa Specjalnego!
Yannick Josserand i firmie Visuals Switzerland za hojny podarunek z którego skorzysta cała artystyczna społeczność Gminy Strumień! Roman Hudziec - za najpiękniejsze sklejki na świecie!
Specjalne podziękowania dla firmy Tekla za wielkie wsparcie nie tylko duchowe!
Urzędowi Gminy Strumień i Pani Burmistrz Annie Grygierek za wiarę w nasze działania i bezwarunkowe zaufanie! To już kolejna edycja Festiwalu, która nie mogłaby się odbyć bez współfinansowania z dotacji z budżetu gminy Strumień!
Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Strumieniu (MGOK) na czele z dyrektorem Bogusławem Żydkiem za współdzielenie naszego Domu!
Ponadto dziękujemy firmom i instytucjom, przyjaciołom Stowarzyszenia Sfart na dobre i złe:
Intermarche, Wesob, Strumienianka, Drukarnia Times, Godkowie, Studio dmb, Strumet, Ultrabrand, Medicus, Biliński.
 
A, że podziękowania są najprzyjemniejszym ze wszystkich przyjemnych punktów naszego Festiwalu ze swojej strony chcę głośno i publicznie wykrzyczeć również wirtualne DZIĘKUJĘ w stronę całego Zarządu Sfarta a w szczególności:
rodzinie Gruszków z Dagmara i Mariusz na czele, którzy niezmiennie o każdej porze dnia i nocy są wsparciem i ostoją całego naszego Sfartowego zamieszania. Nie wiem jak Wy to ogarniacie!
Człowiekowi od spraw kryzysowych i beznadziejnych - Dawid Dejf Janik za czuwanie nad całą techniczną problematyką i opanowaniem w krytycznych (nieuniknionych) chwilach – ŚWIAT!
Agata Hanzlik – zawsze na miejscu, zawsze na czas!
Dawid Gruszka, Przemek Janik – z Wami to góry przenosić!
Sonia Nowok, Aga Uchyła, Maja Dziendziel, Dominika Czajka, Inga Gruszka – nie ma nas bez Was!
I oczywiście Pani Prezes Klaudia Zniszczoł – zgłaszam wykonanie zadania!
Lista co roku dłuższa. Mam nadzieję, że taka tendencja utrzyma się w następnych latach! Do zobaczenia na 8. Strumieńskim Festiwalu Artystycznym SFART czerwiec 2018!
Krzysiek Puda/ SFART


Dodał: DK
 
Prace nad Strategią Rozwoju Gminy Strumień na lata 2023-2030+Prace nad Strategią Rozwoju Gminy Strumień na lata 2023-2030+ Program czyste powietrzeJakość powietrza


Gminny portal MapowyGminny portal Mapowy Jakość powietrza - strona zostanie otwarta na nowej karcieJakość powietrza Pomoc dla ukrainyPomoc dla ukrainy Cyfrowa GminaCyfrowa Gmina Elektroniczna administracja Gminy Strumień - strona zostanie otwarta na nowej karcieElektroniczna administracja Gminy Strumień Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Strumieniu - strona zostanie otwarta na nowej karcieMiejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Strumieniu
biblioteka w strumieniu - strona zostanie otwarta na nowej karciemapa Sport w strumieniu - strona zostanie otwarta na nowej karcieSport w Strumieniu

Kalendarz

Przejdź do wersji tekstowej kalendarium imprez
październik 2023
PN WT ŚR CZ PT SB ND
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          

Lista dni w które odbywają się imprezy w miesiącu: październik

galeriagaleria zdjęć

Współpracujemy

lokalna grupa działania cieszyńska kraina stowarzyszenie rozwoju i wspolpracy regionalnej śląski związek gmin i powiatów związek gmin wiejskich rzeczpospolitej polskiej związek miast polskich lokalna grupa rybactwa zabi kraj fundacja zdrowia slaska cieszynskiego hufiec ziemii cieszynskiej polska sieć odnowy o rozwoju wsi