Gminy partnerskie
Partnerzy Gminy Strumień ze Słowacji:
Województwo Żylińskie –Uchwała Nr XXV/201/2008 Rady Miejskiej w Strumieniu z dnia 28 sierpnia 2008 r. w sprawie: nawiązania współpracy z Województwem Żylińskim.
Województwo Żylińskie leży na północnym zachodzie Słowacji i graniczy z Polską. Mieszka w nim ponad 690 tys. osób. Żylina to stolica województwa. Na terenie województwa można spotkać liczne zamki i pałacyki. Najpiękniejszym z nim jest Zamek Orawski. Turysta odwiedzający te okolice zachwyci się również licznymi ruinami chociażby w Strecznie czy Likavie. Wiele tu zabytków architektury ludowej i drewnianych kościołów. Kuracje uzdrowiskowe oferują Rajeckie Cieplice, Turczańskie Cieplice oraz Lucky.
Miłośnicy wędrówek górskich mogą tu wejść na Małą i Wielką Fatrę i przejść przez Tatry Zachodnie oraz Niskie. Liczne jaskinie, jeziora zaporowe oraz parki wodne.
Wraz z Województwem Żylińskim gmina Strumień zrealizowała projekty pn.:
- Budatin-Strumień: Rewitalizacja i rozwój dziedzictwa kulturowego
- Budatin- Strumień: współpraca na pograniczu- etap 2.
http://www.zilinskazupa.sk/pl/
Krajské kultúrne stredisko (Wojewódzki Ośrodek Kultury) w Žilinie- list intencyjny pomiędzy Gminą Strumień a Wojewódzkim Ośrodkiem Kultury w Žilinie zawarty w dniu 11.04.2014 r.
Wojewódzki Ośrodek Kultury w Żilinie organizuje oraz realizuje imprezy kulturalno-towarzyskie oraz edukacyjne, które mają na celu rozwój lokalnej kultury, zachowanie i rozwój narodowego dziedzictwa kulturowego, a także kształcenie specyficznych grup społecznych regionu žilinskiego. Efektem jego działalności są znaczące wydarzenia kulturalne o charakterze regionalnym, wojewódzkim oraz ogólnokrajowym, do których zaliczają się np. festiwale, przeglądy artystyczne, konkursy, seminaria, warsztaty twórcze, szkolenia, wystawy, a także kluby dyskusyjne.
Wraz z gminą Strumień Krajské kultúrne stredisko zrealizowało projekt: "Podróż po kulturalnym roku".
Powazkie Muzeum w Żilinie- Jednostka podległa Województwu Żylińskiemu. Realizacja działań w ramach projektów pn.: „Budatín-Strumień: rewitalizacja i rozwój dziedzictwa kulturowego”, „Budatín- Strumień współpraca na pograniczu- etap 2”.
Powazkie Muzeum w Żilinie oferuje zwiedzającym ekspozycję Historia Żiliny i Zabytkowe wnętrza. Interesujący jest zbiór mieczy katów, przedmioty należące do rzemieślników, którzy zakładali na obszarze Żyliny cechy rzemieslnicze lub trofea myśliwskie w Sali Myśliwskiej. W jadalni Czaka wystawione epokowe meble z zastawą stołową pochodzące z XVIII do XX wieku.
Kysuckie Muzeum w Czadcy – wraz z gminą Strumień Kysuckie Muzeum w Czadcy realizowało następujące projekty:
- Muzeum dzieciom
- Szkoła dzieciom
- Bliscy sobie – wspólne publikacje szansą poznania pogranicza.
Kysuckie Muzeum w Czadcy regionalne muzeum krajoznawcze założone w 1971 r. Można w nim zobaczyć ekspozycje przyrodniczą prezentującą florę i faunę północno-zachodniej Słowacji, m.in. replikę samicy mamuta w rzeczywistych rozmiarach. Jest tam również największy zbiór wyrobów słowackich druciarzy.
Gmina Dolný Hričov- Uchwała nr XLVI.386.2014 Rady Miejskiej w Strumieniu z dnia 31 marca 2014 r. w sprawie nawiązania współpracy z Miastem Vratimov z Czech oraz Gminą Dolný Hričov, Krasňany, Súľov – Hradná i Rudina ze Słowacji, podpisana umowa o współpracy pomiędzy Gminą Strumień a Gminą Dolní Hričov w dniu 11.04.2014 r.
Gmina Dolný Hričov wieś w województwie Żylińskim. Pierwsza wzmianka pochodzi z 1208 r. Mieszka tam ok. 1.500 osób.
Wraz z gminą Strumień Dolny Hricov zrealizował projekty:
- Hricovskie pastorale
-Wspólne poznawanie kultury i dziedzictwa na pograniczu polsko-słowackim
-Sportowe partnerstwo w gminie Strumień, gminie Dolny Hričov i gminie Krasňany.
Gmina Krasňany- Uchwała nr XLVI.386.2014 Rady Miejskiej w Strumieniu z dnia 31 marca 2014 r. w sprawie nawiązania współpracy z Miastem Vratimov z Czech oraz Gminą Dolný Hričov, Krasňany, Súľov – Hradná i Rudina ze Słowacji, podpisana umowa o współpracy pomiędzy Gminą Strumień a Gminą Krasňany w dniu 11.04.2014 r.
Wspólna realizacja projektów:
-Współpraca, która nie zna granic
-Wspólne poznawanie kultury i dziedzictwa na pograniczu polsko-słowackim
-Sportowe partnerstwo w gminie Strumień, gminie Dolny Hričov i gminie Krasňany
- Szlakiem atrakcji
- Podzielmy się naszym wspólnym dziedzictwem
Gmina Rudina- Uchwała nr XLVI.386.2014 Rady Miejskiej w Strumieniu z dnia 31 marca 2014 r. w sprawie nawiązania współpracy z Miastem Vratimov z Czech oraz Gminą Dolný Hričov, Krasňany, Súľov – Hradná i Rudina ze Słowacji, podpisana umowa o współpracy pomiędzy Gminą Strumień a Gminą Rudina w dniu 11.04.2014 r.
Wspólna realizacja projektu: "Wspólnota życia codziennego za granicą".
Gmina Súľov-Hradná- Uchwała nr XLVI.386.2014 Rady Miejskiej w Strumieniu z dnia 31 marca 2014 r. w sprawie nawiązania współpracy z Miastem Vratimov z Czech oraz Gminą Dolný Hričov, Krasňany, Súľov – Hradná i Rudina ze Słowacji, podpisana umowa o współpracy zawarta pomiędzy Gminą Strumień a Gminą Súľov- Hradná w dniu 11.04.2014 r.
http://www.sulov-hradna.sk/
Gmina Rabča- wspólna realizacja mikroprojektu pt. „Bogactwo naturalne pogranicza polsko- słowackiego”. Porozumienie w sprawie realizacji wspólnego mikroprojektu zostało podpisane 02.10.2019 r.
Gmina Bytča- wspólna realizacja mikroprojektu pt. Ścieżka dydaktyczna „Za pięknem bytczańskiej przyrody”. Porozumienie w sprawie realizacji wspólnego mikroprojektu zostało podpisane 16.07.2019 r.
http://www.bytca.sk/mestsky-urad/
Partnerzy Gminy Strumień z Czech:
Miasto Petřvald – Uchwała nr XLIII/259/2002 Rady Miejskiej w Strumieniu z dnia 26.04.2002 w sprawie nawiązania współpracy z Miastem Petřvald, umowa o współpracy zawarta pomiędzy Gminą Strumień a Miastem Petřvald w dniu 25 września 2002 r.
Petřvald we współpracy z gminą Strumień zrealizował następujące projekty:
- Stworzenie Centrum Kulturalno-Rozrywkowego w Strumieniu
- Poznajmy się nawzajem
- Kulturalne pogranicze. Modernizacja infrastruktury kulturowej w Petrvaldzie, Jasienicy, Strumieniu.
Więcej informacji o mieście i zrealizowanych projektach na stronie internetowej: https://www.petrvald-mesto.cz/o-meste/partnerska-spoluprace-s-polskymi-mesty-/tvorba-kulturne-rekreacniho-strediska-v-strumieniu/
Miasto Šenov- Uchwała Nr V/33/2011 Rady Miejskiej w Strumieniu z dnia 21 lutego 2011 r. umowa o współpracy została zawarta pomiędzy Gminą Strumień a Miastem Šenov w dniu 1 marca 2011 r.
Miasto Šenov oraz gmina Strumień zrealizowały wspólne projekty:
- Razem odkrywamy świat
- Sport w każdym wieku
Miasto Vratimov-Uchwała nr XLVI.386.2014 Rady Miejskiej w Strumieniu z dnia 31 marca 2014 r. w sprawie nawiązania współpracy z Miastem Vratimov z Czech oraz Gminą Dolný Hričov, Krasňany, Súľov – Hradná i Rudina ze Słowacji, podpisana umowa o współpracy zawarta pomiędzy Gminą Strumień a Miastem Vratimov w dniu 11.04.2014r.
Gmina Strumień wspólnie z miastem Vratimov realizowała projekt: "Aktywni na Granicy".
Szkoła Podstawowa we Vratimovie- Gmina Strumień wspólnie ze szkołą z Vratimova zrealizowała projekt: „Czerpiąc siłę z wody, czyli o małej wiosce w Żabim Kraju nad Wisłą i pięknym mieście nad Ostrawicą”.
Gmina Dolni Domaslavice -Uchwała Nr XXV/202/2008 Rady Miejskiej w Strumieniu z dnia 28 sierpnia 2008 r., umowa o współpracy zawarta pomiędzy Gminą Strumień a Gminą Dolní Domaslavice w dniu 18 września 2008 r.
Základní škola a Mateřská škola Dolni Domaslavice realizowała projekt pn. „Dzieci i kultura bez Granic" wspólnie ze Szkołą Podstawową z Zabłocia.
Stowarzyszenie Pro Gymnasium w Ostravie – Uchwała Nr XXV/203/2008 Rady Miejskiej w Strumieniu z dnia 28 sierpnia 2008 r. umowa o współpracy zawarta pomiędzy Gminą Strumień a Stowarzyszeniem Pro Gymnasium w Ostravie w dniu 29.08.2008 r.
Wspólnie ze Stowarzyszeniem, gmina Strumień zrealizowała następujące projekty:
- Podróż przez historię
- Podróż przez historię – czasy komunizmu.
https://www.ghrabuvka.cz/
Dodał: Admin