Gmina Strumień - oficjalna strona

Urząd Gminy Strumień

2016-01-29

wyświetleń: 2056

Informacja o jakości powietrza

Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Katowicach w oparciu o dane uzyskane w ramach śląskiego monitoringu jakości powietrza informuje, że w dniu 29.01.2016 r. w godzinach przedpołudniowych nie wystąpiły przekroczenia dopuszczalnego poziomu stężeń jednogodzinnych dwutlenku siarki, dwutlenku azotu, ośmiogodzinnych stężeń tlenku węgla oraz ośmiogodzinnego poziomu docelowego ozonu.

W dniu 28.01.2016 r.:

  • nie wystąpiły przekroczenia wartości dopuszczalnych średnich stężeń:
  • jednogodzinnych dwutlenku siarki (350 µg/m3),
  • jednogodzinnych dwutlenku azotu (200 µg/m3),
  • 24-godzinnych dwutlenku siarki (125 µg/m3),
  • ośmiogodzinnych stężeń tlenku węgla (10000 µg/m3),
  • ośmiogodzinnych poziomu docelowego ozonu (120 µg/m3),
  • wystąpiły przekroczenia wartości dopuszczalnych średnich stężeń:
  • 24-godzinnych pyłu zawieszonego PM10 (50 µg/m3) na stacjach w: Wodzisławiu o 42%, Żywcu o 22%.

 

Na podstawie krótkoterminowej prognozy pogody opracowanej przez Centralne Biuro Prognoz Meteorologicznych IMGW-PIB w Krakowie oraz po dokonaniu analizy dostępnych informacji meteorologicznych, Zakład Monitoringu i Modelowania Zanieczyszczeń Powietrza IMGW-PIB Oddział w Krakowie z/s w Katowicach przedstawia prognozę jakości powietrza dla województwa śląskiego w dniach 29-31.01.2016 r.

W dniu 29.01.2016 (piątek) województwo śląskie znajduje się na skraju rozległego układu niżowego z ośrodkami nad Atlantykiem i północną Europą, w dość ciepłym powietrzu polarno-morskim. Od zachodu przemieszcza się front atmosferyczny, za którym napływa cieplejsze polarno-morskie powietrze. W dzień zachmurzenie małe i umiarkowane. Na południu województwa zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami i tam możliwe słabe opady deszczu, a wysoko w górach opady śniegu. Temperatura maksymalna od 6°C do 8°C. Wiatr umiarkowany, okresami porywisty, wysoko w górach wiatr dość silny, w porywach do 17 m/s, z kierunków zachodnich.

W związku z taką sytuacją meteorologiczną, jakość powietrza na większości obszaru województwa śląskiego będzie korzystna. Lokalnie w aglomeracji rybnicko-jastrzębskiej i w niektórych rejonach aglomeracji górnośląskiej jakość powietrza może być umiarkowana, z możliwością występowania tam przekroczeń wartości dobowych dopuszczalnych stężeń pyłu zawieszonego PM10 (50 µg/m3). Stężenia pozostałych monitorowanych zanieczyszczeń powietrza będą utrzymywały się w granicach dopuszczalnych wartości.

W dniu 30.01.2016 (sobota) województwo śląskie znajdować się będzie nadal na skraju rozległego i głębokiego niżu z ośrodkiem nad Morzem Norweskim. Nad Polską będzie znajdował się równoleżnikowo pofalowany front chłodny. Z zachodu będzie napływało ciepłe powietrze polarno-morskie. W dzień zachmurzenie małe i umiarkowane. Temperatura maksymalna od 10°C do 12°C. Wiatr umiarkowany i dość silny, porywisty, w górach dość silny i silny, w porywach do 22 m/s, południowo-zachodni.

W związku z taką sytuacją meteorologiczną, jakość powietrza na większości obszaru województwa śląskiego będzie dobra. W aglomeracji rybnicko-jastrzębskiej oraz lokalnie w aglomeracji górnośląskiej może ona być umiarkowana, z możliwością nieznacznych przekroczeń wartości dobowych dopuszczalnych stężeń PM10 pyłu (50 µg/m3). Stężenia pozostałych monitorowanych zanieczyszczeń powietrza będą utrzymywały się w granicach dopuszczalnych wartości.

W dniu 31.01.2016 (niedziela) pogoda w naszym regionie będzie kształtowana w obszarze zatoki rozległego niżu północnoeuropejskiego, z przemieszczającą się od zachodu strefą chłodnego frontu atmosferycznego. Nadal napływać do nas będzie dość ciepłe powietrze atlantyckie. Temperatura maksymalna wyniesie około 7°C. Zachmurzenie będzie zmienne, z okresami przejaśnień i rozpogodzeń, nie wyklucza się też przelotnych opadów deszczu. Wiatr będzie umiarkowany, okresami dość silny i porywisty, południowo-zachodni. Taka sytuacja meteorologiczna nie spowoduje pogorszenia na ogół dobrej, lokalnie bardzo dobrej jakości powietrza w województwie śląskim. Stężenia monitorowanych zanieczyszczeń powietrza powinny utrzymywać się w granicach wartości dopuszczalnych.Dodał: DK
 
Jakość powietrza - strona zostanie otwarta na nowej karcieJakość powietrza


Jakość powietrza - strona zostanie otwarta na nowej karcieJakość powietrza Elektroniczna administracja Gminy Strumień - strona zostanie otwarta na nowej karcieElektroniczna administracja Gminy Strumień Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Strumieniu - strona zostanie otwarta na nowej karcieMiejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Strumieniu
biblioteka w strumieniu - strona zostanie otwarta na nowej karciemapa Sport w strumieniu - strona zostanie otwarta na nowej karcieSport w Strumieniu

Kalendarz

Przejdź do wersji tekstowej kalendarium imprez
lipiec 2020
PN WT ŚR CZ PT SB ND
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    

Lista dni w które odbywają się imprezy w miesiącu: lipiec

2020/07/18
galeriagaleria zdjęć

Współpracujemy

lokalna grupa działania cieszyńska kraina stowarzyszenie rozwoju i wspolpracy regionalnej śląski związek gmin i powiatów związek gmin wiejskich rzeczpospolitej polskiej związek miast polskich lokalna grupa rybactwa zabi kraj fundacja zdrowia slaska cieszynskiego hufiec ziemii cieszynskiej polska sieć odnowy o rozwoju wsi