Gmina Strumień - oficjalna strona

Urząd Gminy Strumień

2020-11-17

wyświetleń: 2686

„E-mgok - internetowy ośrodek kultury

Miejsko – Gminny Ośrodek Kultury w Strumieniu zakończył realizację projektu „e-mgok - internetowy ośrodek kultury". Działania projektowe, które trwały od maja do września były realną odpowiedzią na potrzebę dostępu do kultury przez mieszkańców podczas pandemicznych obostrzeń.  Dziś czas je podsumować.

 

Realizując działania projektowe Miejsko – Gminny Ośrodek Kultury sięgnął po finansowe wsparcie z Narodowego Centrum Kultury, co pozwoliło mu zaproponować ponad 56 wydarzeń on-line. Na 3 miesiące życie kulturalne niemalże całkowicie przeniosło się do wirtualnej przestrzeni, gdzie na uczestników oferty czekały warsztaty fotograficzne, etnograficzne, taneczne, plastyczne i muzyczne oraz prezentacje fotografii, malarstwa i recytacja wierszy. Dla najmłodszych odbiorców przygotowano spektakl teatralny w ośmiu odcinkach, a dorosły odbiorca mógł wziąć udział w 3 koncertach, które były transmitowane on-line.
Dzięki działaniom projektowym udało się utrzymać współpracę kulturalną z uczestnikami zajęć stałych, odbiorcami wydarzeń kulturalnych, a także sprawdzonymi współpracownikami (instruktorami, artystami).

Staraliśmy się, aby prowadzone działania były utrzymane na tak samo wysokim poziomie, do którego przyzwyczailiśmy naszych odbiorców. Wykorzystanie narzędzi on-line pozwoliło nam być blisko ludzi i otworzyć się na możliwości komunikacji wcześniej niedostępne w tradycyjnym realizowaniu szeroko pojętej kultury – powiedziała Agnieszka Korzeniewska, koordynatorka projektu.

Działaniami projektowymi zostały objęte wszystkie grupy wiekowe - od przedszkolaka po seniora. Dzięki ukazywaniu się propozycji kulturalnych w dwóch panelach dystrybucyjnych (strona internetowa i profil na fb emgoku) i ich przeplataniu się, odbiorcy mogli korzystać z wszystkich prezentowanych form. Zabieg ten przyniósł realne korzyści, bowiem po wznowieniu standardowej działalności we wrześniu 2020 roku np. została utworzona dodatkowa grupa fotograficzna dla dorosłych, co niewykluczone, wydarzyło się dzięki prezentacjom fotografii w ramach działań projektowych. W rozpoczętym sezonie bardzo mocno są również obsadzone wszystkie grupy plastyczne, nie odnotowano żadnego spadku frekwencji w grupach tanecznych, a 3 całkiem nowe propozycje zajęć stałych bardzo szybko znalazły swoich zwolenników. Emgok pozostał więc  w świadomości swoich odbiorców, którzy czekali w świecie wirtualnym, aby powrócić w jego mury z energią do dalszych działań.

W całej tej niezwykle satysfakcjonującej kulturalnej przygodzie, bardzo ważne jest objawienie się wielu nowych talentów, o których wcześniej nie wiedzieliśmy. Dotąd nieznani nam twórcy „wrzucali” w nasze przestrzenie swoje prace. Być może ta droga dodała im odwagi aby zaprezentować światu to, czym się zajmują, a co wcześniej leżało w szufladzie. W ten sposób grono emgokowej rodziny z pewnością się powiększyło – powiedział Bogusław Żydek, dyrektor emgoku.

Projekt „e-mgok - internetowy ośrodek kultury" był realną odpowiedzią na potrzebę dostępu naszych mieszkańców do kultury zgłaszaną jeszcze przed rozpoczęciem działań projektowych i potwierdzoną ich aktywnością w sieci podczas realizacji projektu. Oferta bez wątpienia stanowiła atrakcyjne i bezpieczne źródło dostępu do wartościowych propozycji kulturalnych z zachowaniem wprowadzonych pandemicznych obostrzeń  i z wykorzystaniem Internetu. Dzięki działaniom został wykorzystany potencjał drzemiący w ludziach, którego nie można było zmarnować i można było popularyzować wartościowe spędzanie wolnego czasu.

W projekcie udział wzięli:
w przestrzeni malarstwa i rysunku - Krysia Nikiel, Maria Michalczyk, David Bohm (Czechy), fotografowie -  Łukasz Łukasik i Mariusz Gruszka, artystka ludowa Józefa Greń,  Teatr Żelazny z Katowic, muzycy -  T.ETNO Tomasz Drozdek, Jola Wieliczka, Łukasz Wilga, Irek Głyk, Piotr Matusik,  Ghostman, Robert Szewczuga, Krzysztof Maciejowski, Sławek Berny oraz wielu innych młodszych i starszych miejscowych pasjonatów działań artystycznych.

 

Na tak bogaty program Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury otrzymał 49 000 złotych dofinansowania.

 

 Dodał: AB
 
Pomoc dla ukrainyPomoc dla ukrainy Wakacje 2022 w Gminie StrumieńWakacje 2022 w Gminie Strumień


Gminny portal MapowyGminny portal Mapowy Jakość powietrza - strona zostanie otwarta na nowej karcieJakość powietrza Cyfrowa GminaCyfrowa Gmina Elektroniczna administracja Gminy Strumień - strona zostanie otwarta na nowej karcieElektroniczna administracja Gminy Strumień Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Strumieniu - strona zostanie otwarta na nowej karcieMiejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Strumieniu
biblioteka w strumieniu - strona zostanie otwarta na nowej karciemapa Sport w strumieniu - strona zostanie otwarta na nowej karcieSport w Strumieniu

Kalendarz

Przejdź do wersji tekstowej kalendarium imprez
lipiec 2022
PN WT ŚR CZ PT SB ND
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Lista dni w które odbywają się imprezy w miesiącu: lipiec

2022/07/2 2022/07/7 2022/07/10 2022/07/16 2022/07/17 2022/07/23 2022/07/24
galeriagaleria zdjęć

Współpracujemy

lokalna grupa działania cieszyńska kraina stowarzyszenie rozwoju i wspolpracy regionalnej śląski związek gmin i powiatów związek gmin wiejskich rzeczpospolitej polskiej związek miast polskich lokalna grupa rybactwa zabi kraj fundacja zdrowia slaska cieszynskiego hufiec ziemii cieszynskiej polska sieć odnowy o rozwoju wsi