Gmina Strumień - oficjalna strona

Urząd Gminy Strumień

2020-07-08

wyświetleń: 461

Jubileusz Domu Pomocy Społecznej w Strumieniu

Dom Pomocy Społecznej dla Dzieci w Strumieniu obchodzi w tym roku jubileusz 65- lecia. Założycielem i organem prowadzącym jest Zgromadzenie Sióstr Szkolnych de Notre Dame Prowincja Polska z siedzibą w Opolu. Ale działalność tego zgromadzenia w Strumieniu sięga dużo dalej w przeszłość.

14 października 1876 roku do Strumienia na zaproszenie ówczesnych władz miejskich, z Wrocławia przybyły dwie siostry, które początkowo prowadziły kurs robót ręcznych. Kilka lat później we własnym budynku otworzyły szkołę elementarną i przedszkole. Z czasem powstała też szkoła wydziałowa i internat. Placówka rozwijała się i z powodzeniem działała do 1939 roku. Po wybuchu wojny  prowadzenie działalności pedagogiczno–wychowawczej sióstr zostało przerwane przez okupanta. Podobnie było po zakończeniu wojny. Siostry skupiły się więc na pracy parafialnej i katechetycznej. Zmianę przyniósł dopiero rok 1955. 2 maja  zwrócono siostrom ich budynek szkolny, w którym otworzono Zakład Leczniczo-Wychowawczy „Caritas” w Strumieniu. Umieszczono w nim chłopców o bardzo głębokim stopniu upośledzenia, z epilepsją oraz z porażeniami mózgowymi. Ciężka praca sióstr spowodowała, że zakład ten zyskał miano najlepszego w Polsce. Do Strumienia na turnusy dokształcające w pracy z  osobami upośledzonymi zaczęli przyjeżdżać opiekunowie innych ośrodków.
Od 19 lipca 1990 zakład zaprzestał działalności w ramach Zrzeszenia Katolików „Caritas”, które z biegiem czasu zostało zlikwidowane, a organem prowadzącym stało się Zgromadzenie Sióstr Szkolnych de Notre Dame Prowincja Polska z siedzibą w Opolu na podstawie umowy zawartej pomiędzy Zgromadzeniem a wojewodą oraz obowiązujących przepisów prawnych dotyczących pomocy społecznej. Od tego czasu wykonuje on zadania zlecane przez wojewodę śląskiego, a następnie przez starostę powiatu cieszyńskiego i działa jako Dom Pomocy Społecznej dla Dzieci - instytucja opiekuńczo-wychowawcza niepubliczna.

W 2017 roku nastąpiły zmiany. Postanowiono przeorganizować prace placówki oraz wdrożyć nowoczesne metody terapeutyczne. Do pracującego dotychczas wyspecjalizowanego zespołu dołączyli nowi pracownicy m.in. socjalni, administracji,   terapeuci, rehabilitanci, a także pracownicy kuchni i pracownicy techniczni. Dzisiaj Dom Pomocy Społecznej zatrudnia 63 osoby, z czego 60 w ramach umowy o pracę. W placówce przebywa obecnie 73 podopiecznych z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym, znacznym i głębokim. Najmłodszy ma 2 lata, a najstarszy 62 - ciekawostką jest, że ten najstarszy mieszkaniec przebył do placówki 59 lat temu.
Strumieński DPS  zapewnia swoim podopiecznym całodobową opiekę, dba o ich zdrowie, edukację rozwój społeczny i religijny, zapewnia  terapię oraz organizuje czas wolny. Aby jeszcze lepiej pomagać podopiecznym, a przy tym zachować transparentność przy pozyskiwaniu środków, w  kwietniu przy DPS powstała Fundacja „Zostań Aniołem”. Za ważny cel obecnie postawiła sobie zebranie 40 tysięcy złotych. Pieniądze te potrzebne są na tak zwany wkład własny do nowego, bardzo potrzebnego samochodu. Część pieniędzy DPS pozyskał już z PFRON.
Gdyby nie obecna sytuacja, to do Domu Pomocy Społecznej dla Dzieci w Strumieniu na świętowanie jubileuszu 65-lecia przybyłoby wielu gości, ale pandemia pokrzyżowała te plany. - Od kilku lat, w czerwcu obchodziliśmy Dzień Wdzięczności, na który zapraszaliśmy naszych darczyńców i ludzi dobrej woli  z nami związanych. Razem z wychowankami świętowaliśmy kolejne rocznice. W tym roku  ze względu na epidemię nie mogliśmy się spotkać, ale nie chcieliśmy zapomnieć o naszych darczyńcach, dlatego nasz jubileusz miał wirtualny charakter – nagraliśmy film. Chcieliśmy pokazać, jak żyjemy i w taki sposób podziękować wysyłając go do naszych przyjaciół, którzy nam pomagają - bez nich byłoby nam ciężko - mówi Anna Sławińska, dyrektor Domu Pomocy Społecznej dla Dzieci w Strumieniu. - Przed nami kolejny czas możliwości, rozwoju, pracy, działania, a to wszystko w jednym celu, by ten dom był zawsze bezpiecznym, pełnym miłości miejscem dla naszych cudownych podopiecznych. A więc działajmy razem, wspólnie, bo tak pięknie razem nam to wychodzi, wystarczy popatrzeć na radość naszych dzieci.

Chociaż Dom Pomocy Społecznej w Strumieniu podlega pod Starostwo Powiatowe w Cieszynie, to – jak mówi jego dyrektor - Gmina Strumień jest mocno obecna w jego życiu. Zawsze może liczyć na pomoc urzędującej burmistrz Anny Grygierek. Na przykład w formie udostępnienia boiska, basenu, czy innych gminnych pomieszczeń.Dodał: LP
 
Powszechny Spis RolnyPowszechny Spis Rolny


Jakość powietrza - strona zostanie otwarta na nowej karcieJakość powietrza Elektroniczna administracja Gminy Strumień - strona zostanie otwarta na nowej karcieElektroniczna administracja Gminy Strumień Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Strumieniu - strona zostanie otwarta na nowej karcieMiejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Strumieniu
biblioteka w strumieniu - strona zostanie otwarta na nowej karciemapa Sport w strumieniu - strona zostanie otwarta na nowej karcieSport w Strumieniu

Kalendarz

Przejdź do wersji tekstowej kalendarium imprez
sierpień 2020
PN WT ŚR CZ PT SB ND
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31            

Lista dni w które odbywają się imprezy w miesiącu: sierpień

2020/08/2 2020/08/7 2020/08/8
galeriagaleria zdjęć

Współpracujemy

lokalna grupa działania cieszyńska kraina stowarzyszenie rozwoju i wspolpracy regionalnej śląski związek gmin i powiatów związek gmin wiejskich rzeczpospolitej polskiej związek miast polskich lokalna grupa rybactwa zabi kraj fundacja zdrowia slaska cieszynskiego hufiec ziemii cieszynskiej polska sieć odnowy o rozwoju wsi