Gmina Strumień - oficjalna strona

Urząd Gminy Strumień

2021-10-06

wyświetleń: 381

Fundusz sołecki i mieszkańców - decyzje zapadły

Wrzesień w Gminie Strumień upłynął pod znakiem zebrań wiejskich. Rozmawiano podczas nich o sprawach bieżących, , ale także - co ważne - mieszkańcy zadecydowali na co przeznaczą pieniądze z funduszu sołeckiego i funduszu mieszkańców.

 

 Warto pamiętać, że środki na oba wymienione fundusze są wydzielone z budżetu gminy i przeznaczone na realizację zadań służących poprawie jakości życia mieszkańców danego sołectwa. W skład takich zadań może wchodzić wiele inicjatyw - na przykład tworzenie miejsc rekreacyjnych, wyposażenie świetlic wiejskich czy inwestycje drogowe. W 2022 roku na realizację zadań w ramach funduszu sołeckiego i funduszu mieszkańców Gmina Strumień przekaże ze swojego budżetu łącznie 321 454,31 zł, z czego na fundusz sołecki trafi  282 028,89 zł, a na fundusz mieszkańców 39 425,42 zł. Oto jakie inicjatywy postanowili zrealizować w ramach tych wydatków mieszkańcy Gminy Strumień.

 

 W Bąkowie, podczas zebrania wiejskiego, które prowadził Pan Jarosław Midura, mieszkańcy wspólnie podjęli decyzję, że środki z Funduszu Sołeckiego w 2022 roku w wysokości 52 814,40 zł zostaną̨ przeznaczone na:  wykonanie projektu i częściowe oświetlenie ul. Łęgowej i Sadowej, zakup namiotu średniego NP7 dla OSP,  wykonanie i montaż szafy w sołtysówce,  dofinansowanie zakupu piłkochwytów (wniosek LKS Zryw Bąków).

 


Drogomyśl ma do dyspozycji  52 814,40 zł. Podczas zebrania, które prowadził sołtys Zbigniew Podyma, mieszkańcy zadecydowali, że pieniądze te przeznaczą na kontynuację oświetlenia ul. Jaśminowej, wykonanie oświetlenia skrzyżowania ul. Jaworowej i Kasztanowej,  zagospodarowanie terenu przy ul. Głównej sąsiadującego ze skwerem, zakup sprzętu ogrodniczego do pielęgnacji terenów zielonych w sołectwie.

 

Mieszkańcy Pruchnej zdecydowali z kolei, że 52 814,40 zł przeznaczą na montaż dwóch lamp na ul. Nowej i oświetlenie dwóch skrzyżowań: ulicy Dworkowej z Sadową i ul. Rajskiej z Dobrą. Ponadto dofinansowany zostanie remont zaplecza klubu sportowego. Zebranie prowadził sołtys Leszek Czakon.

 

Podczas zebrania wiejskiego Zabłocia i Zabłocia Solanki, które poprowadził sołtys Jarosław Szast przy wsparciu sołtysa Marka Czerwińskiego, mieszkańcy skupili się na rozdysponowaniu przyszłorocznych środków z funduszu sołeckiego w wysokości 70 771,29 zł (Sołectwo Zabłocie Solanka 17 956,89 zł, Sołectwo Zabłocie: 52 814,40 zł). I tak pieniądze przeznaczone zostaną na kontynuację wykonania oświetlenia ulicy Stokrotek w Zabłociu. Z kolei w Zabłociu Solance mieszkańcy zgodzili się na zmianę kolejności przedsięwzięć i jeszcze w tym roku na terenie klubu sportowego zostanie zamontowany dodatkowy monitoring, zaś przyszłoroczny fundusz zostanie przeznaczony na kontynuację zagospodarowania terenu przy LKS Orzeł Zabłocie.

 

Mieszkańcy Zbytkowa do dyspozycji na przyszły rok mieli kwotę wynoszącą 52 814,40 zł. Wspólnie podjęto decyzję, że środki z Funduszu Sołeckiego w 2022 roku zostaną przeznaczone na wymianę stolarki okiennej w budynku OSP Zbytków, a także  przygotowanie dokumentacji i wykonanie oświetlenia przy ul. Akacjowej.  Zebranie poprowadził sołtys Bogusław Wawrzyczek.

 

39 425,42 zł - tyle w 2022 roku wynosi fundusz mieszkańców Strumienia. Podczas zebrania, które prowadziła Patrycja Bojda, przewodnicząca Rady Mieszkańców, zdecydowano że pieniądze te przeznaczone będą na dofinansowanie budowy placu zabaw przy SP w Strumieniu im. Powstańców Śląskich przy ul. Młyńskiej , a także na zakup suszarki specjalistycznej do ubrań bojowych  wraz z chemią gospodarczą dla OSP w Strumieniu.


Zakończyła się seria tegorocznych zebrań wiejskich. Za mną wiele godzin  rozmów i inspirujących dyskusji. Dziękuję wszystkim sołtysom i przewodniczącej Rady Mieszkańców za przygotowanie zebrań, a przede wszystkim mieszkańcom którzy poświęcili swój czas i aktywnie uczestniczyli w tych spotkaniach zgłaszając swoje inicjatywy, rozmawiając i  zadawając pytania – mówi Burmistrz Strumienia Anna Grygierek.

 Dodał: AB
 
Punktem szczepieńPunktem szczepień


Gminny portal MapowyGminny portal Mapowy Jakość powietrza - strona zostanie otwarta na nowej karcieJakość powietrza Elektroniczna administracja Gminy Strumień - strona zostanie otwarta na nowej karcieElektroniczna administracja Gminy Strumień Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Strumieniu - strona zostanie otwarta na nowej karcieMiejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Strumieniu
biblioteka w strumieniu - strona zostanie otwarta na nowej karciemapa Sport w strumieniu - strona zostanie otwarta na nowej karcieSport w Strumieniu

Kalendarz

Przejdź do wersji tekstowej kalendarium imprez
grudzień 2021
PN WT ŚR CZ PT SB ND
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    

Lista dni w które odbywają się imprezy w miesiącu: grudzień

2021/12/4 2021/12/6 2021/12/10 2021/12/20
galeriagaleria zdjęć

Współpracujemy

lokalna grupa działania cieszyńska kraina stowarzyszenie rozwoju i wspolpracy regionalnej śląski związek gmin i powiatów związek gmin wiejskich rzeczpospolitej polskiej związek miast polskich lokalna grupa rybactwa zabi kraj fundacja zdrowia slaska cieszynskiego hufiec ziemii cieszynskiej polska sieć odnowy o rozwoju wsi