Gmina Strumień - oficjalna strona

Urząd Gminy Strumień

Drogomyśl

Miejscowość znana od 1467 r.  Była to wieś szlachecka. 

Nazwa miejscowości "droga myśl" pochodzi z czasów gdy Baron Fryderki Bogumił Callisch wydzielił 32 numery gospodarstw po prawej stronie rzeki Wisły - stronie której nigdy woda nie zalewała. W 1737 roku drogomyskie dobra nabywa baronowa Callisch. Buduje tu szkołę i kościół ewangelicko-augsburski. Pierwsze tory kolejowe w Drogomyślu (linia Warszawa - Wiedeń) powstały w 1855 roku, a w 1929 zbudowano drogę która biegła przez wieś. W drugiej połowie XVIII wieku na terenie Drogomyśla schronienie znalazło wielu uchodźców z Chorwacji prześladowanych za wykroczenia religijne. Dzisiaj wśród drogmyślan jest wielu Pelarów, Wojnarów, Gabrysiów, Harwotów
.
W Drogomyślu zajmowano się również hodowlą koni. W latach 1924-1960 funkcjonowało Państwowe Stado Ogierów, które odnosiły duże sukcesy na zawodach sportowych i torach wyścigowych. Konie z Drogomyśla występowały też w filmie "Krzyżacy" Aleksandra Forda. W 2007 roku konie wróciły do Drogomyśla do nowoutworzonego Centrum Rozrodu Koni.

Legenda o powstaniu Drogomyśla
Dawnymi czasy wiele było wsi na Podbeskidziu, których mieszkańcy czerpali wodę z Wisły lub Olzy. Sprawiało to często wiele kłopotów, bo po wodę trzeba było niejednokrotnie iść wiele kilometrów. Pewnego razu do Drogomyśla przybył utrudzony wędrowiec. Wszedł do pierwszej z brzegu chaty i poprosił o gościnę. Gospodarze słynący tu z gościnności i dobrego serca przyjęli podróżnego pod swój dach. Gdy gość dowiedział się skąd biorą wodę postanowił dobroczyńcom pomóc. Obiecaj że w każdej części wsi wybuduje z mieszkańcami studnie - głębokie doły, które napełnią się rychło wodą. Jak obiecał tak zrobił. Od tego czasu mieszkańcy wioski codziennie pobierali wodę ze studzien, które wybudowano na środku każdej z dzielnic. Woda była czysta i smaczna. Na pamiątkę tego wydarzenia nadano wsi nazwę Drogomyśl, bo tak drogą, cenną myślą była rada nieznajomego wędrowca.

Zabytki Drogomyśla

Kościół ewangelicki wzniesiony w latach 1788-1797. Trzy razy zniszczył go pożar. Rekonsekrowany w 1951 r. po odbudowie ze zniszczeń wojennych. Nad wejściem do świątyni znajduje się tablica fundacyjna z herbem. Tu znajduje się kopia obrazu Henryka Siemiradzkiego wykonana przez Ryszarda Gila z 1932 r.   Na wieży mechanizm zegara przywieziony do Drogomyśla po 1945 r. prawdopodobnie ze zniszczonego kościoła w Miłkowie (woj. Dolnośląskie). Dzwony pochodzą z 1921 r. ze zniszczonego kościoła ewangelickiego w Grzędach koło Krzeszowic.

Kościół katolicki p.w. Matki Boskiej Częstochowskiej – konsekrowany w roku 1969. Powstał w miejsce dwóch kościołów z Zarzecza – zatopionego podczas budowy Zapory Goczałkowickiej. Pierwszy „posoborowy” kościół na Śląsku Cieszyńskim. Nowoczesną fasadę z dostosowanym do wymogów posoborowych wnętrzem zawdzięczamy projektantowi Stanisławowi Kwaśniewiczowi.

Oryginalnie rozwiązane prezbiterium, chrzcielnica i konfesjonały oraz dużewitraże są dziełem artystów ze Śląska i Krakowa.

Pałac Callischów - Zespół parkowo-dworski z początków XVIII wieku. W jego skład wchodzi dwór z dziedzińcem, budynek gospodarczy. Elewacje wszystkich budynków przebudowano w XIX wieku. Wokół parku rozciąga się park i ogród z niemal 40 cennymi gatunkami drzew i krzewów. Obecnie w pałacu mieszczą się Warsztaty Terapii Zajęciowej.

 

 



Dodał: Admin
 



Gminny portal MapowyGminny portal Mapowy Jakość powietrza - strona zostanie otwarta na nowej karcieJakość powietrza Komunikaty i ostrzeżeniaKomunikaty i ostrzeżenia Program czyste powietrzeJakość powietrza Cyfrowa GminaCyfrowa Gmina Elektroniczna administracja Gminy Strumień - strona zostanie otwarta na nowej karcieElektroniczna administracja Gminy Strumień Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Strumieniu - strona zostanie otwarta na nowej karcieMiejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Strumieniu
biblioteka w strumieniu - strona zostanie otwarta na nowej karciemapa Sport w strumieniu - strona zostanie otwarta na nowej karcieSport w Strumieniu

Kalendarz

Przejdź do wersji tekstowej kalendarium imprez
październik 2024
PN WT ŚR CZ PT SB ND
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31      

Lista dni w które odbywają się imprezy w miesiącu: październik

2024/10/3 2024/10/6 2024/10/7 2024/10/21 2024/10/25 2024/10/26 2024/10/27 2024/10/28 2024/10/31
galeriagaleria zdjęć

Współpracujemy

lokalna grupa działania cieszyńska kraina stowarzyszenie rozwoju i wspolpracy regionalnej śląski związek gmin i powiatów związek gmin wiejskich rzeczpospolitej polskiej związek miast polskich lokalna grupa rybactwa zabi kraj fundacja zdrowia slaska cieszynskiego hufiec ziemii cieszynskiej polska sieć odnowy o rozwoju wsi