2019-11-09
Barokowa trumna baronowej
Niezwykła ekspozycja ma miejsce w Galerii Wystaw Czasowych Muzeum Śląska Cieszyńskiego. Do końca listopada można obejrzeć tam wystawę, która jest poświęcona jedynemu zachowanemu sarkofagowi na terenie dawnego Księstwa Cieszyńskiego - barokową trumnę baronowej Petröczy.
Unikatowy zabytek funeralny powstał ok. roku 1780 i mieścił trumnę z ciałem zmarłej w roku 1771 baronowej Elżbiety Calisch, ostatniej z rodu Petröczy. Ta węgierska szlachcianka osiadła w Księstwie Cieszyńskim w roku 1737, kiedy wraz z mężem Chrystianem Calischem kupiła Drogomyśl.
Rodzina Calisch tak na Górnych Węgrzech jak i w Księstwie Cieszyńskim znana była z mocnego zaangażowania w życie religijne. W Drogomyślu syn baronowej, Fryderyk Calisch postawił w roku 1788 na mocy Patentu Tolerancyjnego luterański dom modlitwy, jedyny po Cieszyńskim zaopatrzony w wieżę z dzwonami. Miedziany sarkofag obok kościoła w Drogomyślu oraz kilku rezydencji, w tym pałacu wybudowanego w roku 1753 jest jedynym zachowanym materialnym śladem obecności rodziny Calisch na Śląsku Cieszyńskim.
Trumna jest rzeczywiście jedynym takim znanym zabytkiem z terenów dawnego Księstwa Cieszyńskiego, zachowanym tak dobrze i dostępnym na co dzień w zakrystii kościoła luterańskiego w Drogomyślu. Jednakże muszę zaznaczyć tutaj, że jakiś czas temu w podziemiach kościoła Jezusowego w Cieszynie odnaleziono także wspaniały cynowy sarkofag, ale on jeszcze czeka na swoje odkrycie. Cały czas jest w tych podziemiach, więc póki co trumna drogomyska dzierży palmę pierwszeństwa – tłumaczył autor wystawy Jan Paweł Borowski z Muzeum Śląska Cieszyńskiego, po czym dodał -Na plakatach i materiałach promocyjnych umyślnie użyłem określenia trumna, gdyż pod taką nazwą ten zabytek funkcjonuje do dzisiaj w Drogomyślu. Natomiast zobaczycie sarkofag.
W wernisażu wystawy wziąła udział delegacja z gminy Strumień m.in. Przewodniczący Rady Miejskiej w Strumieniu Czesław Greń.
„Barokową trumnę baronowej Petröczy” można oglądać w Cieszynie do 30 listopada. To już jedna z ostatnich wystaw czasowych w tym roku w cieszyńskim muzeum.
Pozostałe aktualności:
-
PSZOK w Strumieniu nieczynny!
2025-01-21 -
OGŁOSZENIE O SESJI
2025-01-21 -
Za nami premiera książki „Dzieje Drogomyśla”
2025-01-20 -
Nagrody za wysokie wyniki sportowe
2025-01-15 -
Szkolenie dla przedsiębiorców
2025-01-13 -
Statystyczne podsumowanie roku 2024
2025-01-10