2017/2018
Wyniki egzaminu gimnazjalnego 2018
Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej z dnia 21 grudnia 2016 r. w sprawie szczegółowych warunków i sposobu przeprowadzania egzaminu gimnazjalnego i egzaminu maturalnego (Dz. U. 2016 r., poz. 2223, z późn. zm.) 18, 19 i 20 kwietnia 2018 roku odbył się ogólnopolski egzamin dla uczniów klas trzecich gimnazjów. Przystąpiło do niego prawie 340 tys. uczniów klas III gimnazjów. Uczniowie, którzy z przyczyn zdrowotnych lub losowych nie zdawali egzaminów w kwietniu, mogli przystąpić do nich w dodatkowym terminie w dniach 4, 5 i 6 czerwca.
Egzamin gimnazjalny składa się z trzech części – humanistycznej, matematyczno-przyrodniczej i z zakresu języka obcego nowożytnego, ale każda z części egzaminu ma inną strukturę.
W części humanistycznej wydzielono następujące przedmioty egzaminacyjne: język polski oraz historię i wiedzę o społeczeństwie. Zadania znajdują się w dwóch odrębnych arkuszach, które uczniowie wypełniają jednego dnia, ale w różnym czasie. Zadania z języka polskiego mają formę zamkniętą i otwartą, natomiast zadania z historii i wiedzy o społeczeństwie – zamkniętą.
Część matematyczno-przyrodnicza obejmuje etap z zakresu matematyki oraz etap z zakresu przedmiotów przyrodniczych: biologii, chemii, fizyki i geografii. Zadania z matematyki mają formę zamkniętą i otwartą, a zadania z przedmiotów przyrodniczych mają formę tylko zamkniętą.
Egzamin z języka obcego nowożytnego jest zdawany na dwóch poziomach: podstawowym i rozszerzonym. Uczeń dokonuje wyboru jednego z siedmiu języków obcych nowożytnych: angielskiego, francuskiego, hiszpańskiego, niemieckiego, rosyjskiego, włoskiego oraz ukraińskiego, z zastrzeżeniem, że zdający może wybrać tylko ten język, którego uczył się w gimnazjum jako przedmiotu obowiązkowego.
Do trzeciej części egzaminu na poziomie podstawowym ma obowiązek przystąpić każdy uczeń, natomiast do egzaminu na poziomie rozszerzonym mają obowiązek przystąpić uczniowie, którzy w gimnazjum kontynuowali naukę języka obcego rozpoczętą w szkole podstawowej. Do trzeciej części egzaminu na poziomie rozszerzonym mogą przystąpić także pozostali zdający, jeśli zechcą sprawdzić poziom swoich umiejętności językowych. Trzecioklasiści, przystępujący do egzaminu na obu poziomach, rozwiązują zadania z tego samego języka obcego.
Prace egzaminacyjne sprawdzają wykwalifikowani egzaminatorzy według jednolitych kryteriów w całym kraju.
Wyniki egzaminu gimnazjalnego są wyrażane w skali procentowej i skali centylowej dla zadań z zakresu:
-
języka polskiego;
-
historii i wiedzy o społeczeństwie;
-
matematyki;
-
przedmiotów przyrodniczych: biologii, geografii, fizyki i chemii;
-
języka obcego nowożytnego na poziomie podstawowym;
-
języka obcego nowożytnego na poziomie rozszerzonym – w przypadku, gdy uczeń (słuchacz) przystąpił do części trzeciej egzaminu gimnazjalnego na poziomie rozszerzonym.
Wyniki egzaminu gimnazjalnego w skali procentowej ustala komisja okręgowa na podstawie liczby punktów przyznanych przez egzaminatorów.
Wyniki egzaminu gimnazjalnego w skali centylowej ustala Centralna Komisja Egzaminacyjna, na podstawie wyników ustalonych przez komisje.
Tegoroczna sesja egzaminu gimnazjalnego była przedostatnią. Ostatnia sesja egzaminu gimnazjalnego przeprowadzona zostanie w roku szkolnym 2018/2019 (równolegle z przeprowadzanym po raz pierwszy egzaminem ósmoklasisty).
Przystąpienie do egzaminu gimnazjalnego jest warunkiem ukończenia gimnazjum, a jego wynik ma wpływ na przyjęcie ucznia do wybranej przez niego szkoły ponadgimnazjalnej.
Podczas postępowania rekrutacyjnego brane są pod uwagę wyniki ucznia uzyskane na zakończenie nauki w gimnazjum. Zaświadczenia wydane przez CKE z wynikiem uzyskanym z egzaminu uczniowie dostaną wraz ze świadectwem ukończenia gimnazjum.
Dodał: PK
- Wyniki_egzaminow_gimnazjalnych_2017-2018.pdf, Wyniki egzaminów gimnazjalnych 2017-2018