Gmina Strumień - oficjalna strona

Urząd Gminy Strumień

Konferencja "Agroturystyka a przedsiębiorczość na wsi" 9-10.10.2014r.

W Miejskim Centrum Kultury i Rekreacji w Strumieniu odbyła się konferencja agroturystyczna pn. „Agroturystyka a przedsiębiorczość” w ramach projektu „Śląska Wieś- tu wypocząć można”. Konferencja cieszyła się  dużym zainteresowaniem nie tylko mieszkańców Gminy Strumień, ale również i powiatu.  Celem konferencji było zachęcenie mieszkańców Gminy Strumień do tworzenia  na terenie gminy działalności w kierunku agroturystycznym, jak również zapoznanie się z potencjałem turystycznym gminy Strumień i powiatu cieszyńskiego. Organizatorami byli Gmina Strumień i Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego w Katowicach, a partnerami projektu Śląski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Częstochowie i Śląska Organizacja Turystyczna.
Konferencja odbyła się zgodnie z zaplanowanym programem:
09.10.2014r.
1.    Rozpoczęcie konferencji – wystąpienie Burmistrz Strumienia Anny Grygierek, Zastępcy Dyrektora Wydziału Terenów Wiejskich Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego Roberta Karpety, Dyrektora Śląskiego Ośrodka Rolniczego w Częstochowie Stanisława Gardonia.
2.     „Turystyka wiejska jako forma aktywizacji społecznej i ekonomicznej mieszkańców obszarów wiejskich Śląska”  wystąpienie prof. dr hab. Czesława Nowaka z Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie
3.    „Formalno- prawne aspekty funkcjonowania gospodarstw agroturystycznych”- wystąpienie p. Stanisławy Caban z Śląskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Częstochowie.
4.    „Zagroda edukacyjna - nowy kierunek w różnicowaniu działalności na obszarach wiejskich”- wystąpienie p. Stanisławy Caban z Śląskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Częstochowie
5.    „Turystyka w województwie śląskim i na Śląsku Cieszyńskim, jej specyfika, znaczenie i możliwości rozwoju” wystąpienie p. Agnieszki Sikorskiej Dyrektora Śląskiej Organizacji Turystycznej w Katowicach,
6.     „Formy aktywizacji lokalnej społeczności poprzez promocję produktów regionalnych i tradycyjnych” wystąpienie p. Barbary Majnuszu z Śląskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Częstochowie
7.    Wizyta w gospodarstwie agroturystycznym „Wodna Dolina” w Pruchnej
8.     Wizyta w Zagrodzie Rolnej – Skansen Ochaby w Ochabach Wielkich

10.10.2014
Wizyty studyjne w gospodarstwach:
- w gospodarstwie agroturystycznym „Na Połomiu” w Istebnej
- w ośrodku „Karina” w Wiśle
-  w Chlebowej Chacie w Górkach Małych

  Zapraszamy do obejrzenia fotoreportażu

 

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa Inwestująca w Obszary Wiejskie.

Działanie współfinansowane przez Unię Europejską w ramach Schematu III Pomocy Technicznej Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 w ramach Planu Działania KSOW na lata 2014-2015.

Przydatne linki:

Krajowa Sieć Obszarów Wiejskich (KSOW): slaskie.ksow.pl/ksow010.html

Śląski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Częstochowie: www.czwa.odr.net.pl/

http://www.zagrodaedukacyjna.pl/

 

INFORMACJE DOTYCZĄCE SEKRETARIATU REGIONALNEGO

KRAJOWEJ SIECI OBSZARÓW WIEJSKICH WOJEWÓDZTWA ŚLĄSKIEGO

 

Głównym celem Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich na każdym szczeblu - lokalnym, regionalnym, krajowym oraz wspólnotowym, jest zapewnienie efektywnego i dynamicznego rozwoju obszarów wiejskich poprzez wymianę informacji i rozpowszechnianie dobrych praktyk w tym zakresie. Sieć powinna służyć przede wszystkim lepszemu przepływowi informacji pomiędzy instytucjami i organizacjami zaangażowanymi w działania na rzecz polskiej wsi oraz jej mieszkańców.

Pragnąc spełnić powyższy cel Sekretariat Regionalny KSOW Województwa Śląskiego (SR KSOW) podejmuje we współpracy z partnerami Sieci szereg działań.

Realizacja poszczególnych przedsięwzięć oparta jest o Plan działania zatwierdzany na okres dwuletni. Obecny Plan działania na lata 2014-2015, choć realizowany już w nowym okresie programowania, jest ostatnim Planem finansowanym w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013.

 

Zgodnie z Planem działania na lata 2014-2015 realizowane są następujące przedsięwzięcia:

1.      Konferencje, np.:

        Międzynarodowa Pszczelarska Konferencja Naukowa - we współpracy ze Śląskim Związkiem Pszczelarzy w Katowicach;

 

2.      Wydanie publikacji, np:

        Wydawnictwo dotyczące dobrej praktyki w zakresie ochrony wód i krajobrazów wodnych - we współpracy z Zespołem Parków Krajobrazowych Województwa Śląskiego.

 

3.      Cykl audycji informacyjno-edukacyjnych pt. „Producenci” poświęcony grupom producentów rolnych oraz grupom producentów owoców i warzyw - we współpracy z Telewizją Polska Odział Terenowy w Katowicach.

 

4.      Współorganizacja i organizacja targów, wystaw, np:

        XIX Kiermasz Żywności Ekologicznej i Tradycyjnej - Natura, zdrowie, kultura - we współpracy z Polskim Klubem Ekologicznym w Krakowie Koło Miejskie w Gliwicach;

 

5.      Współorganizacja imprez lokalnych i regionalnych na terenie województwa śląskiego, np.:

        XXIII Krajowa Wystawa Rolnicza - we współpracy ze Śląskim Ośrodkiem Doradztwa Rolniczego w Częstochowie;

 

6.      Współorganizacja cyklu szkoleń dla osób zatrudnionych w rolnictwie i leśnictwie - we współpracy ze Śląskim Ośrodkiem Doradztwa Rolniczego.

 

7.       Współorganizacja Akademickiego Forum Rozwoju Obszarów Wiejskich - we współpracy z Częstochowskim Stowarzyszeniem Rozwoju Małej Przedsiębiorczości. 

 

8.      Wsparcie funkcjonowania Lokalnych Grup Działania poprzez współorganizację szkoleń, spotkań, wyjazdów studyjnych, wydanie publikacji dot. dobrych praktyk LGD z zakresu nabywania umiejętności i aktywizacji oraz projektów współpracy.

 

9.      Organizacja krajowych i zagranicznych wyjazdów studyjnych.

 

10.  Organizacja spotkań partnerów Sieci.

 

11.  Przeprowadzenie badań, ekspertyz i analiz w celu opracowania Strategii Rozwoju Obszarów Wiejskich Województwa Śląskiego do roku 2030.



Dodał: AB
 
Obrazek domyslny serwisu strumien.pl

Agroturystyka okiem kamery- zapraszamy do obejrzenia filmu

 Zapraszamy do obejrzenia filmu z konfrencji agroturystycznej pn. „Agroturystyka a przedsiębiorczość” w ramach projektu „Śląska Wieś- tu wypocząć można”.

Obrazek domyslny serwisu strumien.pl

„Śląska Wieś- tu wypocząć można- agroturystyka dla przedsiębiorczych

  W Miejskim Centrum Kultury i Rekreacji w Strumieniu odbyła się konferencja agroturystyczna pn. „Agroturystyka a przedsiębiorczość” w ramach projektu „Śląska Wieś- tu wypocząć można”. Konferencja cieszyła się  dużym zainteresowaniem nie tylko mieszkańców Gminy Strumień, ale również i powiatu.

Obrazek domyslny serwisu strumien.pl

Zapraszamy na agroturystyczną konferencję

 Gmina Strumień  zorganizuje dwudniową konferencję pt. „Agroturystyka a przedsiębiorczość na wsi” w ramach projektu „Śląska Wieś – tu wypocząć można”





Gminny portal MapowyGminny portal Mapowy Jakość powietrza - strona zostanie otwarta na nowej karcieJakość powietrza Komunikaty i ostrzeżeniaKomunikaty i ostrzeżenia Program czyste powietrzeJakość powietrza Cyfrowa GminaCyfrowa Gmina Elektroniczna administracja Gminy Strumień - strona zostanie otwarta na nowej karcieElektroniczna administracja Gminy Strumień Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Strumieniu - strona zostanie otwarta na nowej karcieMiejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Strumieniu
biblioteka w strumieniu - strona zostanie otwarta na nowej karciemapa Sport w strumieniu - strona zostanie otwarta na nowej karcieSport w Strumieniu

Kalendarz

Przejdź do wersji tekstowej kalendarium imprez
lipiec 2024
PN WT ŚR CZ PT SB ND
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        

Lista dni w które odbywają się imprezy w miesiącu: lipiec

2024/7/6 2024/7/7 2024/7/13 2024/7/14 2024/7/20 2024/7/21 2024/7/25 2024/7/27 2024/7/28
galeriagaleria zdjęć

Współpracujemy

lokalna grupa działania cieszyńska kraina stowarzyszenie rozwoju i wspolpracy regionalnej śląski związek gmin i powiatów związek gmin wiejskich rzeczpospolitej polskiej związek miast polskich lokalna grupa rybactwa zabi kraj fundacja zdrowia slaska cieszynskiego hufiec ziemii cieszynskiej polska sieć odnowy o rozwoju wsi